Erhan Ünal

Erhan Ünal

Yazar
9.4/10
11 Kişi
·
29
Okunma
·
6
Beğeni
·
342
Gösterim
Adı:
Erhan Ünal
Unvan:
Araştırmacı-yazar
Küresel oligarşinin yasamımıza nasıl müdahale ettiğini büyük bir üzüntü duyarak okudum. Ne yazık ki bizlerin birey olarak bu gidişe dur deme şansımız, imkanımız yok. Yıllardan beri süre gelen bu sisteme bizi yönetenler çanak tuttuğu için, ne yazık ki bizler çaresiz, gelecek nesilleri düşünmek bile istemiyorum, çok üzücü ne yazıkki.
CFR gibi kuruluşlar üzerinden KFO( Küresel Finans Oligarjisi) ile doğrudan bağları olduğu düşünebilecek bir kişinin, eski ABD, Dış İşleri Sekreteri Henry Kissinger'in söyledikleri:
"Petrolü kontrol edebilen, ülkeleri kontrol eder. Gıda maddelerini kontrol edebilen ise, halkları kontrol eder."
408 syf.
·10/10 puan
Küresel finans oligarşisinin gündelik hayatımıza doğrudan etkisini anlatan Ekmek Biterken, ölmeden önce ve bir an önce okumamız gereken çok kıymetli bir eser. Dünyayı saran küresel gıda şirketlerinin tohum, gıda (mısır, soya fasulyesi, buğday), besi hayvancılığı, yakıt ve sağlık sistemini nasıl kontrol ettiklerini bizlere aktarıyor. Yediğimiz şekerli gıdalar, endüstriyel beyaz ve kırmızı et, ekmek, ilaç ve gündelik hayatımızda yediğimiz, içtiğimiz daha birçok şeyde bu katil şirketlerin nasıl var olduklarını öğrenmemize fırsat veriyor. Büyük bir ihanetin içinde olduğumuzu öğreneceksiniz.
366 syf.
·8 günde·9/10 puan
Okurken, yer yer o kadar sinirlendim, yer yer bu da olmaz bu kadar, siz de vicdanin kırıntısı da mı yok diye cok geçirdim içimden. Insanlığın nasıl yok oluşa sürüklendiğini tüm çıplaklığıyla görür gibi oldum. Yeryüzünün tüm kaynaklarının acımasızca talan edildiğini ve bu kaynakların insanoğlu'nun gelişimi için değil, sadece küresel çetelerce tek merkezde toplandığını anlamak, olan karamsarlığımı kat be kat arttırdı. Bununla birlikte bir avuç insanın bu kadar gaddarca planlar yapması ve son radde de bunun gerçekleşmeye yakın olması, bana 'Carl Sagan' nın bir lafını hatırlatti: Yakın bir gelecekte beklediğimiz kitlesel yok oluştan çok önce, insan ırkı, kendi kendisini ve beraberinde sayısız canlı türünü yok edecektir. Yazarımızın akıcı ve etkeyici bu eserini okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bakış açınız, perspektifiniz olanca genişliği ile artacaktır.
408 syf.
·23 günde·Puan vermedi
"Gelecek ellerimizde mi? " diye soruyor yazar Erhan Ünal kitabın başında. Eseri okurken en çok da bu soruya yanıt arıyoruz. Bir şeyleri değiştirebilmek için geç mi kaldık diye endişe etsek de anlıyoruz ki geleceği şekillendirmek yalnızca insanoğlunun elinde. Çünkü yazarın da dediği onlar güçlü ise biz sayıca üstünüz. Market raflarında gördüklerimizi sorgulamadan tüketme temayülümüzü, tüketirken aslında büyük finansal çıkarlara nasıl da alet olduğumuzu adeta bir ayna tutarak gösteriyor yazar bizlere. Gıda endüstrisi ile küresel pazarlama şirketleri menfaatleri uğruna toplumun beslenme alışkanlıklarını değiştirip insanoğlunu dönüşü çok zor olacak felaketlere sürüklemiştir: sağlıklı doğal gıdalar bir şekilde yok edilip yerini endüstriyel ve son derece sağlıksız gıdalar almış, terör iç savaş vb. sorunlarla yerli halkların topraklarından uzaklaştırılması sağlanmış ve tarım arazilerine el konulmuştur. Yazar kendi pencerenizden gördüğünüz yerküreyi genişletiyor, ufkunuza bir mum yakıyor. Anlıyoruz ki kitlelerin sürüklendirilmeye çalışıldığı bu vahim hâl, bu girift ancak beşerin bilinçlenmesi ve mücadele etmeye karar vermesi ile son bulur. Cihan içinde nice cihanlar nice oyunlar peyda olmuş okuduk, gördük. Yine anladık ki "okumak görmektir."
366 syf.
·23 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı yaklasık 3 yıl once okumuştum. Yazarın tespitleri çok ilginçti uzun bir süre akıl oyunları filmindeki adam gibi heryerde KFOya yönelik mesajlar aradım :) Yazarın kitabın son kısmında bahsettiği komplo teorisi aklıma bu aralar sürekli aklıma geliyor. Covid 19' dan sonra sanırım o teori icin hayaldi gerçek oldu diyeceğiz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Erhan Ünal
Unvan:
Araştırmacı-yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.