Anlamaktan Yoruldum

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.229
Gösterim
Adı:
Anlamaktan Yoruldum
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691321
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
"Anlamaktan Yoruldum",

Fernando Pessoa'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Kaçtığım bütün savaşların yaralarını taşıyorum."
"Anlamak için kendimi yok ettim."
"Güneşin altında otur, tahttan çekil ve kendi kendinin kralı ol"
Bu öğüdün hep aklımda bir kuytuda kalacak samimi dostum Pessoa.
Anlamaktan yoruldum sebebi şüphesizki birçok kez belirttiği üzere anlaşılamamak. Çoğu kez cümlelerin altında ezildiğimi benliğimde ukte olarak kalmış ve kelimelersiz kalmış anlaşılmazlığımı dile getiren naçizane kitap.
Anlaşılmak neden bu kadar zor, anlamak neden bu kadar karmaşık cümleler içeriyor. Anlaşılmayı vurgulayan tüm kelimeler neden intihara meylediyor. Bu kitapta bunların cevabını bulduğumu düşünüyorum. Belki başka bir okuyan bu söylediklerime gülebilir ama Pessoa dostum olur artık.
İki koca kavram ve iki büyük dost iki büyük düşman... Biri anlamak biri anlaşılmak... Hayatımın bilmediğim kayıp cümlelerine o kadar denk geldim ki 69 sayfalık bir kitap ama sanki sonunda milyonlarca sıfır var ve her cümlesinde işte bu yüzden bu haldesin işte bu sebeple hep eksik kalacaksın der gibi. Yaşarken yazdıklarıyla değil eserlerini kitlediği sandığın bulunmasıyla yani öldükten sonra ününe kavuşmuş... Ah o gerçek yazarlar!
Huzursuzluğun Kitabında denk gelmiştim " Benim gibi güneşin önünden bulut geçti diye üzülen bir insan" diyordu yazdıkları da bunun en önemli delili. Ne güzel bir yürek ve kalem. Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim ve incelememi bu kitabında(25) yer alan şu sözle bitirmek isterim. Mecburi yaşamın en güzel sözüdür benim için.
"Bir şeylere başlıyorum çünkü düşünecek gücüm yok; bir şeyleri tamamlıyorum çünkü yarıda bırakmaya cesaretim yok"
Saygılarımla.
"Başkalarının sözleri kulaklarımızın bir hatası, anlayışımızın bir harabesidir. İnsanların sarf ettiği sözlere kattığımız anlamlara nasıl da inanıyoruz."
F. Kafka-Aforizmalar'ı sevdiyseniz bu kitabı da çok beğeneceksiniz. Pessoa'nın her biri diğerinden derin cümleleriyle dolu. Şayet henüz tanımıyorsanız, eserlerinin derlemesi olan "Anlamaktan Yoruldum" yazarın tarzı hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır. Yakın arkadaşlarından biri Fernando Pessoa için "Onun tanıtılmamış olması adeta cinayet" demiş. Katılıyorum ve bu suça ortak olamam, okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Anlamaktan asla yorulmayacak azınlığa gelsin.
72 sayfalık bu kitabın tamamını paylaşmak isterdim, bütün kitabın altını çizdim. Şu şelaleyi çeken beyefendi gibi anlatmaya gerek yok okuyunca görürsünüz muhteşemliği:))
Son bir sözle bitiriyorum kitabı
Doğduğumuzda konuşmayı bilmeyiz ve kendimizi nasıl ifade edeceğimizi bilmeden ölürüz...
Elimden gelse (Üşenmesem), kitaptaki hemen hemen her cümleyi alıntılayacaktım. Kısacık olmasına rağmen vermek istediği her duyguyu okuyucusuna vermiş. Çok güzeldi. Huzursuzluğun Kitabı'nı da kesinlikle okumalıyım diye düşünüyorum. 70 sayfada bu kadar etkilediyse 680 sayfada bana neler katar...
Portekizli üstad Fernando Pessoa'ya ait aforizmaların bulunduğu bu kitabı okumak bana büyük keyif verdi. İçeriği hayattan, kendinizden, düşünmekten kısacası her şeyden dem vuruyor. Her bir söz fazlasıyla benden, senden, herkesten...
Daima bugünü yaşarım.Gelecek hakkında hiçbir şey bilmiyorum, artık bir geçmişim de yok. İlki her şeyin mümkün olmasıyla, ikincisi de hiçbir şeyin gerçek olmamasıyla bana zulmediyor. aforizmalar.
Pessoa karamsarlığın özünü bilen, o kendi şehrine döktüğü derin yoksunluğunu: ''Ne ölmeyi istiyorum ne de yaşamayı.'' dizelerini okurken var olmayan bu hiçliğin, gaip hali ile yok olmak istiyorum.
"Anlamaktan Yoruldum", Fernando Pessoa'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir. "Kaçtığım bütün savaşların yaralarını taşıyorum." "Anlamak için kendimi yok ettim."
Pessoa 91 sayfa gibi ince bir kitaba inanılmaz kavramları çatışmaları sığdırmış. Keyifle okunacak bir başucu kitabı.
Kitabın özeti:
Anlamak için, kendimi yok ettim. Anlamak sevmekle ilgili herşeyi unutmaktır.
Leonardo da Vinci,
"Bir şeyi anlayana kadar onu ne sevebiliriz ne de ondan nefret edebiliriz," demiş.
Bu kadar yanlış hem de bu kadar doğru bir söz duymadım...

