İkbal Vurucu

İkbal Vurucu

YazarEditör
6.5/10
8 Kişi
·
13
Okunma
·
4
Beğeni
·
521
Gösterim
Adı:
İkbal Vurucu
Unvan:
Araştıma Görevlisi, Yazar
2006-2009 Selçuk Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü - Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans
2000-2005 Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi - Hukuk Felsefe Fakültesi - Sosyoloji Bölümü
Söylemden öteye gidememesi Türkiye'yi Batı basınında dalga geçilen bir ülke haline getirmiştir. “Hep gürleyen ama bir türlü yağamayan” ülke tanımlaması Batıdaki Türkiye algısını göstermesi açısından önemlidir.
İkbal Vurucu
Sayfa 96 - Aygan Yayıncılık
PKK, sahip olduğu iç ve dış destek açısından kelimenin tam anlamıyla dünyanın en “şanslı” terör örgütüdür. Çünkü PKK, gerek uluslararası alanda gerekse ülke içinde bir “terör örgütü” gibi dışlanan ve lanetlenen değil de aksine insanlık hayrına çalışan bir sivil toplum örgütüymüş gibi yoğun ve geniş bir destek alanına sahiptir.
İkbal Vurucu
Sayfa 159 - Aygan Yayıncılık
Cumhurbaşkanı, MİT müsteşarının ifadeye çağrılması karşısında özel görüşme yapıp sonrasında da “büyük resme bakmak lazım” derken Başkomutanı olduğu TSK’nın yüzlerce generali ve subayı tutuklanırken sahip çıkmaması nasıl iyi niyetle yorumlanabilir?
İkbal Vurucu
Sayfa 79 - Aygan Yayıncılık
Irak'ta Barzani'nin inkar edilmez PKK desteğine rağmen ısrarla müttefik kabul edilmesi, Türkiye siyasal eliti’nin içine düştüğü çıkmazın ve bitmişliğin yanında dışa bağımlılığın bir sonucudur.
İkbal Vurucu
Sayfa 111 - Aygan Yayıncılık
Barzani’nin kontrolündeki PKK’nın merkez üssü olan Kandil’de onlarca kampta binlerce PKK’lı terörist yer alırken Barzani'nin AKP kongresine davet edilmesi, PKK ile mücadele edilmediğinin bir göstergesidir.
İkbal Vurucu
Sayfa 300 - Aygan Yayıncılık
Terör açılımla başlamadı. Fakat açılımla PKK mevziini güçlendirdi. Eskiden dağlarda gezen PKK şimdi kentlerde kol geziyor. PKK bu süreçte güçlendi ve tekrar 90'lı yılların başındaki gibi yoğun saldırılar altında bir günde onlarca askerimizi ve yurttaşımızı kaybeder hale geldik.
İkbal Vurucu
Sayfa 24 - Aygan Yayıncılık
PKK ile müzakerede masaya konulan müzakere unsurları doğal olarak PKK’nın masaya getirdikleridir. Çünkü terör örgütü ile müzakere demek devletin yenilgisinin bir göstergesidir ve masaya yenen tarafın talepleri konulur.
İkbal Vurucu
Sayfa 210 - Aygan Yayıncılık
338 syf.
·11 günde·8/10
Hükûmetimizin, Türk devletinin millî yapısının tasfiyesinde gösterdiği kararlılık, terör örgütü PKK ile mücadele eden askerlerimizin kumpaslarla cezaevine atılmasına göz yumup PKK ile masaya oturması, hukûkun nasıl siyasallaşmış olduğu, yıllardır 'Yeni Türkiye' diye diye müzakerelerle PKK'nın büyümesine nasıl göz yumulduğu, sürece karşı çıkanların hain ilan edildiği, susturulduğu ve yazarın: “Bu şartlar altında PKK terörü neden bitsin ki?” diye sorduğu son derece gerçekçi bir eser.
610 syf.
Editörlüğünü İkbal Vurucu ve Fırat Kargıoğlu'nun yaptığı bu kitap, içinde 12 tane röportajın bulunduğu bir derlemedir. Bu yazılara röportaj dememin sebebi, hepsine belirli birkaç sorunun sorulmuş olup cevaplarının bu şablonda verilmesindendir. Bu kişiler; Adnan İslamoğulları, Fırat Kargıoğlu, Hakan Boz, Hüseyin Raşit Yılmaz, İkbal Vurucu, Kubilay Kavak, Bahadırhan Dinçarslan, Mehmet Kaan Çalen, Mustafa Yiğit, Müjdat Öztürk, Ragıb Vural ve Servet Avcı'dır. Bu kişiler arasında 70-80'lerin jenerasyonundan olanlar da var, yeni nesil olanlar da. Fakat çoğunluğu genç insanlar. Kendilerine sorulan soruları da kısaca vermek isterim;

-Yeni nesil ülkücüler ile 70-80'lerin ülkücülerini birbirinden ayıran özellikler var mı?

- Yeni nesil ülkücüleri bu düşünceye çeken temel sebepler nelerdir?

- Yeni neslin takip ettiği kaynaklar neler? ve günümüz dünyasını nasıl takip ediyorlar?

- Ülkü Ocakları bir sivil toplum kuruluşu mudur yoksa MHP'nin gençlik kolları mıdır?

- Milliyetçi gruplar arasındaki ayrışmalar ve birleşme ihtimalleri

- Ülkücülük popüler kültür haline dönüşmüş müdür?

Bu sorulara verilen cevapların çoğunu tutarlı buldum. Fakat bu tarz çalışmalar, Ülkücülük konusuna ışık tutacak kapsamlı çalışmalar değildir ve bu konuda da halen girişim yapılmamıştır. Yeni neslin böyle bir çalışmayı yapabileceğini düşünüyorum. Türkiye'nin son 30-40 yılında çok sık adı geçen bir grubun hakkında bu kadar az resmi tanımlama olması dikkat çekicidir. Eldekilerin çoğu anılardan ve röportajlardan ibarettir.

Yazarın biyografisi

Adı:
İkbal Vurucu
Unvan:
Araştıma Görevlisi, Yazar
2006-2009 Selçuk Üniversitesi - Sosyal Bilimler Enstitüsü - Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans
2000-2005 Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi - Hukuk Felsefe Fakültesi - Sosyoloji Bölümü

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.