Hançer Yolu (The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 8)

·
Okunma
·
Beğeni
·
864
Gösterim
Adı:
Hançer Yolu
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 8
Baskı tarihi:
Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
691
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732681
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Path of Daggers
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rand her şeyini kaybetmenin eşiğinde; bir yandan da etrafinda dönen entrikalarla başa çıkmaya çalışıyor ve Seanchan´a meydan okuyor.
Egwene, nihayet Tar Valon ve Elaida ile kaçınılmaz karşılaşmaya adım adım yaklaşırken gerçek Amyrlin olarak yerini yavaş yavaş sağlamlaştırıyor. Nynaeve, Elayne ve peşlerindeki Seanchan ise Aslan Tahtı´na doğru yol almaktalar..
691 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Elayne Rüzgarın Çanağını çalıştırmayı başarır ve dünyanın hava durumu değişerek kış mevsimi gelir. Caemlyn'e doğru yola çıkan gruba Seanchan'lar saldırır ancak kaçmayı başarırlar. Ebou Dar'ı ele geçiren ve Illian'a doğru yola çıkan Seanchan'lara Rand ordusu ve Asha'manları ile saldırır. Büyük bir kısmını yok eder ancak kendisinin kayıpları da büyüktür ve Lews Therin'in sesini tekrardan duymaya başlamıştır. Flinn ve Dashiva'nın yardımıyla savaştan sağ çıkar. Perrin, Faile, Berelain ve diğerleri kraliçe Alliandre'ye Yenidendoğan Ejder ile ittifak kurması için yola çıkar ve orada Elyas Machera ile karşılaşır. Sevenna da isyancı Aieller ile beraber farklı planlar peşindedir. Moridin, Karanlık Varlığın Na'eblisi olmuştur ve Graendal ile Moghedien'i kendine bağlar. Elaida iyice Alviarin'in kuklası olmuştur ancak görevlendirdiği Aes Sedai, Beyaz Kule içerisindeki Kara Ajah'ı bulmaya yaklaşır. Egwene de Siuan ve Sheriam'ın yardımıyla Lelaine ve Romaida'nın etkisini bir miktar kırar ve Tar Valon'u kuşatmaya yola çıkar. Elayne tahta çıkar ancak henüz kraliçe olamaz. Ayrıca Dashiva da Rand'a saldırır. Acaba Son Savaş yaklaştıkça daha neler olacaktır? Mat ve Perrin ne durumdadır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
609 syf.
·31 günde·8/10
8.kitaba gelmemize rağmen hala karakter ve olay kaosuna düşüyorum. Bir karakter ya da olaya alışırken diğerine geçiş adaptasyonu güçleştirir. Bende bunu çözmek adına wikia.wot sitesini kullandım. Her kitaba özel bölüm bölüm detaylı resim ve anlatımlar mevcut. Her ne kadar İngilizce olsa da.

Kitabın spoiler içeren incelemesine geçiyorum!!!

