Gaye Yavuzcan

Gaye Yavuzcan

YazarÇevirmen
8.3/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Gaye Yavuzcan
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Gaye Yavuzcan, Gaye Yavuzcan Enveri
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Ortaçağ Tarihçisi, Çevirmen, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1978
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
360 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Tarihi sevenler için farklı bir deneyim ola bilir. Önsözde de belirtildiği üzere eser tarihsel roman değil, roman tarih. Çünkü yazar kitabı yazarken tarihsel romanlarda olduğu gibi hayali karakterler yaratmamış ya da konu dışı olaylar kurgulamamış, eser tamamen gerçek kroniklere uygun bir biçimde yazılmış. Bu nedenle tarafsızlığını koruduğunu düşünüyorum.

Kitabı okurken birdenbire kendinizi 11, 12-ci yüzyılda buluyorsunuz. Bazen açlık çekiyorsunuz, bazen kendinizi bitmez tükenmez yollarda buluyorsunuz, bazen kuşatma sırasında surlarda ya da at üstünde tekbaşınıza koca bir orduya saldırırken.

Harold Lamb kitabında daha çok l Haçlı Seferine değinmiş. Aslında şans eseri ya da bilinçli şekilde sefer Selçuklu baş veziri Nizamülmülk ve Sultan Melikşahın ölümünden sonra gerçekleşti. Tabi bu durumda Selçuklu devletinde bir taht kavgası başlanmış, onun için de haçlılara daha ciddi bir mukavemet gösterilememiş. Neden daha ciddi derseniz, çünkü gerek Antakya kuşatması, gerek de Kudüs kuşatmasında haçlılar baya zorlukla karşılaştı. Eğer Selçuklu devletinde kargaşa, taht kavgası yaşanmasaydı l Haçlı Seferi hedefine ulaşamayacaktı.

Son olarak beni etkileyen, daha önce hiç duymadığım 1212 yılında çocukların haçlı yürüyüşü oldu. Ellerinde mumlar ve ilahiler söyleyerek 30 bin kadar savaş karşıtı çocuk denize ulaştıklarında Tanrının onların yollarını açacağını, müslümanları savaşla değil dindeğiştirme yoluyla yeneceklerini düşünüyordular. Ama saf inançları ve hayalleri iki ayaklı canavarları durduramadı. Kendi dindaşları tarafından aldatıldılar, köle pazarlarında satıldılar, tecavüze uğradılar.

İncelemem fazla okunmayacak belki de hiç. Ama ümid ediyorum kitap okunur :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Gaye Yavuzcan
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Gaye Yavuzcan, Gaye Yavuzcan Enveri
Unvan:
Türk Öğretim Üyesi, Ortaçağ Tarihçisi, Çevirmen, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1978

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.