Kitap
Safdil

Safdil

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
52 Kişi
137
Okunma
42
Beğeni
870
Gösterim
116 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 17 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786257070331
Diğer baskılar
Safdil
Safdil
Voltaire (1694-1778): Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından olan François-Marie Arouet eserlerinde kullandığı Voltaire mahlasıyla tanınmıştır. Eleştirel zekâsı ve hiciv ustalığıyla sivrilen yazar, neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiş olmasının yanı sıra döneminin siyasi kurumlarına ve popüler düşünce tarzlarına oklarını yönelttiği Felsefe Sözlüğü ile bu alanda da etkili olmuştur. Fransız İhtilali’nin arifesinde Avrupa medeniyetinin gelişim yönünü etkileyen eserleri çağımızda da baskı ve bağnazlık karşısında yurttaşlık hakları ve özgürlük düşüncesinin başyapıtları arasında yer alır. Safdil adlı romanını Cizvit tarikatının Fransa’da yasa dışı ilan edilmesinden üç sene sonra 1767’de yayımlayan Voltaire, eserin hikâyesini Jansenizmin önde gelen ismi ilahiyatçı Pasquier Quesnel’in el yazmalarına atfetmiştir. Yazar Cizvitleri rahatça eleştirmek için Jansenist bir rahibi kurgusunda kaynak olarak göstermiş, bu durum hafif davranışlı kadınlar, din adamları ve saf bir Huron Kızılderilisinin yer aldığı hikâyeyi katı ahlakçı bir Jansenist’in notlarına bağlayarak daha da gülünç hâle getirmiştir. Berna Günen (1979): Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okurken Robert Schuman Bursu’na hak kazandı ve eğitimine Fransa’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’de (Sciences Po) devam etti. Aynı okulda XX. Yüzyıl Avrupa Tarihi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce ve Fransızca’dan çeviriler yapmaktadır.
5 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,23
8.5
10 üzerinden
52 Puan · 9 İnceleme
116 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Voltaire 〆 Safdil ༄Voltarie gerçekten her okuduğumda beni inanılmaz derecede etkileyen neredeyse bilge diyebileceğim kadar yetkin bir yazar artık. Voltaire kitaplarıyla bu yıl tanışsam da şimdiye kadar okuduklarım inanın bana yetti, böyle düşünmek için. ❝Felsefenin ve hicvin toplumun temel dinsel ve kuramsal yaşayışlarını böylesine aklı selim ve fark ettirmeksizin yerle yeksan edişini Voltaire 'n kaleminin ucundan öylesine güzel okuyorsunuz ki, inanılır gibi değil.❞ ✞Saf bir Huron Kızılderilisinin bir yolcu gemisinden gezi amaçlı inmesiyle başlayan hikaye, modern olarak ileri bildiğimiz Fransa' nın yozlaşmış dini temellerine kadar gidiyor. Hristiyanlığın pederlere ve psikoposlara göre farklılık göstermesinin evvelinde yatan dinsel çıkarın perde arkasında ele alınarak Safdil adlı karakterin neden yattığını bilmeden 1 yılını hapislerde geçirmesine ve oradan çıkması için hayattaki en değerli şeyini feda eden sevdiği kadın ile tam kavuşacakları sırada başlarına gelenleri oldukça akıcı ve merak uyandırıcı bir uslupla okuyacaksınız. ✓Düşünmeyi anlamayı eleştirmeyi ve eleştirmekten korkmayanları derinden etkileyecek bu güzel kitabı tavsiye etmek bir borç...
Safdil
8.5/10
· 137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
yasin
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kitap guzel dil akici konular ilgi cekici tam bir klasik olmus yazarin ilk kitabini okudum aslinda biraz dini ritüelleri ve biraz da aksak devlet duzenini igneleyici elestirel tarzda anlatmis.! zamani düşündüğumüzde ortacag ve kilise baskisi vs zamaninina meydan okur bir bakis tarzi olmus diyebiliriz guzel bir edebi eser .
Safdil
8.5/10
· 137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
xyz
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
1 günde
Voltaire - Safdil
François Marie Arouet, Voltaire takma adıyla tanınan Fransız yazar ve filozof. Fransız Devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra, insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlenmiştir. Kitap Safdil'in Fransa'ya gelmesi ile başlıyor. Romantizm akımının tesadüf özelliği burada da karşımıza çıkıyor ve Safdil amca ve halasını buluyor. Ve geldiği bu yerde Matmazel de Saint-Yves'e aşık oluyor. Hikayemiz bu şekilde devam ediyor. Kitabın içerisinde Safdil dinleri ve milletleri de sorguluyor ve biz de bu sayede yazarın eleştirilerini ve düşüncelerini görmüş oluyoruz.
Safdil
8.5/10
· 137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
46
Murat Seçkin
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Voltaire - Safdil
Voltaire’in düşünce yapısını, dönemindeki siyaset anlayışını ve toplumun kör inançlarını alaya alarak yazan bir kalem olması çağımızda olsun veya geçmiş dönemlerde olsun kendisini hiç unutturmayacak bir Filozof-Yazar yapmaktadır. Onun kalemi hem sivri hem de alaycılıkla kutsanmış. — Safdil dostunuz Huron Kızılderili kabilesinden yetim bir karekter. Bir şey bilmiyor ve vahşi gözüyle bakılıyor, zamanla kitaplar okuyor ve karşılaştığı kişilerle sohbetleri, onlara kafasında takılanları sorma merakı doğuyor içinde. Sorgulayacı bir karekter ve her şeyin üzerinde muhakkak duruyor. Voltaire okunmadıysa bu kitapla başlanabilir. Yorucu olmayan bir felsefi roman olarak sınıflandırabiliriz.
Safdil
8.5/10
· 137 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11