Rand için olaylar resmen delilik ya da akıl verme noktasına geldi. Lews Therin onun aklını bulandırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bir zamanlar bir köylü kızı olan Egwene ise şimdilerde Tar Valon'da anne rolünü üstlenen kişi olarak karşımızda duruyor. Yani aes sedaileri yöneten yegane kişidir. Buna karşı çıkan ya da istemeyen çok kişi var. Yönetim onda olduğu sürece süreç devam edecek. Çünkü çark dönmeye devam ediyor. Mat kitap boyunca karşımızda hiç olmadı. Perrin ise Elyas ile beraberdi. Kitabın sonunda yenidoğan ejdere haber için gelirken daha içeri giremeden yenidoğan ejder düşmanı ilan ediliyor. Elyas onun gelişiminde ve kurt görüsünde ona yardımcı olmakta, fakat 8.kitapta nerdeyse hiç değinilmiyor. Savaş kapıda ve kara ajah müttefik toplamaya devam ediyor. Rand grubunda karanlık dostu olduğu anlaşılan kişiler var. Çünkü aes sedailerden birini öldüren var. Kim olduğu üzerine dair birkaç hedef belirlenirken karanlıklar her an bir hamle peşinde. Cadsuane yeşil ajahlardan bir kadındır, bu aes sedai Rand için büyük bir yardımda bulunuyor. Elayne için tahta giden yolda fikirler verirken onunla müttefik olmasını söyler. Bazı yerlerdeki söylentiler ise Rand'ın Andor'u kendi yöneteceği safsatasıdır. Elayne onunla kardeş gibidir. Min ise Rand ile fazla yakınlaşıyor. Bir insan olmasına rağmen onun üzerinde bir etki bırakmadı dersem yanılıyor olurum. Lan ile Nynaeve ilişkisi karanlığın hüküm sürmek için çabaladığı yıllarda hala sevginin varlığına dair kanıtlar sunuyor. İlişkileri güzel yönde su gibi akışkan ilerliyor. Moiraine ise kitapta yoktu. Bence ölmedi. Karanlık dostu ile yaptığı savaşta ikisi de sanırım boyut değiştirdi. Yaşadığına yürekten inanıyorum. Çok önemli işler peşinde olsa gerek! Savaş başladı. Kapıyoldan geçenler oldu. Egwene kitap sonunda bunu dile getirdi. İyiler ya da kötüler, daha önümüzde 4 kitap ve binlerce sayfa var. Savaş acaba erken başlayıp kitaplarca mı sürecek yoksa sadece bir sanrı mıydı? Kara ajahlardan Elaida ise yönlerdirmeye devam ediyor. Güç topluyor! Aslında onu da köle gibi kullanan kara ajahlar var. Son olarak Rand Seanchanlara karşı savaş açıyor. Onlar birer düşman!
691 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ah ışık!

Nasıl da dost olduk sizlerle. Neredeyse seslenip tuzakları haber vereceğim hepinize.

"Kan ve lanet küller "

Serinin tüm kahramanları, o kadar gerçeksiniz ki!

Bir yandan hikayenin sonunu merak ediyorum bir yandan da sizlerden ayrılma endişesi duyuyorum.

Kavrulsun, bende özel yeri olan kahramanların arasına hoş geldiniz.

" Çark dilediği gibi dokur "
Perrin yavaşça başını salladı. Basit gerçek bu olabilirdi, ama insanların yalan söylemek ya da gerçeği gölgelemek için yüz ayrı sebebi olduğunu öğrenmişti.
Normalde bir kadın hatalıysa, suçu en yakınındaki erkeğin üzerine atmak için o kadar çok sebep bulurdu ki adam sonunda gerçekten de hatanın kendisin de olduğunu düşünmeye başlardı. Mat'in eski anılarından da gelse yeni anılarından da, deneyimlerine göre, bir kadının yanıldığını itiraf ettiği iki durum vardı yalnızca: bir şey istiyorsa ve yaz ortasında kar yağdığında..
Aşık bir kadın söz konusu adamın yanındayken genellikle beynini rafa kaldırırdı. Kendisinin de çok iyi bildiği gibi. Gawyn neredeydi acaba? İyi miydi? Isınabiliyor muydu? Bu kadar yeter. Söylemek zorunda olduğu sözlerin ışığında yeterinden de fazla...
Yapabiliyor olmanız gereken bir şeyde başarısız olmak gerçekten utanç vericiydi.
Robert Jordan
Sayfa 62 - İthaki yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hançer Yolu
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 8
Baskı tarihi:
Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
691
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732681
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Path of Daggers
Çeviri:
Niran Elçi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rand her şeyini kaybetmenin eşiğinde; bir yandan da etrafinda dönen entrikalarla başa çıkmaya çalışıyor ve Seanchan´a meydan okuyor.
Egwene, nihayet Tar Valon ve Elaida ile kaçınılmaz karşılaşmaya adım adım yaklaşırken gerçek Amyrlin olarak yerini yavaş yavaş sağlamlaştırıyor. Nynaeve, Elayne ve peşlerindeki Seanchan ise Aslan Tahtı´na doğru yol almaktalar..

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • nynawea
  • İbo
  • Ipek Montanari
  • Süleyman
  • Atlas
  • Loperia
  • Aysun Okur
  • Faruk Keskin
  • BURAK KAHAN
  • Hasan Sarı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%44.4
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%17.1
Erkek
%82.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (12)
9
%34.2 (13)
8
%26.3 (10)
7
%0
6
%2.6 (1)
5
%2.6 (1)
4
%0
3
%2.6 (1)
2
%0
1
%0