İklimler

8,8/10  (33 Oy) · 
58 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.065 gösterim
Sahaflarda buldum bu romanın eski bir baskısını.
Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. 1967 yılında, Tahsin Yücel çevirisiyle.

Sayfalarını karıştırırken bir ithafla karşılaştım, şöyle diyordu: "Sevgilim, bu kitabı ilk defa on beş, bilemedin on altı yaşımda okudum. O kadar bayıldım ki, bir süre Odile oldum... Sonra kitap bir biçimde yok oldu. Unutmuştum. Geçen gün sahafta görünce bir heyecan, bir heyecan... Değişmemiş... Bence hâlâ en güzel aşk hikâyelerinden biri... Sana aldım".

Okuduğumda, ithafı yazana hak verdim. Hakikaten okuduğum en güzel aşk hikâyelerinden biriydi. "Her an yeni bir hayat serilir önümüze", "birdenbire gidişim sizi şaşırtmış olmalı" diyor ve "kaderlerimizle arzularımız hemen hiç bir zaman bağdaşmıyordu" diye bitiyordu kitap.

Helikopter'in ilk kitabı bu: Aşka âşık olanlar için tekrar yayınlıyoruz bu dünya güzeli kitabı, unutulmasın diye.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055819002
 • Orijinal Adı:
  Les Climats
 • Çeviri:
  Tahsin Yucel
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
29 Nis 08:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Andre Maurois'yi bu kitapla tanıdığıma çok memnunum. Çünkü o kadar güzel bir anlatım var ki kitapta. Konu aslında bilindik. Kadın-erkek ilişkileri. Ama insan psikolojisini ve onun karmaşık yapısını bu kadar iyi gösterebilen az kitap vardır sanırım. Benim "en"lerimdendir. İyi ki okumuşum. Philippe'in ikiye ayrılmış hayatını, iki kadınla yaşadığı ve onlara yaşattıkları gerçekçi bir yaklaşımla anlatılıyor. Ve insan onu sevmeyen birine karşı çok güçlü duygular içindeyken, onu sevene karşı zulüm etmesi hayattan çok tanıdık geliyor. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Mustafa Merthan Merdoğlu 
25 Mar 00:46 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 8/10 puan

Romandan baştan sona estirilen realist hava anlatılmak istenen konu ve verilmek istenen mesaj için güzel bir yöntem olmuş. Herkesin okuyabileceği bir roman. Kadın-Erkek ilişkilerini güzel anlatmış.

Ekin 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hayata ve insanlara olan bakışımı değiştiren romandır. bu romandan sonra başka aşk romanı okumadığımı da ekleyeyim. gerçekçiliği ve düşündürücülüğü öyle güçlüdür ki aşkla ilgili başka herhangi bir şey okumaya ihtiyaç duymazsınız. roman hakkında spoiler vermekten korktuğum için yorumumu burada keseceğim. en sevdiğim roman olduğu için biraz taraflı yorum yapmış olabilirim ama okuduğunuzda bana hak vereceksiniz.

Suna 
 28 Haz 22:47 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta okuduğum en mükemmel kitap insanın bakış açısısını değiştiriyor. Herkes kesinlikle okumalı şiddetle tavsiye ediyorum. Yazar olayları çok güzel işlemiş ve uslup çok iyi

Biz hep aşkı doğuya özgü bir duygu biliriz. Nitelikli aşkların, aşk romanların Doğu'dan çıkabileceğine dair bir algı var. Bu roman Batının da aşk kavramını ne kadar ustalıkla ele aldığını gösteriyor. Romanın merkezinde Philippe var. Philippe'nin eski eşi- ondan boşanıp, başkasıyla evlenip,mutsuz olup intihar eden- Odile'ye olan saplantılı aşkı ve Odile'nin ondan ayrılmasından sonra hayatına giren ve Philippe ile evlenen Isabella'nın Philippe'ye duyduğu saplantılı aşk. Kaçan kovalanır dusturunun vucut bulmuş hali roman. Kadın-erkek ilişkilerine dair güzel tespitleri bulacağınız gerçekten de nitelikli bir roman. Uzun zamandır baskısı yayınlanmıyordu. En son Helikopter Yayınları basmış hem de tasarımıya çok şık bir roman.

Emrah Günal 
15 Şub 00:54 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

2 yıl sonra tekrar okudum.Bambaşka bir kitap.Okumalı,okutulmalı dersler çıkartılmalı.2 yıl önce karmaşık duygularla okumuştum kendimi verememiştim.Bu okumamda daha da anlamlı bir klasik.Her zaman demezmiyiz kendimize Klasik bir kitabı önceki okuyuşumla şimdiki okuyuşum arasında dğlar kadar fark olur diye.İşte bu klasikte öyle duyguları barındıran bir kitaptır.Saygılar.

RAŞİT ÇAYIRLI 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Harika bir aşka romanı. Uygun dozda kullanılan santimantalizmin bayağılığa kaymayacağını gösteren ender eserlerden. Ama lütfen bulun ve Samih Tiryakioğlu çevirisinden okuyun..

Kitaptan 113 Alıntı

HÜLYA BİLGİN 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel anlar hüzünlüdür her zaman....geçici olduklarını duyar insan, durdurmak ister, bir şey gelmez elinden.

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois
Ekin 
 28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Benim de sevilebileceğimi göstermek isterdim ona.

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois
HÜLYA BİLGİN 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamımızı düzenleyen besteci bize rakip nağmesini ayrı olarak duyursaydı, bu nağme, öyle sanıyorum ki,neredeyse şövalye nağmesi olurdu...Biraz alaylı, biraz da biçimi bozulmuş olurdu, o kadar; bu düşmanı kendimize yaraşır bir rakip olarak görmek isteriz....Bir kadının bizde uyandırabileceği düş kırıklıklarının en kötüsü bizi rakiple düş kırıklığına uğratmasıdır.

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois

"En çelimsiz nehir benim, Dickie... Usul usul denize doğru gidiyorum."

İklimler, Andre Maurois (Sayfa 56 - Helikopter)İklimler, Andre Maurois (Sayfa 56 - Helikopter)
Hasan Basri Dane 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitaplar içinde yaşıyordum ben, başkalarının benden farklı olmasını anlayamıyordum

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois
Kıvılcım Y. 
17 May 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkeklerin beğenileri, yaşamlarından gelip geçmiş kadınların bulanık, birbirine karışmış imgelerini sakladığı gibi, kadınların kafası da kendilerini sevmiş erkeklerin birbiri ardından getirdiği tortulardan oluşmuştur.

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois
Ekin 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erkekle kadın başbaşayken, erkekte kadının çocuksu ağzını öpmek için yenilmez bir arzu uyandıran şeyin çoğu zaman kadının söylediği safça, hatta budalaca bir tümce olduğunu, kadının da erkeği en çok onu en ciddi, en sarsılmaz biçimde mantıklı olduğu sırada sevdiğini kim söylemişti?

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois
Kıvılcım Y. 
20 May 00:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Mutluluk hiçbir zaman kımıltısız değildir", demişti Solange; "Mutluluk kaygı içinde bir duraklamadır."

İklimler, Andre Mauroisİklimler, Andre Maurois