Gülten Kazgan

Gülten Kazgan

Yazar
8.0/10
7 Kişi
·
17
Okunma
·
3
Beğeni
·
561
Gösterim
J. M. Keynes, zaman içinde finansal spekülasyonun, reel üretimi hakimiyeti altına almasından kuşku duyuyordu. Ondan yarım yüzyıl önce K. Marx ise, borç sermayesi birikiminin sermaye birikimi olarak belirmesinin, "çarpıklığın doruk noktası" olduğunu, ilkinin ikinciyi giderek yok ettiğini söylüyordu. (Kapital, cilt 3)

P. Sweezey, birikimin finansallaşmasını, "zamanımızın sermaye açmazı" diye tanımlıyordu. İktisadın "sağduyulu" kişisi J. Schumpeter de, para piyasasıni "kapitalizmin yönetim merkezi" olarak belirtmişti.

Kısacası, yakın geçmişin akil kişileri, finans ve kriz ile birikim ve üretim arasındaki ilişkide, ağırlığın giderek finansa kayması ve bunun da üretimi bastırırken sistemdeki riskleri artırıyor olduğunun bilincindeydiler.
Gülten Kazgan
Sayfa 123 - Remzi Kitabevi
Ekonominin dirilmesi, yeni bir krizin hazırlayıcısı olan "sıcak para" girişlerine kalmıştı. Bu da, izlenen "neoliberal" politikanın temel çelişkisiydi.
Türkiye Ekonomisi"nin bugünkü durumuna nasıl geldiğini anlatan güzel bir kaynak.Kitapta her dönemin kendi koşulları içerisinde irdeleniyor olması, her bir dönemde uygulanan politikaları daha objektif bir şekilde değerlendirebilmemizi sağlamakta. Ekonomiye ilgi duyanların okumaktan keyif alacaklarını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülten Kazgan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.