Fadi Kılıçzade

Fadi Kılıçzade

Yazar
7.9/10
14 Kişi
·
20
Okunma
·
4
Beğeni
·
438
Gösterim
Adı:
Fadi Kılıçzade
Unvan:
Yazar
Sosyal paylaşım platformu Wattpad'de "@fadi_kiliczade" adıyla yazmaktadır.
288 syf.
·2 günde·Beğendi
İtiraf ediyorum; kitabı okurken benim de bir  Vosvos'um olsun istedim. Yazar öyle bir anlatmış ki, arabanın güzelliği, sevimliliği bir tarafa; onlara sahip olan o kitlenin, aynı sevdayı birlikte yaşaması, şenlikler yapması çok hoşuma gitti. Araştırdım benim şehrimde öyle bir şenlik yokmuş, şaşırmadım. 

Kitabın konusuna kısaca değinecek olursak, editörlük yapan Hazal isimli baş karakterimiz var. Biraz asabi ve başlarda insanda tokatlama isteği uyandıran bir kişilik. Ama sonrasında sevdim onu. Buna verdiği kararın etkisi de oldu hani. Kitabı okuyanlar anlamıştır ama okumayanlar için de şöyle anlatabilirim. 'Sevmek mi, sevilmek mi?' sorunsalını Hazal bizzat tecrübe ediyor. 

Kitapta karakterin meslek seçimi çok hoşuma gitti. Yazarı o konuda kutluyorum ki, olayların geçtiği yerler ve kişiler kitaplarla, yazarlarla, şiirlerle ilgili olunca; karşımıza sık sık edebiyatla ilgili, yeniden hatırlatılan veya ilk defa duyduğumuz bilgiler çıkıyor. Yazarlardan kısa bilgiler, şiirlerden mısralar sohbet arasında geçen edebi konuşmaları ilgiyle okudum. Aynı beğeni ile de son sayfayı kapattım. 

Yorumlarda kapak tasarımına pek değinmem  ama hem mavi, hem de bulutlu olunca; mavi kalplerimden veriyorum kendisine.  

Ve de gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum dostlar.

 
288 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
MAVİ VOSVOSLU KIZ

Hazal, Filiz, Ümit bey, Meral hanım, İlyas bey, Nalan hanım, Erkut Yurdakul, Tolga bey, Kıymet teyze, Ayşen, Murat, Fahriye hanım, İsmail, Melih, Arif baba, Yunus, Pınar, Hüseyin Avni dede, Hande, Emel, Sezen, Kulpu kırık çaydanlık (yazarın rumuz adı), Baybars Akyol, Cengiz, ve Cinderalla Man rumuz adlı yazar… Bu karakterler ile İstanbul-İzmir arası iyi kötü ve güzel günler yaşadık. Yaşadık diyorum çünkü kendimi onların yanında gibi hissettim. Yazar vosvosları öyle güzel anlatmış ki ehliyetim olsa hemen bir vosvos alırdım.

İstanbul’un trafiğini çok güzel açıklamış. İstanbul güzel ama o çekilmez trafiği insanları fazlasıyla yoruyor… İlyas bey ile Nalan hanımın lise aşkları da ne güzeldi öyle, artık öyle aşklar yok denecek kadar az.

Hazal ve Ümit amcanın, gençlerin kitap seçimi konusunda konuşulanlara bende katılıyorum. Okumak için kitap seçimlerimizde eserin bize ne katacağı ön planda tutulmalı. İşlenen konular bize ders verecek nitelikte olmalı. Ümit beyin, genç gazetecinin hikâyesini anlatması sonucu öyle bir kahkaha patlattım ki aklıma geldikçe halen gülüyorum. (Müzahir-mülaki-müdahil) :)

Toplumun şiir kitabına bakış açısı da eserde işlenmiş. Yayın evlerinin şiir kitabı basmak istememesi çok normal çünkü toplum olarak şiir kitapları okumayı sevmiyoruz. Ben bile şiir yazdığım halde çok az okuyorum. Aslında çoğu insan şiirleri okumayı değil de dinlemeyi tercih ediyor. Normal bir kitapta nasıl konu işleniyorsa satırlara, şiirlerde de mısralara ince ince işleniyor anlatılmak istenen…

