·
Okunma
·
Beğeni
·
2944
Gösterim
Adı:
Batman - Öldüren Şaka
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059155014
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke
Çeviri:
İlke Keskin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
JBC Yayıncılık
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
Kötü Bir Gün

Joker olarak bilinen, sürekli sırıtan, delilik ve kargaşa makinesine göre, aklı başında ile psikoz hastası arasındaki tek fark işte bu kadar basit. Arkham Akıl Hastanesinin sınırlarından bir kez daha kurtulan çılgın, bu dengesiz düşüncesini doğrulamak niyetindedir. Bunun için de Gotham'ın en başarılı polis memuru Jim Gordon ile zeki ve güzel kızı Barbara'yı kullanacaktır.

Şimdi Kara Şövalye, en yakın arkadaşlarından ikisinin, baş düşmanının korku krallığı tarafından ele geçirilmesini durdurmak için çok hızlı davranmalıdır. Bu iki ikonik düşmanı birbirine bağlayan kana susamışlık ve delilik döngüsü, ölümcül bir sona ulaşmadan önce kırılabilecek midir? Yoksa suç dünyasının Palyaço Prensi'nin ürkütücü orijini nihayet gün yüzüne çıktığında, Batman'in asilliğini ve Joker'in deliliğini ayıran ince de çizgi de sonsuza dek yok mu olacaktır?

Efsanevi yazar Alan Moore süper kahramanlığın tanımını Watchmen ve V For Vendetta'yla tekrar yapmıştı. Batman: Öldüren Şaka'yla da çizgi romanların en muhteşem süper kötüsü Joker'in orijinini ele alıyor -ve Batman'in dünyasını sonsuza dek değiştiriyor.

Hayranlık uyandırıcı bir şekilde resmedilen Batman: Öldüren Şaka Özel Edisyon, çizer Brian Bolland tarafından tekrar renklendirildi ve bu modern klasiğin orijinal görüntüsü okuyucuya ilk defa bu ciltte sunuldu.
50 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çizgi romanımızın özgün adı Batman The Killing Joke yani Batman Öldüren Şaka. Evet Batman ismi yer alıyor çizgi romanımızın isminde ve yine evet Batman karakteri de yer alıyor bu çizgi romanda. Ancak Killing Joke için asıl söylenecek şey bu çizgi romanın aslında bir çizgi roman karakterinin origin hikayesini anlattığı. Bu karakter ise Batman değil, Joker. Joker karakterini birçoğumuz Christopher Nolan'ın üçlemesindeki ikinci film olan The Dark Knight filmiyle tanıdık. Bunun sebebi de hiç kuşkusuz bu filmde Joker karakterini canlandıran Heath Ledger'dı. Ki kendisi filmin üzerinden çok da uzun bir zaman geçmeden vefat etti. Tüm çizgi roman severler, sinema severler Joker karakteri için onun yerine kimseye koyamadılar ve belki de hiç koyamayacaklar. Heath Ledger, Joker karakterinin çehresini değiştirdi diyebiliriz. Joker karakterinin origin hikayesini anlatan bir kitaba inceleme yaparken bu efsane isimden bahsetmemek olmazdı tabii.

Batman Killing Joke çizgi romanında bize geçmiş ve bugün aracılığıyla Joker karakteri tanıtılıyor diyebiliriz. Sayfa sayısı çok az olmasına rağmen Joker'in ağzından çıkan cümleler vasıtasıyla onun hakkında birçok yargıya varabiliyoruz. Alan Moore ve Brian Bolland tarafından 1988 yılında ilk baskısı yapılan bu eser daha sonra tekrar renklendiriliyor. Ülkemizde ise JBC Yayıncılık tarafından basılıyor ve bu baskı tam anlamıyla harika. Renk paletleri muhteşem, Joker'in geçmişteki yaşamına flashback yapılan sayfalarda renk olarak siyah-beyaz kullanılması detayı muazzam, geçmiş ve bugün arasında yapılan zaman değişimlerinde geçmişteki karakterin son hareketinin bugünkü karakterin ilk hareketi olması gibi durumlar olağanüstü. Tabii bunlar teknik detaylar ancak bir çizgi romanda bu en az hikayenin etkileyiciliği kadar önemli. Adı üstünde çizgi roman, çizimler ve kullanılan renkler çok önemli. Şimdi gelgelelim çizgi romanımızın içeriğine. Aslında anlatılan şey o kadar dramatik ve korkunç ki. Joker bize şu mesajı vermeye çalışıyor bu çizgi romanda: Son derece sıradan bir insanın bile delirmiş bir hale gelebilmesi için geçireceği tek bir kötü gün yeterlidir. Yani mantık ile delilik, akıl sağlığı ile delirmişlik arasında o kadar ince bir çizgi var ki; hepimiz, en akıllımız bile deliliğin sınırlarında geziniyoruz aslında. Joker'in bunu anlatmak için kurduğu cümleler o kadar etkileyici ki. Sıradan bir insanı kendisini dinleyenlerin karşısına çıkarıp o sıradanlığı öyle bir tanımlayışı var ki o sayfa tabiri caizse tadından yenmiyor. Sonuç olarak hikaye de, çizimler de harika. Aynı isimli bir de animasyon filmi var bu çizgi romanın, yakın zamanda onu da izlemeyi planlıyorum.

