Ne Yapmalı? Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin

8,9/10  (8 Oy) · 
45 okunma  · 
8 beğeni  · 
817 gösterim
"Büyük sorunlar küçük adımlarla çözülür."
(Ön Kapaktan)

Durup dinlenmeden çalışacağız; aldatılmışları aydınlatacak, gafiller uykusundakileri uyandırmaya devam edeceğiz. Allah'a şükürler olsun ki yıllardır süren, sahte ayrımcılıkların sahteliğini yıllar önce görüp milletimizin her kesimini, sağcısı, solcusu, dindarı demeden iki temel dava uğrunda tekvücut olmaya davetimizin boşa gitmediğini gördük. Bu çığ büyüyecek; iki temel dava uğrunda herkes birleşecek: Birincisi, "Bu vatan Türk'ün vatanıdır. Bir karış toprağı bile kimseye verilemez"; eşdeğerde ikincisi ise: "Bu ülkenin dili, çoğunluğunun anadili olan büyük ve birleştirici resmi dil, eğitim dili Türkçe'dir. Vatanımıza, ve manevi vatanımız Türkçe'ye sımsıkı sarılacağız. Halkımızın maddi ve manevi refahı da o yoldan geçecek."

Atatürk'ün sesini duyar gibi oluyoruz:

"Dağ başını duman almış, yürüyelim arkadaşlar!"
(Arka Kapaktan)
Çınar 
 11 Tem 20:20 · Kitabı okumadı

Kitabı henüz okumadım ama sanmayın ki haksızlık yapacağım yazara. Bye bye Türkçe'yi okumuştum. Bu kitabın amacı da benzer. Ancak ismi daha çok ilgimi çektiği için buraya yazacağım.

Kitabın adını "ne yapmalı" diye koymuş Sinanoğlu. Peki ben de ona soruyorum: Oktay Sinanoğlu Türkçe için, Türkiye bilimi için ne yaptı? Ben kimya mühendisiyim. Yani hocayla meslektaşım. 100% İngilizce eğitim veren bir okuldan mezun oldum. Aklıma şu takılıyor: Hoca gibi Türkçe eğitime bu denli önem veren bir akademisyen, neden bir kimya mühendisliği öğrencisinin okuyabileceği Türkçe akademik bir kitap yazmadı? İngilizce kitapları var ama Türkçe yok. Türkçe yazdığı kitaplar da üniversitede mühendislik fakültelerinde okutulacak türden değil. Bunu bir türlü anlamıyorum. Üniversite kelimesi yerine "evrenkent" demekle ilerleme gösteremeyiz. Örneğin ısı ve kütle transferi üzerine bir kitap yazsaydı fena mı olurdu? Bunu yapmadığı sürece bizi yabancı dildeki kitaplara muhtaç bırakmıyor mu?

Kitabı okursanız bu gerçeklerin de bilincinde olarak okumanızı dilerim. Sevgiler...

Kitaptan 1 Alıntı

Tükçe elden gidiyor mu?
"Yeni bir tezgah hazırlanıyor. Aynı sömürgelerde yaptıkları gibi... Türkiye'de resmi dili İngilizce yapacaklar. Çünkü Güney Afrika'da, Hindistan'da uyguladıkları sistemin aynısını uyguluyorlar.'Kürtçe eğitim' da onun için çıkarılmıştır.'Türkçe eğitim' dersen Kürtler kızıyor.'Kürtçe eğitim' dersen Türkler kızıyor, diyecekler.Sonra da birileri çıkacak diyecek ki :'Canım niye böyle birbirinize kızıyorsunuz? Resmi diliniz İngilizce olsun.Olsun bitsin bu iş'

Ne Yapmalı?, Oktay SinanoğluNe Yapmalı?, Oktay Sinanoğlu