Giriş Yap

Emre Timur

Yazar
8.5
462 Kişi
Unvan
Yazar
Yaşamı
Mimar, yazar, eğitmen. Felsefe, psikoloji, sosyoloji, edebiyat ve sanatla ilgilenmektedir. Varoluşçu Edebiyat, Varoluşçu Felsefe üzerine Türkçeye eserler kazandırmaktadır. Basılı ilk eseri Palyaçonun Listesi’dir. Profesyonel meslek yaşamına İzmir’de mimari tasarım üzerine dersler vererek devam etmektedir.
Şizofren
Palyaçonun Listesi
Ötekiler
Us
Çürüme
Mimesis
Daha Fazla

İncelemeler

Tümünü Gör
248 syf.
·
11 günde
·
8/10 puan
Şizofren
Merhaba sevgili okurlar. İki haftaya yakındır okumakta olduğum kitabın bugün sonuna geldim. Muazzam bir anlatış biçimi ve güçlü betimlemeleri ile adeta okurken olayların içindeymiş gibi hissettirdi. Sindire sindire okunacak bir eser, bir çırpıda okunacak gibi değildi . Bütün satırların altını çizip alıntılamamak için zor tuttum kendimi :) Annesi Behnan'ı doğururken hayata gözlerini yumuyor. Hayata gözlerini öksüz bir çocuk olarak açan Behnan yedi yaşına geldiği sıcak bir yaz gününde babasının intiharı ile hayatının en büyük travmasını yaşıyor. Bunlar yetmezmiş gibi amcası tarafından yetimhaneye veriliyor .Sonrası mı, devamı kitapta. Aşk, ihanet, işkence, darbe, akıl hastanesinde yaşanan akıl almaz muamele sözde tedavi şekli pes dedirtti. Dünyada neler yaşanmış hala yaşanıyor insanlık dışı olaylar kan dondurucu. Kolay kolay etkisinden çıkamayacağım harika bir eser ...
Şizofren
8.6/10 · 323 okunma
·
2 yorumun tümünü gör
Reklam
320 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çürüme benim okumak istediğim kitaplardan biriydi, zorlu bir okuma olacağını tahmin etmiştim ama bu kadarını beklemiyordum. Merakla başladım kitaba, sakin sakin, sindirerek okumak istediğim içinde beş günlük bir okuma planı oluşturmuştum. Ama ne yazık ki planım tutmadı. Bildiğimi bilmediğimle, aklımı gönlümle  çarpıştırıp, ruhumda fırtınalar estirdi kitap. Kendini üstün ve mükemmel gören, hattâ Tanrıcılık oynayan İnsan'nın ne kadar sefilleşebildiğini, içten içe çöküşünü, çürümesini, hızla tükettiğimiz mutluluğu, sevgiyi, aşkı ; içine boşalttığımız, değersizleştirdiğimiz, anlamlarını kendimize göre değiştirdiğimiz inancı, kardeşliği, iyiliği, adaleti, güzelliği, aileyi, ahlâkı ana karakter Öncü'nün yaşadıkları, iç hesaplaşmaları, duygusal iniş/çıkışları, gel/gitleri ile yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor Emre Timur. Yaptığı trafik kazası sonucu, sıradan hayatı altüst olan, yaşadığı vicdan azabı, iç hesaplaşmaları ile hayatı ve ailesi dağılan ana karakterimize son darbeyide  felek vurur. Gizli bir örgüt emrinde toplumsal adaleti sağlamak için çalışmaya başlayan yani katil olan Öncü'nün Masum ile gülümseten , kan kardeşi Kader ile düşündüren diyalogları, iç monologları, okura darbe üstüne darbe vuruyor... Ve sevgili
emre timur
  der ki ; "Sahte sırıtışlar, başarı lafları, ve kabak gibi görünenlerle işim olmadı. Cemiyet içinde, pırıl pırıl bir bilinçle, gündüzün ortasında yaptığıyla ilgilenmiyorum insanın. O rol. Bayramlaşma sırasındaki traşlı, parfümlüyü anlatanlar anlatsın. Dekorasyoncu değilim ben. İnsanın hasta, deli, sapkın yanları benim için mühimi. İnsan hiddetinde, insan şehvetinde saklı. Gözleri kanlı intikam hırsıyla yananı, kafasını duvara çakanı yazıyorum ben. " “Evet, durmak bir ölüm çeşididir. Yani bir şeylerin değişmeyi durdurduğu huzurlu hayat çürümedir. Ama yok olmamak için çırpınmak, acı ile güçlenmek, çığlık atmak ve hatta can çekişmek, yaşamaktır. Yaşamak için geldik, çürümek için değil.” Huzurunuzu kaçıracak bir kitap :-) Okuyun, okutun.
Çürüme
9.4/10 · 42 okunma
·
320 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
emre timur
kalemine aşinayım ama bu çok başkaydı. Bazı sayfaları defalarca okudum,altını çizdiğim satırların üzerine düşünerek yavaş, sindirerek altı günde bitirdim 317 sayfayı. Spoiler vermek gibi bir endişem yok çünkü kurgudan ziyade psikoloji, felsefe ön planda olduğu için o derin satırları okumadan anlatılmak istenileni anlamanız imkansız. Ana karakterlerimiz iki çocuğa arabasıyla çarpıp kaçtıktan sonra sıradan hayatı alt üst olur. Vicdan azabıyla günden güne çürür, geçirdiği krizler, halüsinasyonlar yüzünden eşinden çocuklarından giderek uzaklaşır. Gizli bir örgütte toplumsal adaleti sağlamak için Öncü kod adıyla görev alır. En büyük suçun bir çocuğa arabayla çarpıp kaçmak olduğunu söyleyen karakterimiz vicdanının altında ezilirken suçluların katili olur. Çöp tenekesini ev yapan,orada yaşayan görev arkadaşı Masum'la olan iletişimine, travesti kan kardeşi Kader'le hayatı sorgulatan sohbetlerine, köpeği Hachiko'yla kurduğu bağa, çocuklarının korkulu bakışları ardında eşiyle olan kavgalarına şahit olurken yazarın "Çürümek hayattır. Öldüğümüz gün durur çürümelerimiz, bilineninin aksine. Ve bilinenin aksine yaşam, dev bir kokuşma şölenidir." sözleriyle çürüten, çürütülen, çürüyen insanı okurken insanlığı, insanlığımızı sorguluyoruz. Sadece ana karakterlerin değil bütün karakterlerin ruh halini hissettim okurken. Her karakterde dibe vuruşu, çırpınışları, hayatı ellerinin arasında kayıp giderken tutunmaya çalışıp tekrar düşüşü gördüm,hissettim. Hepsini tek tek anlamaya çalıştım. Ruhumu sarsan, tüylerimi diken diken iç monologları okurken dünyayı sessize aldım. Çürümenin ne demek olduğunu o zaman anladım. Derin,sorgulatan,sarsan kitapları sevenlere yürekten tavsiye ederim.
Çürüme
9.4/10 · 42 okunma
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42