Kişisel değişimi çok iyi özetleyen bir yapıt diyeceğim, izninizle. Zaten bu sözleri de anlatıyor:
Yaşamak bir başkası olmaktır.
Eğer bugün de dünkü gibi hissediyorsak,
biz de duygu diye birşey yok demektir;
dün hissettiğimiz duyguların tıpatıp
aynısını hissetmek hiçbir şekilde hissetmemek anlamına gelir;
dün hissettiğimiz şeyleri bugün hatırlamaktan ibarettir bizim yaptığımız
çünkü biz bugün, dünkü kayıp hayatımızın
yaşayan kadavralarıyız...
Kalp düşünse atmaktan vazgeçer ve size verilenle yetiniyorsanız köleden farkınız ne? Diyerek sizi düşünmeye, değişim ve gelişime davet ediyor...

Pessoa hiçlik, anlamak, yalnızlık konusunda tepeden tırnağa kendini sorgulamış. Hayatında Milena gibi bir kadın olsaydı çok farklı bir anlatıma sahip olacağına inanıyorum. Yolunuz Lizbon'a düşerse, Baixa-Chiado Metro çıkışında Cafe Brasil de, bronz heykeli ile ve bu kitapla bulunmanızı tavsiye ederim....

Keyifli okumalar
Hemen hemen her cümlesinde durup düşündüren, kendinizi bulduğunuz yazarın fikirlerini kalbinizde hissedip özümsediğiniz bir kitap. Şahane cümleler var...
Fernando Pessoa’nin kitaplarının alıntılarından oluşan aforizma tarzında ince bir kitap . Aforizma sevenler için ideal bir kitap . İlla okunmalı mi derseniz ? Yazarın diğer kitaplarını okuduysanız bunu okumasanız da olur. İyi okumalar .
Kitabı elinize alıp, ilk sayfaları çevirdiğinizde Fernando Pessoa'nın karma karışık dünyasına giriyorsunuz. Çoğu zaman düşüncelerinde kendimi bulamasamda, bazı sözleri beni anlatıyordu. Özetlemek gerekirse; yemeğin tuzu eksik gibiydi, çünkü hayatını eksikliklerle ve küçüklüğündeki doldurulmamış anılarının verdiği acıyla, kendini ve düşüncelerini tamamlayamadığını düşünüyorum.
Doğduğumuzda konuşmayı bilmeyiz ve kendimizi nasıl ifade edeceğimizi bilmeden ölürüz. Hayatımız konuşamayanın sessizliği ve anlaşılmayanın sessizliği arasında akıp gider, faydasız ve esrarengiz bir kader de bu akışın etrafında gezinip durur - tıpkı hiç çiçeğin olmadığı yerde gezinen bir arı gibi-
Fernando Pessoa
Sayfa 69 - Aylak Adam

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anlamaktan Yoruldum
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691321
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aylak Adam
"Anlamaktan Yoruldum",

Fernando Pessoa'nın eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

"Kaçtığım bütün savaşların yaralarını taşıyorum."
"Anlamak için kendimi yok ettim."

Kitabı okuyanlar 197 okur

  • Mikail gül
  • Okuyan Anne
  • Gülçin Dursun
  • Aysss
  • Berna Sezer
  • Omer Jack
  • Selvinur
  • M. Kürşad Baş
  • Murat_001_
  • Lazgent

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%37
35-44 Yaş
%18.5
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.4 (28)
9
%29.1 (23)
8
%15.2 (12)
7
%12.7 (10)
6
%5.1 (4)
5
%2.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları