Gözde Karalök

Gözde Karalök

Çevirmen
7.9/10
191 Kişi
·
784
Okunma
·
0
Beğeni
·
97
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kafka'nın eserlerinden derlenmiş cümleleri içeren; özgürlük, suç, yabancılaşma gibi temaların sözlerde gizlendiği, beğendiğim bir Aforizma kitabı. Franz Kafka "Aforizmalar" da tercihler arasında olabilir. Dönüşüm'ü okurken aynı anda okumuştum bu kitabı. Sıra Şato ve Dava'da. Romanları okumak kadar, sözlerin- özdeyişlerin bir arada okunması fantastik bir deneyim.
80 syf.
·3 günde·9/10
Aylam Adam'ın aforizma serisi Kafka ile devam ediyor. Bundan önce bir Kafka Aforizma kitabı daha okumuştum İş Bankası Kültür'den. Çoğu onunla aynı olan sözlerden oluşmuş. Kitaplardan seçme alıntılar sayesinde Kafka'nın gizemini, nasıl bir hayat yaşamak istediğini, kısacası dünya görüşünü öğrenmek gayet güzel. Romanları gibi aforizmaları da çok zorlayıcı ve düşündürücü. Konu olarak yalnızlık, içe çekilme, kitaplarla kalmak, devamlı yazmak, adalet sistemi vb. bir çok farklı konuda özdeyişlerle yazarı tanımak gayet güzel. Sizlere de tavsiye edeceğim bir Kafka tanıma kitabı.
80 syf.
·Puan vermedi
Dava cıyım..

Aforizma tarzında en güzel kitaplardan biri. Adam yazmış ağbi. Kafka yı herkes biliyor o yüzden ben yazmayım dedim ama içim el vermedi. Bari bilindik şeyler yazmayım çünkü kitabın kalitesi ortada. Ama adamla ilgili bilinemeyen bişey yok. Ne varsa mektuplara dökmüş zaten. Yine de Yazdıkları için teşekkürler..

Normalde pek kitap okumam. Kitapların boş zamanda okunmasına karşıyım. Kitap için ekstra zaman ayarlanmalı ve bir kitap okunurken o yazarın hayatı ve öbür eserleri de gözetilmelidir.

Ben de öyle yaptım. Bir yandan bunu okurken bir yandan öbür kitaplarına bakayım dedim. Kardaş adam ömrünü mektuplara harcamış.
Kullandığı tüm ilaçları not ettim onu bile yazmış...
Sebep 1

Babasına yazdığı mektuplara çok içerledim hayırsız evlat, beleşten geçin bi de adama sitem et.

Sebep 2

Bir yandan Milena ya mektup yaz, öbür yandan Felice ye. Hayır Milena o kadar sıkıntıyı göze alsın, sen bi de üste çıkıp tripler at. Ayıp ayıp.

Sebep 3

En yakın arkadaşının eşi bi de Milena.

Bu hususlardan dolayı kendisinden davacıyım.
Davayı kazanırsam Felice ile Milena nın mezarlarına ziyarete gidip hayrat yapacam.

Yine de okunulacak bir kitap. Emsallerinden de davacıyım...
80 syf.
·1 günde·10/10
Eğer okuduğumuz kitap bizi kafamızın ortasına inen bir yumruk gibi sarsmıyorsa, niye boşuna okuyalım ki? Bizi mutlu etsin diye mi? Tanrım! Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi; bizi mutlu eden o kitapları yeri geldiğinde kendimiz bile yazabiliriz. Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız; öyle ki bir kitap, kendimizden daha çok sevdiğimiz birinin ölümüne tanık olmuş kadar, ormana sürgün edilip herkesten uzaklaşmış kadar, bir intihar kadar etkilemeli bizi. Bir kitap, içimizdeki donmuş denizin ortasına inen bir balta olmalıdır.

Kafka eserlerinden derlenmiş harika bir kitap Aforizmalar.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İçeriği Franz Kafka'nın Aforizmalar kitabıyla aynı.. yine de okumanızı tavsiye ederim. Aforizmalardan oluştuğu için sıkılmamak adına başka bir kitapla birlikte okumuştum.
112 syf.
·Beğendi·6/10
Kitap elbette Karl Marx’ a giriş niteliğinde bir eser. 90 dakikada Marx’ ı anlayabilmek mümkün değildir. Fakat Marx’ ın sisteminin temel kavramlarını kısa özyaşam öyküsünü eserde bulabilirsiniz . Çok daha problematik çalışacak okurlar için sıkıcı ve zaman kaybı olarak değerlendirilebilir.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Son aforizma :

Eğer okuduğumuz kitap bizi kafamızın ortasına inen bir yumruk gibi sarsmıyorsa, niye boşuna okuyalım ki? Bizi mutlu etsin diye mi? Tanrım! Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi...

Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız. Öyle ki bir kitap, kendimizden daha çok sevdiğimiz birinin ölümüne tanık olmuş kadar, ormana sürgün edilip herkesten uzaklaşmış kadar, bir intihar kadar etkilemeli bizi. Bir kitap, içimizdeki donmuş denizin ortasına inen bir balta olmalıdır.

Tam da belirtilen şekilde hayata, aşka, yalnızlığa, Tanrı'ya ait öğütlerle dolu. Herkes kendi hayatından birşeyler bulacaktır mutlaka. Özellikle pişmanlıklar...

#okudumbitti

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 784 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 1.028 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.