Joker'den bu kadar bahsetmişken Ekim 2019'da vizyona girecek olan Joker filminden söz etmemek olmaz diye düşünüyorum. Bugüne kadar Joker karakterini hep Batman karakterinin gölgesinde izledik, Joker karakterinin origin hikayesini anlatan bir film yoktu şu ana kadar. Yani ilk kez solo bir Joker filmi izleyeceğiz ve bunun için çok heyecanlıyım. Filmin fragmanı yayınlandıktan sonra kaç defa izledim bilmiyorum. Muazzam bir fragmandı, film nasıl olur bilmem ancak beklentilerim oldukça yüksek, fragmanda sinematografi harika görünüyor. Tabii bu heyecanı yaratan en önemli etken Joaquin Phoenix ismi. Daha boyalı yüzünü ilk kez gördüğümde evet bu adam Joker olmak için yaratılmış demiştim, fragmanda da bu düşüncemi haklı çıkardı. İzlemek isteyenler için fragmanın altyazılı linkini buraya bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=ejMmoGaEqTc Ve son olarak diyorum ki sadece DC evreninin değil tüm evrenin en muazzam anti kahramanlarından biri olan Joker'le mutlaka tanışmalısınız.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitap, DC Dunyasi icin oldukca onemli bir kitapmis. Cunku kitap Heath Ledger'in oynadigi efsane Joker'e ilham olmus bir kitapmis.
Dogrusu cizgi roman dunyasina yeni yeni giris yapiyorum ve eski Joker versiyonlari ile bu kitapta aktarilmis Joker arasindaki farki betimleyecek bilgim yok. Ancak farkli kaynaklarda gordugum kadariyla onceki versiyonlardan farkli olarak daha akilli ve bilincli bir Joker yaratilmis.
Kitap bence bir Batman kitabindan ziyade bir Joker kitabi. Kitabin ana karakteri Joker ve onun nasil Joker oldugunu anlatiyor. Dolayisiyla kitap iki zaman cizgisinde ilerliyor, biri Joker'in Joker olmadan evvelki zamani ve bir de simdiki zamani. Iki zaman arasindaki gecisler inanilmaz basarili ve yaratici olmus. Ayrica kitabin nispeten yeni olmasi sebebiyle cizim kalitesi harikaydi.
Ancak gunumuzde gecen hikaye yaklasin 2 farkli sahnede biten cok hizli bir olay orgusuydu. Yani, Batman kitabi okumak isteyen birini kesinlikle tatmin etmezdi ancak Joker'in hikayesi acisindan guzel.
74 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tek kelimeyle "Klasik!"
Bu kitabı çocukluğumda okuduğumda renksizdi ve daha kısaydı şimdi eklemeler, renklendirme ve gölgelendirmelerle tam bir baş yapıt çıkmış ortaya. Koleksiyonuma ekleyebildiğim için çok şanslıyım.
Batman çizgi romanlarının en iyisi hatta okuduğum en iyi çizgi roman!
Joker'in karakter yapısı seriden seriye farklılık gösterebiliyor. Batman'in güldüğü nadir çizgi romanlardan :)
kapağında joker'in fotoğraf makinesi markasının almanca'da şaka anlamına gelen witz olduğunu görürüz ki bu resmi Brian Bolland aynada çektiği kendi fotoğrafını baz alarak çizmiş :)
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çizgi roman okurları için tam bir başyapıt.konusu,kurgusu harika.ayrıca joker’in kendine göre orijin hikayesi de yeralmakta.hayat ve delilik hakkında joker’in harika çıkarımlarını dikkatle okumak gerekli.tam bir klasik.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında unconnon (seriden bağımsız) olarak yazılmış, ancak o kadar beğenilmiş ki orjinal evrene dahil edilmiş olan eser. Joker külliyatının en önemli eseri. Joker nereden geldi? sorusunu soruyorsanız, cevabı burada.
64 syf.
·8/10
Kitapla ilgili yeteri kadar inceleme yapılmış. Ben de birkaç bilgi vermek istiyorum. Öldüren şaka'nın seriden bağımsız yazıldığı ve sonradan orjinal evrene eklendiği doğru. Fakat yeni52(dc evrenine reset atılması olayı) ile birlikte dc bu çizgi romanı dc evreni geçmişinden çıkardı. Yani buradaki olayların orjinal seridekilerde uyuşmadığını görünce şaşırmayın. Fakat bu, kitabın kesinlikle okunması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.
Batman kara şövalye'den, sarhoş babasının "neden bu kadar ciddisin sen?" diyerek jokerin yüzünü gülücük şeklinde yaraladığını biliyoruz. Burada ise jokerin delirmeden önce sıradan bir hayatı olduğunu görüyoruz. Nasıl yani burada da mı çelişki var? Hayır. En azından bence hayır. Çizgi romanda Joker geçmişini hatırlamadığı söylüyor. "eğer bir geçmişim olacaksa çoktan seçmeli olmasını tercih ederim" diyor. Yani burada anlatılanın çoktan seçmeli geçmişlerinden bir şık olması olağan.
Geçmişini bilmem ama yine bu çizgi romanda geçen şu sözleri onu anlamak için güzel bir başlangıç olabilir:
"hepsi bir şaka! Herhangi birinin şimdiye kadar değer verdiği ya da uğruna mücadele ettiği her şey... Her şey korkunç, çılgın bir komediden ibaret. Peki sen niye bunların komik tarafını göremiyorsun?
64 syf.
·9/10
Bu kitap, ünlü kötü karakterimiz Joker'in doğuşunun hikayesini de anlatıyor. Ama bu hikaye için çizer şöyle demiş: "Joker'in hastalıklı beynindeki muhtemel birçok hikayeden sadece bir tanesini dışa vurumu olarak görüyorum"
Bende aynen katılıyorum.
Kitabın hikayesi için ise şunu söyleyebilirim; kitap ilk basımını 1980lerde yapmış o yüzden olsa gerek karakterler daha insaflı, daha ortalama. Şuan çıkan Batman çizgiromanlarındaki o karanlık, ürkütücü hava yok.
Sonuç olarak bu kitap iç açıcı, anlaşılır, sevilesi bir kitap olarak yıllar sonra güncellenerek piyasaya sunulmuş. Ve tabii ki çok iyi de olmuş.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Alan Moore'nin kaleminden muhteşem bir hikaye. Joker ve Batman ikilisinin kült eseri. Bitirdiğinizde bir kaç dakika etrafınıza bakıyor, olayı anlamaya çalışıyorsunuz. Nasıl bakarsanız o yöne giden bir son hazırlanmış. Joker gibi bir karakterin hikayesine de yine joker gibi bir son lazım tabii. Daha önce hiç çizgi roman okumamış birinin bile seveceği tarzda bir görsel-algısal şölen. Önerimdir.
50 syf.
·10/10
Bu çizgi romanla ilgili daha önce başkalarının söylemediği ne söyleyebilirim bilmiyorum. Şaheser? Evet bu çizgi roman kesinlikle bir şaheserdi ancak eminim ki birileri bunu daha önce söylemiştir.

