İlke Keskin

İlke Keskin

ÇevirmenEditör
8.4/10
353 Kişi
·
848
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap, DC Dunyasi icin oldukca onemli bir kitapmis. Cunku kitap Heath Ledger'in oynadigi efsane Joker'e ilham olmus bir kitapmis.
Dogrusu cizgi roman dunyasina yeni yeni giris yapiyorum ve eski Joker versiyonlari ile bu kitapta aktarilmis Joker arasindaki farki betimleyecek bilgim yok. Ancak farkli kaynaklarda gordugum kadariyla onceki versiyonlardan farkli olarak daha akilli ve bilincli bir Joker yaratilmis.
Kitap bence bir Batman kitabindan ziyade bir Joker kitabi. Kitabin ana karakteri Joker ve onun nasil Joker oldugunu anlatiyor. Dolayisiyla kitap iki zaman cizgisinde ilerliyor, biri Joker'in Joker olmadan evvelki zamani ve bir de simdiki zamani. Iki zaman arasindaki gecisler inanilmaz basarili ve yaratici olmus. Ayrica kitabin nispeten yeni olmasi sebebiyle cizim kalitesi harikaydi.
Ancak gunumuzde gecen hikaye yaklasin 2 farkli sahnede biten cok hizli bir olay orgusuydu. Yani, Batman kitabi okumak isteyen birini kesinlikle tatmin etmezdi ancak Joker'in hikayesi acisindan guzel.
128 syf.
·Beğendi·10/10
AŞIRI DERECEDE MÜKEMMEL BİR ÇİZGİ ROMANDI! Okuduğum ilk çizgi romandı ve harikaydı gerçekten. İlk defa okuyacaklara ve çizgi roman severlere kesinlikle öneririm. Devam romanlarını da mutlaka okuyacağım.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Batman: Gecegezen, Leigh Bardugo' nun Wonder Woman faciasından sonra seride seveceğimi düşündüğüm tek kitaptı. Kitabı sevdin mi derseniz yani... kötü bir kitap asla değildi ama kitaba olan hislerimi kendi içimde keşfedebilmiş değilim. Neyse yorumu yazarken eteğimdeki bütün taşları dökeceğim nasılsa, bakalım... 🤷‍️

Batman: Gecegezen, on sekiz yaşındaki Bruce Wayne'nin kısa soluklu bir macerasını anlatıyor. Gotham şehrinin zenginleri kendilerine Gecegezen dedikleri bir grup tarafından saldırıya uğruyor. Şehirdeki yozlaşmayı önlemeye çalışan ve bunu agresif bir yolla yapmayı tercih eden Gecegezenler ile Bruce'un yolları bir şekilde kesişiyor ve biz de Gecegezenler'i takıntı haline getiren Bruce Wayne'in polis ile beraber bu olayı çözme macerasını okuyoruz.

Kitabı bitirdikten sonra kendime ve kitaba sorduğum ilk soru şu oldu: Yazarın, adına 'Bruce Wayne' dediği karakter gerçekten Bruce Wayne miydi? Batman'in on sekiz yaşında olduğu bir hikaye yazılsaydı davranışları gerçeketen bu şekilde mi olurdu? Bu bence kitaba iyi veya kötü demeden önce uzun uzadıya düşünülmesi ve analiz edilmesi gereken bir soru ve benim bu soruya cevabim "Evet." oldu. Marie Lu bu konuda beni hayal kırıklığına uğratmadı ve iyi bir Batman hayranı olduğunu (bence) bir kez daha kanıtladı.

Kitapta toy bir "Batman" görüyoruz. Bruce çok genç ve ailesinin ölümünü hala üzerinden atamamış. Alfred'ın hayatındaki yeri tasvir edilemez, üzerindeki saflığın tamamından kurtulamamış, adaleti yerine getirme dürtüsü yerli yerinde, çağının en parlak zekalarından biri ve... şey hala etrafa lüzumsuz para saçıyor. Tanıdık geldi mi? Evet mi? Ben de öyle düşünmüştüm.

