Giriş Yap

Georges Simenon

Yazar
7.0
371 Kişi
Tam adı
Georges Joseph Christian Simenon
Unvan
Belçikalı Yazar
Doğum
Liege, Belçika, 13 Şubat 1903
Ölüm
Lozan, İsviçre, 4 Eylül 1989
Yaşamı
1903 yılında Liège'de doğmuştur. Genç yaşlarda okulu bırakıp gazete muhabirliğine atılmış ve 19 yaşında Paris'e yerleşmiştir. İlk polisiye romanlarını bu dönemde Sim takma adıyla yayımlamıştır. 1945'te Amerika'ya yerleşmiş ve 20 yıl bu ülkede yaşadıktan sonra, önce Fransa'ya sonra da İsviçre'ye geçmiştir. 1989 Eylülünde Lozan'da ölmüştür. Polisiyeler dışında psikolojik romanlar ve denemeler de yazmıştır. Polisiyelerindeki psikolojik derinlik, gerilimi sürekli ayakta tutmakta ve okurun ilgisini sürekli sonuca yönelik olmaktan çıkarmaktadır. Birçok romanı sinema ve televizyona uyarlanmıştır. Bazı yapıtları: Pietr-le-Leton (1931, Letonyal Pietr), La Maison du Canal (1933, Kanaldaki Ev), L'homme Qui Regardait Passer les Trains (1938, Trenlerin Geçişini İzleyen Adam), La Chambre Bleue (1964, Mavi Oda).

İncelemeler

Tümünü Gör
26 syf.
·
Puan vermedi
Oldukça methedilen bu yazarın okuduğum ilk kitabıydı, tarzı oldukça farklı. Beğenmedim desem değil, beğendim desem hiç değil... Öykü çok karmaşık ve buna rağmen olay örgüsü çok yüzeysel
Reklam
150 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Edebiyat dünyasının en çok ve hızlı yazan yazarı herhalde Georges Simenon'dur. Gunde 60-80 sayfa yazarmış. 400 civarı roman bir o kadar da novella yayınlamış . Polisiye- gerilim tarzindaki romanlarinda suçluyu hemen başta açıklar. Ama bu romanın temposunu ve heyecanını asla düşürmez. Katilin cinayet işleme nedenlerine ve sonrasına odaklanarak heyecanı hep dipdiri tutar. Belçika 'da iken polis muhabirliği yapmış, 1922'de geldiği Paris'te yazmaya devam etmiş, ikinci dünya savaşından sonra ABD'ye göç etmiş. Daha sonra döndüğü Avrupa'da Isvicre'ye yerleşmiş. Bence bütün bu yer değiştirmeler de romanlarını zenginleştirmiş. Özellikle Katil'den önce okudugum Manhattan 'da Üç Oda biyografik özellikleri ile en iyilerinden biriydi .Amerika yıllarında yazılmıştı. Katilin kim olduğundan çok cinayetin nedenlerine odaklanan romanlar okumak isteyenlere oneririm. Tahsin Yucel'in cevirisi ise muazzam.Ustalarin çevirdiği bu seriyi kesinlikle tavsiye ederim.
2 yorumun tümünü gör
194 syf.
·
Puan vermedi
Simenon'un polisiye olmayan ama gerilimi hiç düşmeyen bir romanı Manhattan'da Üç Oda. Olaylar 1940'lı yıllarda geçer. Şansını Hollywood 'da denemek için ABD'ye gelen bir Fransız aktör ile genç bir kadın olan Kay bir gece kendi yanlizlıkları içinde bir barda otururken tanışırlar. Her ikisi de hayatta tökezlemiş pek çok hata yapmıştır. Bu hataları onları bir araya getirir. Bir anlamda birbirlerine tutunurlar ancak kadın da erkek de birbirlerini hiç tanımamakta geçmişleri hakkında bilgiye sahip degillerdir. Bu da özellikle Frank karakterinde bir umutsuzluğa ve kıskançlığa neden olur. Kay,Frank 'a göre daha karakterlidir. Ne istediğini bilmektedir. Kahramanların geçmişini yazar yavaş yavaş ortaya koyar. Bunlardan kitabın tadı kaçmasın diye bahsetmek istemem. Ancak karakter tahlilleri bu geçmişin ışığında şekillenir ve çok iyi psikolojik tahliller ortaya çıkar. Simenon'un en güzel tarafı çok yalın bir dille çok iyi bir anlatım ortaya koyması. Büyük büyük laflar etmeden o kadar iyi anlatır ki kendinizi o karakterin yerine koyarsınız. Bu romanda da bazan Frank bazen Kay oldum. Oktay Akbal çevrisi ile kısa, yalın ama keyifli ve nitelikli bir eser okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48