Bye Bye Türkçe

8,2/10  (90 Oy) · 
552 okunma  · 
69 beğeni  · 
3.093 gösterim
ATİLLA İLHAN: ABD Bilim ve sanat Akademisi'nin ilk ve tek Türk üyesi; iki kere Nobel adayı... Kim bu adam? Kim bu çetin Türkçe öğretim savaşçısı? Onu niye hepimiz yeterince tanımıyoruz? Sinanoğlu, ABD gibi nam ülkede çok genç yaşında profesör olmuş bir harika çocuk; ülkesindeki "Amerikan Rüyası"nın yanlış yayğınlığından, Türkçenin itilip kakılarak, herhangi bir sömürgedeki "yerli dili" muamelesi görmesinden son derece rahatsız." (Cumhuriyet, 24.05.2000)

YALÇIN PEKŞEN: Akıl, zekâ ve en sonunda deha: Oktay Sinanoğlu... Time mecmuası "Mucize Profesör" diye yazdı... Newsweek, New York Times, Avrupa dergileri; Der Spiegel, vs. Kıyamet koptu sizin anlayacağınız...ABD gazeteleri kısa bir süre önce birinci sayfalarından Sinanoğlu'nun bu yıl kimya dalında Nobel'e aday olduğunu yazdılar.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  426
 • ISBN:
  6058936980
 • Yayınevi:
  Bilim+gönül
 • Kitabın Türü:
Şükran Güngör 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap ilk olarak Bir Nev-York Rüyası adlı bölüm ile başlıyor ve sizde merak duygularını uyandırmayı başarıyor. Ardından ne gelecek acaba sorusuyla kitabı okumaya başlıyorsunuz. Dili çok akıcı ve bu yönüyle adının hakkını veriyor.
Kitabı okumaya Oktay Sinanoğlunun vefatından sonra başladım. Bir kimyacı olarak bu bilim+gönül adamının Türkçeye ve bilime olan aşkını takdir ettim. İnsan diyor ki vatanını sevmek işte böyle olur. Vatanını ve dilini seven bir insanlık hayalinin güzelliğinin sizi de içine alması için okumanızı tavsiye ederim.

Özdemir 
09 Oca 00:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle mekanı cennet olsun bu güzel insanın. Kitabında en önemli kısım Türkçe'nin geleceğin dili olacağını hatta bilim dili olacağını anlatıyordu. Yaşamı boyunca anlayamadığımız bir değer... :(

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok insan bu kitabı okudu, verdiği mesajları aldı ve sonra hepsini bir kenara atıp sıkıcı yaşamlarına devam etti. İlginç! Yine de okumalısınız, belki gerçekten okuyanlar çıkar aramızdan.

Meral Ceren 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dil üzerinden milletlerin nasıl yok edildiğini ,neden ana dilimize sahip çıkmamız gerektiğini anlatan çok güzel bir kitap.Kitabı okumamı öneren kızımın öğretmeni Nurten ULABA'ya teşekkür ederim

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Amerika Yale üniversitesi'nin 300 yıllık tarihinde, en genç profesor olan Oktay Sinanoğlu'nun bir şeylerin farkına varmamız için yazdığı kitaplardan bir tanesi. Diğer kitaplarına göre kitap içinde sanki tekrar eden bölümler var gibi. Oktay Sinanoğlu'nun tüm kitapları okunmalı. Okuduğumda yazar hayattaydı.

Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oktay Sinanoğlu, bilim çevrelerinin adını saygıyla andığı, ulusumuzun yetiştirmiş olduğu, dünyaya mal olmuş ender bilimadamlarımızdan biridir. Türkçe ve bağımsızlık konularında, yıllarca ve yılmadan, bizlerin gözünü açmaya çalışmıştır.

Temel eseri Bye Bye Türkçe ve diğer eserlerini, çıkarılacak dersleri ve mesajları atlamadan okumak gerekir.

Yüksek Öğrenimde, tamamiyle Türkçe ile eğitime geçildiğinde, çabalarının bir göstergesi olarak heykelinin dikilmesini istediğim yazardır.

BS 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika tespitlerin olduğu bir kitap. Bir milleti yok etmenin ilk yolunun onun ana dilini yok etmek olduğunu söylüyor. 1930'lardan bu yana ülke olarak yaşadığımız şeylerin kaynağını anlatıyor.

nur kodaz 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dilimizi korumamız üzerine yazılmış, herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm güzel kitap. Okurken bazen aynı şeylerden bahsedildiği için sıksada okunası bir kitap.