Marie Lu, bilip tanıdığımız Batman'e ne kadar sağdık kalsa da hikayesine yeni karakterler eklemiş ve çizgi romanlardan tanıdığımız bazı karakterlere yeni bir yorum getirmiş. Mesela kitapta hepimizin Two Face olarak bildiği Harvey Dent var ve kendisi Bruce'un en yakın arkadaşlarından biri. Buna ilk başta çok şaşırsam ve "Bu kadın ne yapıyor?" triplerine girsem de sondadan hikayede pek bir olayı olmayınca üstüne varmadım. Alfred, Lucius Fox ve Gordon gibi karakterler de bence kitapta iyi yansıtılmıştı.

Kitaptaki yeni karakterlerimizden biri Madeleine Wallace adındaki bir Gecegezen. Şimdi bildiğiniz gibi, gıcık olmalara doyamadığım SJM, sevmelere doyamadığım Selina Kyle'ın yani Catwoman'ın kitabını yazıyor. Bu nedenle canım Selina bu kitapta yok. Onun yerine yazar Madeleine'i getirmiş ve bu karakterle de küçük bir Selina Kyle kopyası yaratmış. Bunu karakteri görür görmez anlıyorsunuz. Madeleine'e biraz cilve ve bir de kedi kostümü eklersek elde edeceğimiz sonuç Selina Kyle'dan başkası olamaz. Karakteri sevdim mi? Evet. Daha iyi yazılabilir mitdi? Evet. SJM'den nefret ediyor muyum? Kesinlike evet.

Marie Lu, karakter açısından her ne kadar iyi bir iş çıkartmış olsa da olaylar ve özellikle de Batman - Madeleine arasındaki ilişki bakımından zayıf kalmış. Spoiler olacağı için çoğu şeyi söyleyemeyeceğim ama yani Wildcard'dan sonra bu kadar sönük bir kitap okuyacağımı hiç düşünmemiştim. Kitabı okurken çok sıkıldım. Marie Lu ki her kitabında ters köşe üzerine ters köşe yapan, yüksek tempolu kitaplar yazan bir yazar. Kitabı okurken Batman'in sadece ana hikayesini kurgulamış da kitabı o yazmamış gibi hissettim. Mesela bu kitapta da ters köşe vardı ama "Aaa vaay ne yazmış böyle! Hadiiii!!!" moduna hiç giremedim hatta ilk ters köşeyi "Hıh." diğerini de "Amaaan..." modlarında falan okudum. Yani çeviriden mi kaynaklı bilmiyorum ama çok iyi bir kitap yazacakken yazar sanki hevesini kaybetmiş de ortalama bir kitap yazmış gibi hissettim çünkü ana hikayeyi, olayların oluş şeklini ve ters köşeleri falan düşünürseniz Batman: Gecegezen, baştan sona bir Marie Lu kitabı ama dediğim gibi bu çeviriden kaynaklı da olabilir çünkü çeviri... 🤦‍️🤦‍️

Daha önce Özge Nur Küskün çevirisi okumamış olsam diyeceğim ki kötü bir çevirmene gelmiş vs ama Özge Nur Küskün asla kötü bir çevirmen değildi. Yani tamam, kendisi için "Gelmiş geçmiş en iyi çevirmen. Onun kadar iyi çeviren kimse yok." havasına asla girmedim ama bu kitabın çevirisi neydi öyle ya... Sinir katsayılarımı arttırdı resmen. Yani kitabı çevirirken ne yaşamış bilmiyorum ama yazarın cümlelerini keyfine göre devrik yapacak kadar kaybetmişiz kadını. Çeviri beni mahvetti ya. Uzun zamandır bu kadar kötü bir çeviri okumamıştım. Kitabı sürekli yarım bırakmak isteme sebeplerimden biri kesinlikle ve kesinlikle çeviriydi.

