1000Kitap Logosu
Safdil
Safdil
Safdil

Safdil

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
60 Kişi
161
Okunma
48
Beğeni
1.151
Gösterim
116 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 17 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786257070331
Diğer baskılar
Safdil
Safdil
Voltaire (1694-1778): Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından olan François-Marie Arouet eserlerinde kullandığı Voltaire mahlasıyla tanınmıştır. Eleştirel zekâsı ve hiciv ustalığıyla sivrilen yazar, neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiş olmasının yanı sıra döneminin siyasi kurumlarına ve popüler düşünce tarzlarına oklarını yönelttiği Felsefe Sözlüğü ile bu alanda da etkili olmuştur. Fransız İhtilali’nin arifesinde Avrupa medeniyetinin gelişim yönünü etkileyen eserleri çağımızda da baskı ve bağnazlık karşısında yurttaşlık hakları ve özgürlük düşüncesinin başyapıtları arasında yer alır. Safdil adlı romanını Cizvit tarikatının Fransa’da yasa dışı ilan edilmesinden üç sene sonra 1767’de yayımlayan Voltaire, eserin hikâyesini Jansenizmin önde gelen ismi ilahiyatçı Pasquier Quesnel’in el yazmalarına atfetmiştir. Yazar Cizvitleri rahatça eleştirmek için Jansenist bir rahibi kurgusunda kaynak olarak göstermiş, bu durum hafif davranışlı kadınlar, din adamları ve saf bir Huron Kızılderilisinin yer aldığı hikâyeyi katı ahlakçı bir Jansenist’in notlarına bağlayarak daha da gülünç hâle getirmiştir. Berna Günen (1979): Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okurken Robert Schuman Bursu’na hak kazandı ve eğitimine Fransa’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’de (Sciences Po) devam etti. Aynı okulda XX. Yüzyıl Avrupa Tarihi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce ve Fransızca’dan çeviriler yapmaktadır.
7 mağazanın 13 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,43

Puan ve İncelemeler

8.6
10 üzerinden
60 Puan · 11 İnceleme
Ebru
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mükemmel bir örnek olay eleştirisi desem az demiş olurum. Eleştirel zekası ve hiciv ustalığıyla tanınan Voltaire, toplumu, inancı, yaşayışları ve bürokrasiyi cizvitlik ve jansenizm perspektifinden öyle güzel kurgulayıp okuyucunun önüne seriyor ki; okuyucu, baş karakter Huron'lu bir genç olan Safdil'i hayata dair her şeyi öğrenmeye sıfır noktasından başlayan ve onunla özdeşleşen bir kimliğe bürünüyor. Safdil doğanın ve temel insan olma anlayışının temsilcisi olması yönüyle, fikirsel olarak gelişimini tamamlayacak, bu süreçte topluma adapte olacak ve trajik bir biçimde aşkı ile sınanacaktır. Fransız ihtilalinin gerçekleşmesinde toplumu fikren etkileyen Voltaire'in oldukça anlamlı tespitleri, bürokrasiyi ve topumun normlarını da dolaylı olarak eleştirmesi, sanırım bugün bile Fransa'nın kaderini yaratmasına katkı sağlayan bir deha ile karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor.
Safdil
8.6/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
116 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Voltaire 〆 Safdil ༄Voltarie gerçekten her okuduğumda beni inanılmaz derecede etkileyen neredeyse bilge diyebileceğim kadar yetkin bir yazar artık. Voltaire kitaplarıyla bu yıl tanışsam da şimdiye kadar okuduklarım inanın bana yetti, böyle düşünmek için. ❝Felsefenin ve hicvin toplumun temel dinsel ve kuramsal yaşayışlarını böylesine aklı selim ve fark ettirmeksizin yerle yeksan edişini Voltaire 'n kaleminin ucundan öylesine güzel okuyorsunuz ki, inanılır gibi değil.❞ ✞Saf bir Huron Kızılderilisinin bir yolcu gemisinden gezi amaçlı inmesiyle başlayan hikaye, modern olarak ileri bildiğimiz Fransa' nın yozlaşmış dini temellerine kadar gidiyor. Hristiyanlığın pederlere ve psikoposlara göre farklılık göstermesinin evvelinde yatan dinsel çıkarın perde arkasında ele alınarak Safdil adlı karakterin neden yattığını bilmeden 1 yılını hapislerde geçirmesine ve oradan çıkması için hayattaki en değerli şeyini feda eden sevdiği kadın ile tam kavuşacakları sırada başlarına gelenleri oldukça akıcı ve merak uyandırıcı bir uslupla okuyacaksınız. ✓Düşünmeyi anlamayı eleştirmeyi ve eleştirmekten korkmayanları derinden etkileyecek bu güzel kitabı tavsiye etmek bir borç...
Safdil
8.6/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
yasin
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kitap guzel dil akici konular ilgi cekici tam bir klasik olmus yazarin ilk kitabini okudum aslinda biraz dini ritüelleri ve biraz da aksak devlet duzenini igneleyici elestirel tarzda anlatmis.! zamani düşündüğumüzde ortacag ve kilise baskisi vs zamaninina meydan okur bir bakis tarzi olmus diyebiliriz guzel bir edebi eser .
Safdil
8.6/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Tuba
Safdil'i inceledi.
116 syf.
·
Puan vermedi
Benim okuduğum ilk Voltaire kitabıydı ve üslubuna bayıldım. Kitap o dönemin yönetim ve kör dini inanışlarına ithafen yazılmış. Zekası ve hiciv yeteneğine bayıldım. Hikayesi de anakarakter olan Safdil'in kendini bulma, hayatı sorgulaması ve aşık olması üzerine kurgulanıyor. Bence o dönemi algılamak için çok güzel. 100 sayfalık bir kitap. Voltaire okumak isteyenler için bence hoş bir kitap.
Safdil
8.6/10
· 161 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9