Abdullah Kara 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Oktay hocanın asıl sahası olan kimya dışında böyle konularda dahi değerli görüşlerini paylaşmasını çok önemsiyorum,yurt dışında yıllarıın geçirip ülkesini dönüp biz niye türkçeyi koruyup yüceltmiyoruz diyen bu adamı ayakta alkışlamak bana kalırsa hepimizin görevidir ancak kitapla ilgili eleştiride bulunmak icap ederse sık sık tekrara düşüldüğünü görmek kitabı sıkıcı hale getirrebilmekte

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Oktay hocanın kitabını okudum helal olsun dedim. Türkçe için yapılabilecek her şey bu kitapta anlatılmış. Kendimden utandığımı hiç bu kadar hissetmemiştim bu kitap bana hissettirdi. Şiddetle tavsiyedir. Pişman olmayacağınızı ve bir şeyler yapmak isteyeceğinizi biliyorum.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Murat Sezgin 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Türk dili kalmazsa, Türk dili parçalanırsa Türklük kalır mı? Atatürk kendi sözleriyle bunu defalarca ifade ediyordu:

"Türk demek dil demektir. Milliyetin en bariz vasıflarından biri dildir. Türk her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 49 - Pdf)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 49 - Pdf)
Şükran Güngör 
 27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Türkçe
Dilini unutan kavimlerin tarihten adları bile silinir gider. Anadolu, böyle yok olmuş kavimlerin binlerce yıl sonra kazılarda bulunan çanak çömlek kırıntıları ile doludur.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 24)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 24)
Şükran Güngör 
27 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bu devletin 50 senedir temel siyaseti nedir? Avrupa'ya ve Amerika'ya yalvarmaktan ibarettir. Şimdi senin temel ilken Avrupa ve Amerika'ya yalvarmak olursa senin milli eğitim politikan ne olur? Hiç kimse bir şey öğrenmesin, herkes İngilizce öğrensin olur. Çünkü Türkçe yalvarınca anlamazlar.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 292)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 292)
Şükran Güngör 
27 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

-Ben böyle şeyler söylüyordum. 20 sene evvel Anadolu'da bir zat şunu söyledi: "Bizde Anadolu'da bir adet vardır. Bir ağa bir oğlunu Halk Partisi'ne, diğer oğlunu da Adalet Partisine sokar. Hangisi kazanırsa işin görülsün diye düşünür. Şimdi bunu bizim ağa akıl ediyor da ,ABD mi akıl edemeyecek." Bizim de gördüğümüz kaç senedir budur.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 275)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 275)
Özdemir 
31 Oca 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Caddede sağıma soluma bakınafak biraz daha ilerledim. Dükkânların isimleri dikkatimi çekti. Rahat Shoes, Dilber Giyim Fashions, Sultan Ahmet Leather, World Gezim gibi yansı Türkçe yansı İngilizce isimler çoğunluktaydı.
Bir de Türkçe Merkez lâfı, iyiden iyiye ingilizce Center sözcüğünün yerini almış görünüyordu. Büyük, görkemli bir binanın üzerinde yanıp sönen ışıklarla Türkçe olarak Alışveriş Merkezi yazılıydı. Car Merkezi, Flower Merkezi, Furniture Merkezi, Hair Merkezi,... merkezi de merkezi... Amerika'da her yanı bir merkez lafıdır kaplamış
gidiyordu.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 9)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 9)
Zafer Gür 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herhalde bizim kadar çabuk ve sık, ıstakozun kabuk değiştirmesi gibi dil değiştiren bir millet olmamıştır. Neredeyse bir nesil içinde Osmanlıca' dan Öztürkçe'ye, oradan "Anglomanca" diye tabir edeceğim yeni garip dile geçtik. Bu sonuncusu inanılmaz bir hızla gerçekleşti.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 19)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 19)
Özdemir 
31 Oca 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir yaz günü uyuya kalmışım. Kendimi, rüyamda
önceleri epey vakit geçirmiş olduğum Nev-York şehrinde
buldum. Aradan uzun yıllar geçmiş, 2050'li yıllara gelmişiz.
Broadway 'den aşağıya yürüyüp meşhur Times meydanına
vardım. Gözlerim âşinâ olduğum koskoca Amerikan
sigarası, Amerikan arabası reklâmlarını arıyordu. Evet gene
o kocaman, dev bina büyüklüğünde reklamlar vardı.
Fakat hayret, gözlerime inanamayıp bir daha baktım. Bir
ulu binanın tüm yüzünü kaplamış dev levhada, Türkçe olarak
(!) Nefis Rize Çayı. İşte Hakiki Çay yazıyor. Yazının
yanında lâle biçimli, ince belli, cam bardakta tavşan kanı
bir çay resmediliyordu. Sadece en dipte küçücük harflerle
İngilizce olarak Drink Real Tea eklenmişti.

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 9)Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 9)