Hedef Türkiye

8,5/10  (20 Oy) · 
101 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.153 gösterim
Türkiye'nin Hedefi Hedefteki Türkiye.

"Türk Aynştaynı" olarak tanınan, değişik ülkelerde iki kez Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, A.B.D. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi. (1956). A.B.D.'de M.I.T.'den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu; "Alfred Sloan Ödülü"nü aldı. Berkeley'de Kuramsal Kimya doktorasını yaptı. ABD Atom Enerjisi Merkezi'nde araştırmalar yaptı. Harvard ve Yale'de kendisine ait yeni kuantum(nicem) kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey dersler verdi. 1962'de, 26 yaşında, Batı'nın son 300 yıldaki en genç profesörü oldu. "Moleküler Biyoloji" konusunda ikinci kürsüsüne atandı. "Alexander von Humboldt Bilim Ödülü"nü kazanan ilk bilimci oldu. Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çıkardığı özel bir kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek "Türkiye Cumhuriyeti Profesörü Unvanı"nı verdi. Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak Japonya'ya gönderildi; Türk-Japon Kültür, Eğitim ve Bilim ilişkilerinin temelini attı.
Burak CAN 
17 Oca 19:38 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oktay Sinanoğlu'nun makalelerinden,konferanslarından derlemeler ile oluşturulmuş güzel bir eseri.Kitabın ana konusu Türkiye üzerine oynana sayısız oyunların sonucunda,en büyüğü,en sıkıntılısı olanın dil konusu olduğundan bahsediyor.Ve verdiği misaller ile de dediklerini kanıtlıyor.Yazdıklarını ciddi manada düşünerek okursanız eğer ve anlattıklarını Türkiye'de yüzde kaçı gerçekleşti diyerek düşünürseniz bazı şeylerin sıkıntısını çekmek üzere olduğumuzu göreceğiz.

Demir Fesar 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oktay Sinanoğlu milletimizin içinden çıkan fakat değerini bilemediğimiz birçok insandan sadece biridir. Kitaplarını okudukça ne kadar milli ve bizden olduğunu anlıyoruz. Milli ve bizden olması bazılarına batıyor ve onu ve onun gibileri yoksaymaya unutturmaya çalışıyorlar. Bunlara inat bizler yani bu memleketin evlatları Oktay Sinanoğlu'nu yaşatmalıyız ve ona hak ettiği değeri vermeliyiz. Kitaplarını okumanız şiddetle öneririm..

Kitaptan 2 Alıntı

Burak CAN 
17 Oca 20:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu Eğitim Türkiye'de Hep Böyle Miydi?
Hayır efendim! 1953'e dek Türkiye'deki orta,lise eğitim düzeyi,dünyada sayılı(Fransa,Almanya,Rusya,Japonya) birkaç eğitim düzeninden biriydi.Şimdi insanın inanası gelmiyor,değil mi ? Ama evet,öyleydi.Tüm yurtta,liselerin sayısı pek fazla değildi ama,öğretim evsafları,bugünkü pek çok üniversiteden (Türkçesiyle ''evrenkent''ten) üstündü.Eğitim dili İngilizce olan bir tek Türk okulu yoktu.Olamazdı da.Atatürk,Osmanlı Türk Devleti'nin son yıllarında sayıları birkaç bine varan Hıristiyan misyoner okullarını kapatmıştır.Çoğu Amerikan olan bu okullar, örn. Robet Kolej,Bulgar isyanını çıkartanları ve yeni Bulgaristan'ın ilk dört başbakanını yetiştirmiş,Kurtuluş Savaş'ında düşmanın beşinci kolu faaliyetlerine yataklık etmişlerdi. 1953'e kadar, 'kolej' lafının,misyoner okulu anlamına geldiğini tüm kamuoyu bilir,buna tepki gösterirdi. Lozan'da bir türlü kapatılamayan birkaç yabancı okul bugün hâlâ Hıristiyan misyoner okullarıdır.

Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 85 - ALFA)Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 85 - ALFA)
ali güler 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bilişim teknolojisinde kaydedilen olağanüstü gelişmeye yol açan ilk Kennedy oldu. J.F.
Kennedy. O zaman diyeceksiniz; Kennedy 1963'de vuruldu, bunların çıkması ise
1980'den sonra. Kennedy'nin ne dahli var bunda? Kennedy milletine hedef gösterdi;
dedi ki: '10 yıl içinde aya gideceğiz'

Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 3)Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 3)