Fehmi Baldaş

Fehmi Baldaş

Çevirmen
8.2/10
26 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
93
Gösterim
Adı:
Fehmi Baldaş
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
119 syf.
Candide'in eğlenceli hikayesi 1956'da Leonhard Bernstein tarafından başarı ile Opera sahnesinde uyarlanmış. Hiç olmazsa izleyenlerin izlenimlerini okumayı çok isterdim.

Bir romanın karakterlerinden birinin adı dile sıfat olarak geçiyorsa büyük bir romandan bahsediyoruz demektir -bu romandaki Pangloss-vari sıfatı gibi. Doktor Pangloss'un sürekli tekrarladığı gibi: "mevcut dünya olası dünyaların en iyisidir" iddiası O'nun aslında kendisine hep kötü kartlar dağıtan bir dünyadaki aşırı iyimserliğinin ilk belirtisi. Genç ve safkan Candide ile arkadaşları Doktor Pangloss (akıl hocası), tiksindirici derecede maddiyatçı Cunégonde (Candide'in güzel gözdesi) ve Cacambo'nun (Candide'in hizmetçisi) maceralarını anlatan eğlenceli, keskin ve hiciv dolu bir kısa romanın felsefi boyutu ise sözünü ettiğimiz bu aşırı iyimserliktir.
Roman pikareks bir üslupla, okuyucuyu 1755 Lizbon depremi, korkunç kölelik koşulları ya da emperyalist savaşın ahmaklığı gibi 18 yüzyılın dehşet verici olaylarının galerisinde dolaştırır. Gottried Leipniz'in iyimser felsefesini hicveder. Grup farklı ülkelerde seyahat ederken, romandaki macera ve felaketler de "kamçı hızı"yla akar.
Fakat Candide 'i belleklere kazıyan tereddütsüzdür ki mizahı ve yazarı Voltaire'in bağnazlığı taşlamak için hiçbir fırsatı kaçırmamasıdır. Bu nedenle Özellikle bugünlerde okunması özellikle bugünlerde hoş olabilir.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Özel bir kitap değil kesinlikle. Tarihi önem arz ediyor. Zamanına göre değeri var. Hayali bir dünya gezisi. Kısmen Türklerin ve Türkiye'nin de bulunduğu biraz fantastik biraz mistik ve felsefik bir tarz. Okumadım dememek için okudum. Okusanız da olur, okumasanızda...
117 syf.
·2 günde·8/10
Candide, iyimserlik üzerine..

Aydınlanma Çağı'nın önemli bir filozofu Voltaire'in hikayeleme ve felsefeyi bir arada harmanladığı bu eser, pikaresk tür romandır ve Liebniz' in "Yaşadığımız dünya dünyaların en iyisidir." kuramına karşıt olarak yazılmıştır.

Candide, adında bir gencin öyküsünü anlatır. Bu genç, Almanya'dan Hollanda'ya, Portekiz'e, Amerika'ya, İngiltere'ye, Fransa'ya, İtalya'ya ve nihayet Türkiye'ye kadar gayri ihtiyarî bir geziye atılır ve türlü felaketlerin, tuhaf olayların ortasına düşer. Gittiği hiçbir yerde mutluluğu, iyiliği bulamayan Candide, hayat onu en son İstanbul'a sürükleyince burada gerçek hayatın ne olduğunu öğrenir.

Felsefî olarak doyurulan bu eser, bize asıl iyiliğin gerçek mutluluğun hakiki yaşamanın ne olduğunu güzel bir şekilde telkin ediyor.
Toplumun üst tabakalarındansa alt tabakaların daha güzel bir yaşantısının olabileceğini vurguluyor.

Okumanız tavsiye olunur.
105 syf.
·Puan vermedi
Rousseau Émile i yazdıktan beş sene sonra Voltaire soylu vahşiye kendi yaklaşımını ortaya koyuyor. Cizvitlik ve jansenizm üzerine de güzel bir inceleme. Voltaire büyük adam.
448 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kısa başlıklar halinde aşırı dağınık yazılan bir kitap zaten bu yüzden voltaire tarafından çokça eleştirilmiş. Kuvvetler ayrılığı konusundaki fikirler yerinde olsada sosyal hayata dair fikirler cağının gereği olarak çok ilkel .Avrupanin aydınlanma dönemini ispanyolları germenleri çinlileri türkleri hatta japonları çokça eleştiren aşırı özgüvenle yazılmış bir kitap okunduğu zaman ironik bir haz versede fikirsel olarak çok bi katkısını görmedim çağı için önemli bizim içi sıradan bir merak konusu zamanı bol olanlar zevkle okuyabilir.
Bu arada kitabın başında voltairin yaptığı eleştiriler yer almakta sonuna kadar katılıyorum:)) iyi okumalar
144 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
DİKKAT SPOILER İÇERİR.
Pikaresk roman. Alman düşünürü Leibniz’in iyimserlik felsefesini temsil eden Pangloss, genç ve her şeyden habersiz Candide, sağduyunun temsilcisi filozof Martin, tüm dünyayı dolaşırlar. Çeşitli felaketlerle karşılaşırlar. En son Candide, Türkiye’de yaşamanın ne olduğunu öğrenir:çalışmak. Candide, temiz-saf-her şeyden habersiz demektir. “Bahçemizi yetiştirelim.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Fehmi Baldaş
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.