Gisela Notz

Gisela Notz

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
7
Okunma
·
3
Beğeni
·
303
Gösterim
Adı:
Gisela Notz
Unvan:
Tarih araştırmacısı ve toplumbilimci
Kadınlar sürekli olarak, kendilerinin eğitim için gerekli olan yetiye ve bu sebeple de yükseköğrenim hakkına sahip olduklarını söylüyorlardı, buna rağmen erkekler, fakültelerin amfilerinde alışkın olmadıkları kadın bakışlarından rahatsız oluyorlardı.
30 Ekim 1793’te bütün kadın kulüpleri yasaklanmış olsa da, Fransız hükümeti 24 Mayıs 1795’te yasağa ek olarak kadınların toplanmasına ilişkin yeni bir yasa daha çıkarmıştı. Kadınların devrimci ruhu da bu gelişme ile beraber durdurulamaz hale gelmişti.
Demokratik Almanya’da kadının çalışması hiçbir zaman tartışma konusu değildi. Ekonomi, kadınların iş gücüne her alanda ve her meslekte ihtiyaç duyuyordu.
Friedan’ın vurgu yaptığı konular, kadınların toplum baskısıyla evlerine kapandıklarını ve kendi hapishanelerini inşa ettiğine dairdi.
Daha önce de belirttiğimiz gibi doğum kontrol hapları ilaç gibi reçeteyle ve sadece evli kadınlar için yazılıyordu ve bunu yazan doktorun ahlak anlayışı ve insiyatifine bağlıydı. Doğum kontrol hapı, Demokratik Almaya’da 1965 yılından sonra genel olarak kullanılmaya başlandı ve parasız olarak dağıtıldı...
Parlamentoda kadın vekiller parmakla sayılıydı, yeniydiler, kendilerine güvenleri azdı ve erkek vekiller tarafından hoş karşılanmıyorlardı. Erkeklerin en önemli güç kalesi olan parlamentonun içerisindeydiler. Muhazafakâr erkek vekiller, kadın vekillerin eşit olmak hakları konusında ikna olmamışlardı. Kadınların seçme seçilme hakkının kendiliğinden anlaşılır insan haklarından biri olduğunu söyleyen radikal kadın hakları savunucuları, listelerde kazanamayacakları yerlere yazılıp, kasıtlı olarak oy birliği ile seçilmemişlerdi.
Parlamentoda kadın sayısı nicel olarak artıyor olsa da; parlamenter fonksiyonlarda erkek egemenliği öncelikliydi.
20.yüzyılın başında kadın örgütleri bir ağ oluşturarak, uluslararası boyutta kadın seçme ve seçilme hakkı ve dünya barışı için mücadele ettiler. Aynı şekilde 1908 yılında kadınlar üniversitelerde okuma hakkını elde ettiler. Ama bu, eşit haklar ve eşit eğitim imkanları için yürütülen mücadelenin tamamlandığı anlamına gelmiyordu.
Aziz Simoncular’ın Fransız Devrimi’nde kullandığı “Bir daha asla savaşma, asla ulusal bir şekilde çatışma, herkes için sevgi(herkesi sev!)” parolası, feminizmin tarihsel sürecinde önemli bir yer turar ve günümüzde hala güncelliğini korur.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gisela Notz
Unvan:
Tarih araştırmacısı ve toplumbilimci

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.