Gültekin Karakuş

Gültekin Karakuş

Yazar
8.4/10
47 Kişi
·
92
Okunma
·
3
Beğeni
·
1007
Gösterim
Adı:
Gültekin Karakuş
Unvan:
Doktor, Yazar
Doğum:
1980
Yol üstündeki çeşmeden suyumu içtim. Âdemoğlunun en değerli yaşam kaynağı bedava. Oysaki ne işe yaradığı bilinmeyen, vücuda girse, girdiği gibi çıkacak pırlantalara, altınlara, mücevherlere değer biçilemiyor. Ne diye hayıflanıyorum ki?
... sorulmuş sorulardan başka bir soru soramazsın, hele rakibin insanlık tarihi ise bu mümkün değil. O bıkmadan usanmadan okuduğun kitaplar, sana hep kendi sorularını öğretecek. Bilgi bir yandan sana özgürlüğünü verirken, öte yandan seni zincire vuracak, başına buyruk dolanmanı engelleyecek.
Her şey birden oluverdi. “Aman!” bile diyemedim. Zaten olana kadar da olanı anlayamadım, olacağına ihtimal vermediğimden.
Hayat akıp gider merak etme, hiçbir zaman şu andakinden daha kötü hissetmeyeceksin... Başına gelecek hiçbir felaket korktuğun kadar büyük olmayacak, emin ol.
... tek bir şey varmış şu koca dünyada gerçek olan, onla yatıp kalkmak gerekirmiş günlerce. Güya önemsenen fikirler oyalanmak içinmiş. Oyalanıyormuş ki zihnim, hakikatle sarsılıp ne yapacağını bilmez hale gelmesin.
Bir döşek getirmiştim kütüphaneye. Okumaktan yorulduğumda üzerine kıvrılıp uyuyordum. Artık, gündüz yaşayan gece uyuyan mutat insanlardan değildim. Ne zaman gözlerim harfleri seçemez, zihnim okuduklarımı anlamazsa, o vakit yatıyordum.
"Otuz yaşında gördüğün bir adamı," dedim, "Altmışında tanırsın ama on beş yaşındaki halini bildiğin birini yirmisinde çıkaramazsın. Zaman bile bir süre sonra vazgeçiyor, fazla uğraşmıyor insanı değiştirmeye."
190 syf.
Algı Kalesi, kurgusu, işlenişi ve konusu itibari ile birçok kitapseverin ilgisini çekecektir sanıyorum. Gizemli olayların tam ortasında bir kütüphane düşünün ki tüm insanlık tarihinin yazılmış ve yazılacak kitaplarını içinde barındırsın ve onların hepsini okuma şansınız olsun. Kitap hakkında daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum. İyi düşünülmüş, iyi çalışılmış bir kitap. Varoluş, rastlantı, kaos-kuantum, fizik yasaları, bilginin gerçekliği üzerine sorgulamaları var. Hak ettiği ilgiyi görmesi ümidimle tavsiyemdir.
190 syf.
·15 günde·10/10
Uzun zamandır okuduğum en iyi kitaplardan biri oldu kitap okumayı seven biriyseniz bu romanı severek okuyacağınıza eminim.
Bir intiharla başlayan hikaye bir kütüphanenin kapılarını aralıyor kendi hikayesinin sonunu kim merak etmez ki..
Okuduğunuz romanlardan sıkıldıysanız ve artık farklı bir kitap okumak istiyorsanız mutlaka bir bakın
190 syf.
·Beğendi·8/10
Hani deniyor ya ses kaybolmuyor diye. Belki de gökyüzü diye baktığımız o koca karanlık tüm sesleri saklayan bi dolap.
Bu kitapta da dünya üzerinde yazılmış bütün eserlerin saklandığı bir kütüphaneden bahsediliyor. Yakılmış yok edilmiş eserler de dahil olmak üzere tüm kitapların korunduğu bir yer.

Kitabın giriş bölümü oldukça dikkat çekici lakin kitap bende biraz yarıda kalmış hissi uyandırdı. Belki de zaman evren ve yaradılış üzerine yazılmış bi kitap böyle olmalı. Akıcı ince bi kitap .
190 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabın yeteri kadar ilgi görmediğini ve bilinmediğini düşünüyorum.Bunun sebebini tam olarak bilmiyorum ama kesinlikle konusu ve ilerleyişiyle daha fazlasını hakediyor.

Başlangıçta kitap sizi küçük bir sürpriz ile karşılıyor ve aslında bu sadece bir başlangıç.Genel olarak kitabı okurken şaşırdığım kısımların az olduğunu söyleyemem. Kitabın sonlarına yaklaştığınızda daha devam etmeli diyebilirsiniz ama olayların sonuca doğru ilerleme kısmını göz önüne alırsak kitap yine de tatmin edici bir şekilde bitiyor.

Kitabı okuduktan sonra Gültekin Karakuş ile kitap hakkında yapılan söyleşiyi de okumanızı tavsiye ederim.
190 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Levend ve Akil'in hayatı. Yoksa Tahir Ustanın mı?

Son derece kaliteli bir dille yazılmış akıcı bir eser. Hayallerimin kütüphanesi :) Yazarın dili kitabın başlarında bana İhsan Oktay Anar'ı anımsattı nedense. Belki Osmanlı zamanlarında geçtiği içindir hikaye. Karakterleri ustalıkla karşılaştırmasına hayran kaldım. Kitabın sonunu tahmin edenlerdenim ama yine de çok keyif aldım. Yazarın kalemini çok beğendim. Başka bir kitabı yokmuş galiba, umarım en kısa sürede yeni romanlarını bizlerle paylaşır ve biz okurları bu lezzetten mahrum bırakmaz.

h2O yayınlarını hiç bilmiyordum , Gültekin bey vasıtasıyla öğrenmiş oldum. Yayınevinin diğer kitaplarına da şans vermek gerek.
Not: Kitabın başında yazar hakkında bilgi olmaması bir eksiklik bence.
190 syf.
·Puan vermedi
Zaman-mekan-hız sorunsalı, ihtimaller,seçimler, sorular-cevaplar, varlığın bilgisi, yaşamın anlamı, bilgelik, gerçeğin algısı. Dört karakterle en sadesinden kuantum. Kısacık kitapta en temel soruları sorup yol göstermiş yazar sağolsun var olsun, yazmaya devam etsin, biz de okuyalım. ( çok güzel kitap sadece karakterleri bağlamakta güçlük çekmiş sanki) #gültekinkarakuş #algıkalesi

Yazarın biyografisi

Adı:
Gültekin Karakuş
Unvan:
Doktor, Yazar
Doğum:
1980

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 92 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.