Gözde Karalök

Gözde Karalök

Çevirmen
8.0/10
51 Kişi
·
277
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Kafka'nın eserlerinden derlenmiş cümleleri içeren; özgürlük, suç, yabancılaşma gibi temaların sözlerde gizlendiği, beğendiğim bir Aforizma kitabı. Franz Kafka "Aforizmalar" da tercihler arasında olabilir. Dönüşüm'ü okurken aynı anda okumuştum bu kitabı. Sıra Şato ve Dava'da. Romanları okumak kadar, sözlerin- özdeyişlerin bir arada okunması fantastik bir deneyim.
Dava cıyım..

Aforizma tarzında en güzel kitaplardan biri. Adam yazmış ağbi. Kafka yı herkes biliyor o yüzden ben yazmayım dedim ama içim el vermedi. Bari bilindik şeyler yazmayım çünkü kitabın kalitesi ortada. Ama adamla ilgili bilinemeyen bişey yok. Ne varsa mektuplara dökmüş zaten. Yine de Yazdıkları için teşekkürler..

Normalde pek kitap okumam. Kitapların boş zamanda okunmasına karşıyım. Kitap için ekstra zaman ayarlanmalı ve bir kitap okunurken o yazarın hayatı ve öbür eserleri de gözetilmelidir.

Ben de öyle yaptım. Bir yandan bunu okurken bir yandan öbür kitaplarına bakayım dedim. Kardaş adam ömrünü mektuplara harcamış.
Kullandığı tüm ilaçları not ettim onu bile yazmış...
Sebep 1

Babasına yazdığı mektuplara çok içerledim hayırsız evlat, beleşten geçin bi de adama sitem et.

Sebep 2

Bir yandan Milena ya mektup yaz, öbür yandan Felice ye. Hayır Milena o kadar sıkıntıyı göze alsın, sen bi de üste çıkıp tripler at. Ayıp ayıp.

Sebep 3

En yakın arkadaşının eşi bi de Milena.

Bu hususlardan dolayı kendisinden davacıyım.
Davayı kazanırsam Felice ile Milena nın mezarlarına ziyarete gidip hayrat yapacam.

Yine de okunulacak bir kitap. Emsallerinden de davacıyım...
80 syf.
·3 günde·9/10
Aylam Adam'ın aforizma serisi Kafka ile devam ediyor. Bundan önce bir Kafka Aforizma kitabı daha okumuştum İş Bankası Kültür'den. Çoğu onunla aynı olan sözlerden oluşmuş. Kitaplardan seçme alıntılar sayesinde Kafka'nın gizemini, nasıl bir hayat yaşamak istediğini, kısacası dünya görüşünü öğrenmek gayet güzel. Romanları gibi aforizmaları da çok zorlayıcı ve düşündürücü. Konu olarak yalnızlık, içe çekilme, kitaplarla kalmak, devamlı yazmak, adalet sistemi vb. bir çok farklı konuda özdeyişlerle yazarı tanımak gayet güzel. Sizlere de tavsiye edeceğim bir Kafka tanıma kitabı.
80 syf.
·Puan vermedi
Franz Kafka'da deyince Aforizmalar'dan bahsetmemek olmaz.Esasında her kitabı aforizma niteliğinde.Her cümlesi başucuna konulacak değerde.Bütün eserlerinde kesitler barındıran bu kitabı okumakta hala geç kalmayın..
"Inanmak, kendi içindeki yok edilemez cevheri kurtarmaktır, daha doğrusu kendini kurtarmaktır, ya da daha doğrusu yok edilemez olmaktır, hatta daha doğrusu olmaktır"
80 syf.
·10/10
️Eğer okuduğumuz kitap bizi kafamızın ortasına inen bir yumruk gibi sarsmıyorsa niye boşuna okuyalım ki? Tanrım! Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi; bizi mutlu eden o kitapları yeri geldiğinde kendimiz bile yazabiliriz. Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız ; öyle ki bir kitap kendimizden daha çok sevdiğimiz birinin ölümüne tanık olmuş kadar, ormana sürülüp herkesten uzaklaşmış kadar, bir intihar kadar etkilemeli bizi. Bir kitap, içimizdeki donmuş denizin ortasına inen bir balta olmalıdır. #kitap #book Kafka'nın güzel bir biyografisini okuduktan sonra oturup bu derlemeyi okuyunca Kafka'yı daha iyi anlıyor insan. Hatta bir de bazı cümleleri için "acaba şu ruh halinde miydi de bunu yazdı? Ben olsam ne yapardım? Bunu düşünürken acaba nerelerde dolaşıyor neler yapıyordu? Etrafı çok mu kalabalıktı çok mu ıssızdı? Vb." düşünceler içinde geziyorsunuz. Kısacık ama harika bir yolculuk
80 syf.
·5/10
#okudumbitti #yalnızlıkbiruçurumdur, #franzkafka’nın tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. ️”Bütün hayatımı, onu sonlandırma arzusuna karşı koyarak harcadım." ️”Kendime sapladığım bir bıçaksın sen; aşk budur." aforizmalar aylakadamyayınları
80 syf.
·5 günde·7/10
Kafka’nın alıntılarını içeren, Aylak Adam Yayınları Aforizmalar serisinden güzel bir kitapçık. Kafka’nın hayata bakış açısını alıntılarla okumak zevkliydi. Keyifle okuyun
80 syf.
Mutlu olmak için kitap okuyorsak hiç kitabımız olmasın daha iyi; bizi Mutlu eden o kitapları yeri geldiğinde kendimiz bile yazabiliriz. Bizi yıkıma uğratan ve derin bir kedere boğan kitaplar okumalıyız...
80 syf.
Kafka'nın eserlerinden derlenmiş içinde bir çok konu ile ilgili güzel sözler barındıran aforizmadır. Okunmasını tavsiye ediyorum. Gayet akıcı ve anlaşılır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 277 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 502 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.