Anlamaktan Yoruldum

9,0/10  (30 Oy) · 
66 okunma  · 
38 beğeni  · 
2.102 gösterim
"Anlamaktan Yoruldum",

Fernando Pessoa'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Kaçtığım bütün savaşların yaralarını taşıyorum."
"Anlamak için kendimi yok ettim."
Metin Pir ( Von Kleist ) 
 15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

"Güneşin altında otur, tahttan çekil ve kendi kendinin kralı ol"
Bu öğüdün hep aklımda bir kuytuda kalacak samimi dostum Pessoa.
Anlamaktan yoruldum sebebi şüphesizki birçok kez belirttiği üzere anlaşılamamak. Çoğu kez cümlelerin altında ezildiğimi benliğimde ukte olarak kalmış ve kelimelersiz kalmış anlaşılmazlığımı dile getiren naçizane kitap.
Anlaşılmak neden bu kadar zor, anlamak neden bu kadar karmaşık cümleler içeriyor. Anlaşılmayı vurgulayan tüm kelimeler neden intihara meylediyor. Bu kitapta bunların cevabını bulduğumu düşünüyorum. Belki başka bir okuyan bu söylediklerime gülebilir ama Pessoa dostum olur artık.
İki koca kavram ve iki büyük dost iki büyük düşman... Biri anlamak biri anlaşılmak... Hayatımın bilmediğim kayıp cümlelerine o kadar denk geldim ki 69 sayfalık bir kitap ama sanki sonunda milyonlarca sıfır var ve her cümlesinde işte bu yüzden bu haldesin işte bu sebeple hep eksik kalacaksın der gibi. Yaşarken yazdıklarıyla değil eserlerini kitlediği sandığın bulunmasıyla yani öldükten sonra ününe kavuşmuş... Ah o gerçek yazarlar!
Huzursuzluğun Kitabında denk gelmiştim " Benim gibi güneşin önünden bulut geçti diye üzülen bir insan" diyordu yazdıkları da bunun en önemli delili. Ne güzel bir yürek ve kalem. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim ve incelememi bu kitabında(25) yer alan şu sözle bitirmek isterim. Mecburi yaşamın en güzel sözüdür benim için.
"Bir şeylere başlıyorum çünkü düşünecek gücüm yok; bir şeyleri tamamlıyorum çünkü yarıda bırakmaya cesaretim yok"
Saygılarımla.

Elimden gelse (Üşenmesem), kitaptaki hemen hemen her cümleyi alıntılayacaktım. Kısacık olmasına rağmen vermek istediği her duyguyu okuyucusuna vermiş. Çok güzeldi. Huzursuzluğun Kitabı'nı da kesinlikle okumalıyım diye düşünüyorum. 70 sayfada bu kadar etkilediyse 680 sayfada bana neler katar...

gökçe türkkan 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Portekizli üstad Fernando Pessoa'ya ait aforizmaların bulunduğu bu kitabı okumak bana büyük keyif verdi. İçeriği hayattan, kendinizden, düşünmekten kısacası her şeyden dem vuruyor. Her bir söz fazlasıyla benden, senden, herkesten...

Maximiliana 
11 Şub 18:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

72 sayfalık bu kitabın tamamını paylaşmak isterdim, bütün kitabın altını çizdim. Şu şelaleyi çeken beyefendi gibi anlatmaya gerek yok okuyunca görürsünüz muhteşemliği:))
Son bir sözle bitiriyorum kitabı
Doğduğumuzda konuşmayı bilmeyiz ve kendimizi nasıl ifade edeceğimizi bilmeden ölürüz...

Pessoa karamsarlığın özünü bilen, o kendi şehrine döktüğü derin yoksunluğunu: ''Ne ölmeyi istiyorum ne de yaşamayı.'' dizelerini okurken var olmayan bu hiçliğin, gaip hali ile yok olmak istiyorum.

Just read 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hemen hemen her cümlesinde durup düşündüren, kendinizi bulduğunuz yazarın fikirlerini kalbinizde hissedip özümsediğiniz bir kitap. Şahane cümleler var...

Kitaptan 168 Alıntı

KörKalem 
16 Oca 09:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok yalnızım, kalabalıklar tarafından kuşatılmışım.

Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 31 - Aylak Adam Yayınları/Aforizma)Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 31 - Aylak Adam Yayınları/Aforizma)
Osman Yüksel 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanki kendi sesimle konuşmuyorum artık. Bir parçam kenara çekilmiş ve sadece izlemekle yetiniyor gibi...

Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 12)Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 12)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sonsuza kadar sürseydi bu kitap.
Doğduğumuzda konuşmayı bilmeyiz ve kendimizi nasıl ifade edeceğimizi bilmeden ölürüz. Hayatımız konuşamayanın sessizliği ve anlaşılmayanın sessizliği arasında akıp gider, faydasız ve esrarengiz bir kader de bu akışın etrafında gezinip durur - tıpkı hiç çiçeğin olmadığı yerde gezinen bir arı gibi-

Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 69 - Aylak Adam)Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 69 - Aylak Adam)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nokta.
Standart diye bir şey yoktur. Bütün insanlar var olmayan bir kaidenin istisnalarıdır.

Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 5 - Aylak Adam yayınları)Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 5 - Aylak Adam yayınları)