Çizimler mükemmeldi. Resimden gerçekten anlamam ancak şu ana kadar okuduğum bütün mangalar ve çizgi romanların içinde çizimlerine en aşık olduğum ikinci çizgi roman olduğunu söyleyebilirim. (İlki Thor: The Trials of Loki'ydi tabii ki.)

Daha önce hiç Joker'la ilgili bir çizgi roman okumamıştım ancak bütün arkadaşlarım Loki'ye olan hayranlığımı bildiklerinden okuduğum zaman çok beğeneceğimi söylemişlerdi. Haksız çıkmadılar. Bütün o delilik-dahilik karışımı tiradlara bayıldım. Kesinlikle DC evrenindeki favori kötü karakterim Joker.

Ayrıca şunu belirtmeliyim ki bu çizgi roman Joker'ın nasıl delirdiğini/Joker'a dönüştüğünü anlatıyor. Eğer benim gibi daha önce hiç Joker okumadıysanız başlamak için en ideal çizgi roman Batman: The Killing Joke olur.
64 syf.
·10/10
Bu benim okuduğum ilk Batman çizgiromanı. Daha doğrusu Batman mi Joker mi daha ağır basıyor tartışmasına giremeyeceğim fakat jokerinde dediği gibi ikisi de benzer şeylerle bu noktalara gelmiş bir o kadar aynı ve bir o kadar farklı iki karakter. Biri ölmedikçe bu hikaye bitebilir miydi? Batman bu konuda haklıydı fakat Joker'in efsanevi sözleri ve felsefesi beni kendine aşık ediyor. :D Harley'nin Joker'e nasıl tutulduğunu onun konuşmalarını okudukça anlayabiliyorum. Zeki, birikimli bir adam.