Uzun lafın kısası Batman: Gecegezen, kötü çevirisi ve yazılamamasıyla bence ortalama bir kitap. Parasına değdiğini düşünmüyorum. Ben kitabı indirim ve puanlarım ile beraber yirmi beş liraya falan aldım ve verdiğim paraya üzülmek ve üzülmemek arasında gidip geliyorum. Kitabı almış olanlara da umarım siz benden daha çok seversiniz diyor ve bu yorumu burada noktalıyorum.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Alan Moore'nin kaleminden muhteşem bir hikaye. Joker ve Batman ikilisinin kült eseri. Bitirdiğinizde bir kaç dakika etrafınıza bakıyor, olayı anlamaya çalışıyorsunuz. Nasıl bakarsanız o yöne giden bir son hazırlanmış. Joker gibi bir karakterin hikayesine de yine joker gibi bir son lazım tabii. Daha önce hiç çizgi roman okumamış birinin bile seveceği tarzda bir görsel-algısal şölen. Önerimdir.
164 syf.
·Beğendi·7/10
aslında tam olarak bir yorum yapmayacağım, sadece bu çizgi-roman hakkındaki düşüncelerimi yazacağım.
öncelikle ilk okuduğum çizgi roman olduğunu söylemek isterim. Marvel filmlerini çok severek izliyorum ama Marvel filmlerde görüldüğünden daha büyük bir evren var. o yüzden bilmediğim, tanımadığım birçok süper kahraman vardı. ben de bu yüzden Google'dan aratarak bilgi sahibi oldum bazı kahramanlar hakkında.
ama genel itibariyle güzel bir çizgi romandı. son sayfaları en çok hoşuma giden kısmı oldu.
çook daha güzel olabilirdi, ama orta derecede iyiydi bana göre.
64 syf.
·8/10
Kitapla ilgili yeteri kadar inceleme yapılmış. Ben de birkaç bilgi vermek istiyorum. Öldüren şaka'nın seriden bağımsız yazıldığı ve sonradan orjinal evrene eklendiği doğru. Fakat yeni52(dc evrenine reset atılması olayı) ile birlikte dc bu çizgi romanı dc evreni geçmişinden çıkardı. Yani buradaki olayların orjinal seridekilerde uyuşmadığını görünce şaşırmayın. Fakat bu, kitabın kesinlikle okunması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.
Batman kara şövalye'den, sarhoş babasının "neden bu kadar ciddisin sen?" diyerek jokerin yüzünü gülücük şeklinde yaraladığını biliyoruz. Burada ise jokerin delirmeden önce sıradan bir hayatı olduğunu görüyoruz. Nasıl yani burada da mı çelişki var? Hayır. En azından bence hayır. Çizgi romanda Joker geçmişini hatırlamadığı söylüyor. "eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim" diyor. Yani burada anlatılanın çoktan seçmeli geçmişlerinden bir şık olması olağan.
Geçmişini bilmem ama yine bu çizgi romanda geçen şu sözleri onu anlamak için güzel bir başlangıç olabilir:
"hepsi bir şaka! Herhangi birinin şimdiye kadar değer verdiği ya da uğruna mücadele ettiği her şey... Her şey korkunç, çılgın bir komediden ibaret. Peki sen niye bunların komik tarafını göremiyorsun?
64 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında unconnon (seriden bağımsız) olarak yazılmış, ancak o kadar beğenilmiş ki orjinal evrene dahil edilmiş olan eser. Joker külliyatının en önemli eseri. Joker nereden geldi? sorusunu soruyorsanız, cevabı burada.
64 syf.
·9/10
Bu kitap, ünlü kötü karakterimiz Joker'in doğuşunun hikayesini de anlatıyor. Ama bu hikaye için çizer şöyle demiş: "Joker'in hastalıklı beynindeki muhtemel birçok hikayeden sadece bir tanesini dışa vurumu olarak görüyorum"
Bende aynen katılıyorum.
Kitabın hikayesi için ise şunu söyleyebilirim; kitap ilk basımını 1980lerde yapmış o yüzden olsa gerek karakterler daha insaflı, daha ortalama. Şuan çıkan Batman çizgiromanlarındaki o karanlık, ürkütücü hava yok.
Sonuç olarak bu kitap iç açıcı, anlaşılır, sevilesi bir kitap olarak yıllar sonra güncellenerek piyasaya sunulmuş. Ve tabii ki çok iyi de olmuş.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum ilk çizgi roman, çizgi romanlara karşı ön yargımı sildi diyebilirim. Bağımsız bir çizgi roman okumak istiyordum ve y son erkek konusuyla beni kendine çekti ve şans vermeye karar verdim.

Konusuna kısaca değinecek olunursa dünyada bilinmeyen bir sebepten dolayı bütün erkekler ölür, ana karakterimiz ve erkek maymunu hariç. Dünya erkeksiz nasıl bir dünya olur ve ana karakterimiz ve maymunu neden dünyada kalan son y kromozomlarına sahip canlılardır? Bu çizgi romanda böyle bir maceraya atılıyoruz. Çizimlerine tek kelimeyle bayıldım. Çizgi roman okumak istiyorsanız güzel bir başlangıç :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 848 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 322 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.