22 Haziran vosvosların doğum günü imiş ;) Bütün vosvosların toplandığı o gün uğurböceği gibi boyanmış vosvosu gördüklerinde Hazal’ın çocuksu sevincinden sonra çocukluğunda korktuğu aklına geldi ve bu korkunun ardından anlatılan uğur böceği hikayesi hoşuma gitti. ( Onlar bizim yardımcılarımız korkmana gerek yok. ) Ürgüp’ten aldığı mavi vosvosa isim düşünürken balonun içinde iken Hazal’ın “Evreka” diye bağırmasına bende diğerleri gibi şaşırdım. Ancak bulduğu isim harikaydı, çok güzel yakıştı mavi vosvosa. ;)

“Ayrılık ve hüzün” kalemin mürekkebi… Toplum olarak ayrılık sonrası hüzün ve acıdan zevk alıyoruz adeta… Ve ki hep hüzünlü filmleri, kitapları daha fazla seviyoruz… Yüreğimize dokunup ağlatanları hiç unutmuyoruz… Melih’in arabadan inerken Hazal’lın sorusuna verdiği yanıt sonrası o anda benimde yüreğim dondu kaldı sanki… Duyguları, hisleri öyle güzel yansıtmış ki satırlara, Hazal’ın yüreği ile benim yüreğimde acıdı… 26. Bölüm :(

Cinderalla Man rumuzlu yazarın verdiği dosya sonrası o yazarın kim olduğunu görünce Hazal kadar bende şaşırdım… Bu dosya ile ilgili fikir almak için Baybars beye gittiğinde onun evindeki misafirin kim olduğunu gördüğünde Hazal şaşırdı ve bende yok artık dedim. Tesadüf değil kader işte… O kişiye Hazal’ın söylediği sözler ne kadar doğru ve anlamlıydı, hayran kaldım.

Eser yazılırken bilinmeyen kelimelerin anlamları sayfa sonlarına yazılsaydı daha güzel olurdu. Çünkü okurken her an internet olmayabilir anlamlarına bakmak için. Kitap okurken ben interneti kapatıyorum dikkatim dağılmasın diye.

Eseri okurken öyle bir keyif aldım ki karakterler ile iç içe hissettim kendimi. Bu kitabı çok merak ediyordum ve beklentimin çok çok üzerinde idi mavi vosvoslu kız. Arada yazım hataları olsa bile eserin güzelliği size fark ettirmiyor. Eseri okuyan kişi, İstanbul ve İzmir hakkında bilgi sahibi de olmuş oluyor. Hele ki güzel İzmir’de onlar gezerken bende tarihi yerleri not alıp internette araştırmama vesile oldu. Ekip ile bende geziyor gibi hissettim.

(sadakat ve vefa)
#fadikılıçzade #mavivosvoslukız #okudumbitti
288 syf.
·5 günde·Beğendi·5/10
Bitti !!!
Bir yayınevinde editörlük yapan Hazal, küçük bir kaza sonucu yolları kesişen Hazal’a vosvosları sevdiren geçmişi ile cebelleşen Melih ve Hazal’a aşık olan Tolga. Hazal’ın işine aşık olması, kesinlikle hayatında hiç bir erkeği istememesi Melih’i sevene kadardı.

Kitap konu itibariyle fena sayılmazdı. İlk 100 sayfa nasıl su gibi gittiyse devamı da o kadar durağandı. Konu itibariyle durağan değildi ama beni içine çekmedi. Kitapla ilgili bir kaç eleştirim olacak.

Yazar kitapta Amatör yazarları eleştiriyor ufaktan ufaktan. Gençler neler okuyor böyle diye. Kendisi de bilinen bir yazar olmadığına göre bence kendisi de amatör.
Burada ufak bir çelişki var.

İkincisi de yazılan kitapların hep aşk üzerine olmasından yakınan bir editör var kitapta. Halbuki kendisi de buram buram aşk kokan bir kitabın baş kahramanı yani bu kitabın️

Genel itibariyle okumakla bişey kazandırmayan, okunmamakla bişey kaybettirmeyen bir kitaptı. Çerez niyetine gider mi gider.

5/10

Yazarın biyografisi

Adı:
Fadi Kılıçzade
Unvan:
Yazar
Sosyal paylaşım platformu Wattpad'de "@fadi_kiliczade" adıyla yazmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.