"Yaşayan en aklı başında adamı bile deliliğe sevk etmek için gereken tek şey kötü bir gündür."

Joker'in de dediği gibi delirmek işte bu kadar kolay! :)
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gerek çizimleri gerek Joker'in kurduğu altı dolu cümleleriyle güzel bir çizgi romandı. Okuduğum en oturaklı Joker oldu kendisi. Geçmişi çok güzel aktarılıyor ama çok kısa sürüyor, sanki biraz daha uzayabilirmiş, biraz daha detaylı bahsedilebilirmiş hissi veriyor. Batman çizgi romanı değil de Joker çizgi romanı gibiydi, başrol oydu. Çizgi roman tüketmiyor ve az da olsa Batman'e hakimseniz, o mecraları (çizgi romanları) da merak ediyorsanız size sevdirebilecek bir eser diyebilirim.
Kötü bir gün geçirmiştin, yanılıyor muyum? Yanılmadığımı biliyorum. Bunu anlayabiliyorum. Kötü bir gün geçirdin ve her şey değişti. Başka ne diye uçan bir sıçan gibi giyinesin ki?
Çünkü bilirsiniz işte, bizler bu dünyaya özgür irademizle geldik. Onu ya da bunu yapmayı seçebiliriz. Ama bazen birçok insanın kötü olmayıp da iyi olmasının tek sebebinin hapse, cehenneme ya da başka bir yerlere gitmekten korkmak olduğunu düşünüyorum. Adamın biri zamanında şunu demiş: "Korku yüzünden yapılan herhangi bir şeyin ahlâki değeri yoktur." Yani, bence doğru demiş. Bana göre gerçekten iyi olabilmenin tek yolu, hem iyi olmayı hem de kötü olmayı denemek ve iyi olmanın daha ağır bastığını hissetmektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Batman - Öldüren Şaka
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059155014
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Batman: The Killing Joke
Çeviri:
İlke Keskin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
JBC Yayıncılık
Baskılar:
Batman - Öldüren Şaka
Batman: The Killing Joke
Kötü Bir Gün

Joker olarak bilinen, sürekli sırıtan, delilik ve kargaşa makinesine göre, aklı başında ile psikoz hastası arasındaki tek fark işte bu kadar basit. Arkham Akıl Hastanesinin sınırlarından bir kez daha kurtulan çılgın, bu dengesiz düşüncesini doğrulamak niyetindedir. Bunun için de Gotham'ın en başarılı polis memuru Jim Gordon ile zeki ve güzel kızı Barbara'yı kullanacaktır.

Şimdi Kara Şövalye, en yakın arkadaşlarından ikisinin, baş düşmanının korku krallığı tarafından ele geçirilmesini durdurmak için çok hızlı davranmalıdır. Bu iki ikonik düşmanı birbirine bağlayan kana susamışlık ve delilik döngüsü, ölümcül bir sona ulaşmadan önce kırılabilecek midir? Yoksa suç dünyasının Palyaço Prensi'nin ürkütücü orijini nihayet gün yüzüne çıktığında, Batman'in asilliğini ve Joker'in deliliğini ayıran ince de çizgi de sonsuza dek yok mu olacaktır?

Efsanevi yazar Alan Moore süper kahramanlığın tanımını Watchmen ve V For Vendetta'yla tekrar yapmıştı. Batman: Öldüren Şaka'yla da çizgi romanların en muhteşem süper kötüsü Joker'in orijinini ele alıyor -ve Batman'in dünyasını sonsuza dek değiştiriyor.

Hayranlık uyandırıcı bir şekilde resmedilen Batman: Öldüren Şaka Özel Edisyon, çizer Brian Bolland tarafından tekrar renklendirildi ve bu modern klasiğin orijinal görüntüsü okuyucuya ilk defa bu ciltte sunuldu.

Kitabı okuyanlar 272 okur

  • Önder KARAMAN
  • Yakup Pehlivan
  • Tayfun çavdar
  • Nihat Çilingir
  • Selman Yavuz Demiröz
  • Süha Demirel
  • drsbookstore
  • Serhan
  • Gamze
  • Ebit

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%22.6
18-24 Yaş
%25.8
25-34 Yaş
%29
35-44 Yaş
%12.9
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.8
Erkek
%56.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.6 (46)
9
%32.3 (43)
8
%13.5 (18)
7
%6.8 (9)
6
%0.8 (1)
5
%0.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0