George W. Gawrych

George W. Gawrych

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
253
Gösterim
Adı:
George W. Gawrych
Unvan:
Tarihçi
Atatürk'ün kafası binbir fikirle, içi binbir ihtirasla kaynar, fakat hiçbir zaman aklının yolundan şaşmaz. Ondan idealist ve realist iç içe girmiştir. Daima ateşli ve o kadar hesaplıdır. Deha uzun bir sabırdır, demişler. Mustafa Kemal hiç acele etmemiş, eline geçen hiçbir fırsatı da kaçırmamıştır. (Fatih Rıfkı Atay)
Atatürk'ün bilime ve akılcı bilgiye çok büyük önem atfettiği doğrudur ama aynı zamanda sezgisel anlayışa ve duyguların gücüne de değer veriyordu. Duygusal zeka, etkili bir halk önderi olmak açısından temel önem taşıyordu ve Atatürk insan ruhunu araştırmak ve kavramak için zaman ve çaba harcamıştı. Bu itibarla, iyi bir dinleyici ve gözlemciydi. Atatürk, insanları harekete geçirmekte ve tarihi biçimlendirmekte duygunun akıldan bile önemli olabileceği düşüncesini zihninde evirip çeviriyordu. His, dimağ ve vicdan, beraberce, Atatürk'ün kişiliğini ve hedef odaklı yaşamını biçimlendirmeye yardım etti ve İstiklal Harbi'nden sonra Atatürk, Türk Devrimi'ni bu üç eksen doğrultusunda gerçekleştirdi.
Bilgi önemliydi, ama liderlik, bilmek kadar yapmayı da gerektiriyordu ve işin asıl zor kısmı yapmaktı. İrade gücü ve sorumluluk alma cesareti kumandanlıkta temeldi.
Clausewitz'e göre, harpte üç hedef vardı. Birincisi, düşman kuvvetlerini tahrip etmek, ikincisi, düşmanın direniş için kullanacağı maddi kaynakları ele geçirmek, üçüncüsü ise kamoyunu desteğini kazanmaktı. İlk iki amacı gerçekleştirmenin yolu, kişinin tüm gücünü düşmanın ana veya en önemli kuvvetlerine yöneltmesinden geçiyordu.
340 syf.
·9/10
Bir sana saygı duymak kişiliğini tanımak tanımadan asla konuşmamanın ve de kişiliği siyasi ve askeri devlet adamlığına giden yolun ne şekilde yazıldığına şahit oldum
340 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bence herkes tarafından okunmalı. Dışarıdan bir gözle ulu önderimizi anlatmakta. Tabi içerisinde birkaç tartışmalı ifadeye rastladım. Bunun dışında çok başarılı bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
George W. Gawrych
Unvan:
Tarihçi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.