Kaos Lordu (The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1516
Gösterim
Adı:
Kaos Lordu
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 6
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
1080
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752731059
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lord of Chaos
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rand al’Thor yönlendirebilen erkekleri topluyor. Efsanevi, erkek Aes Sedailer geri mi dönecek?
Aes Sedai hizipleri Yenidendoğan Ejder üzerinde güçlerini deniyorlar.
Rand al’Thor çekiç ile örs arasından sağlam kurtulabilecek mi?
Salidar Aes Sedaileri yeni önderlerini seçiyor. Yeni Amyrlin, Aes Sedaileri Son Savaş’a hazırlayabilecek mi?
Mühürler zayıflıyor. Şafakla Gelen hazır olana dek dayanacaklar mı?
Robert Jordan, ‘Kaos Lordu'nda, beklenmedik olaylar ve sürprizlerle okuyucuyu yakalamayı yine başarıyor.
1195 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Spoiler ? Belki biraz ;

‘’ Zaman Çarkı Döner Çağlar Gelip Geçer. ‘’

Yapılması gereken artık yapılacak. Rand kaderine teslim oldu. Kendisinden beklenen son savaşı kazanmak da dahil elinden geleni yapmaya çalışacak.

Mat ve Perrin daha fazla Rand’ dan uzak duramayacaklar. Ne yapsalar da en güçlü Taaveren’ in çekiminden bir türlü kurtulamıyorlar.

Faile kıskançlık krizlerinde. Perrin’ in etrafında mümkün olsa dişi sinek uçurtmayacak. Mayene başın Berelain’ in kovaladığı Perrin ise çok zor durumda.
Egwene en sonunda kalbinin sahibine karar verdi. Aes Sadai olmadığı halde Yeşil Ajah’ tanmış gibi davranan ( Çok büyük suç !) Egwene Ase Sadai’ lerce alelacele Salidar’ a gelmesi emredilen Egwene ‘ yi büyük bir şok bekliyor.

Min, Rand’ a gönderilen heyetin içinde. Görüleriyle destek olmaya çalışıyor.

Olial annesi, yurdun ihtiyarlarından biri ve müstakbel eşi tarafından kovalanıyor.

Aes Sadai’ lerle Rand’ ın arasındaki hassas denge Kule Aes Sadileri tarafından bozuluyor. Çok büyük taktiksel bir hata bu. Bunda sonra ise… Kitabı okuyun en iyisi …

‘’ Çark Dilediği Gibi Dokur.’’
1080 syf.
·Puan vermedi
Serinin ''yavaşlamaya başladığı'' kitap. Bu ciltten itibaren olayların hızı giderek düşüyor ve tarafların birbirlerine karşı kurdukları dengeler ön plana çıkıyor. Yine de yazarın üslubu kitapları okutuyor.
1195 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Nynaeve, daha önceden yalıtılmış olan Siuan ve Leane'ye ayrıca Logain'e şifa vermeyi başarır. Bu arada Elaida'dan kaçan Aes Sedailer radikal bir kararla Egwene'i Amyrlin makamı olarak seçer. Rand yanına Mat ve Perrin'i çağırmıştır. Cairhien'de hem Elaida'nın hem de diğer ekibin Aes Sedaileri gelir ve görüşmek ister. Bu arada Mazrim Taim de yönlendirebilen erkeklerden bir ordu kurmaya başlamıştır. Terk edilmişlerden Demandred, Graendal, Mesaana, Semirhage planlar kurar ama Sammael bu olanların yanında yer almaz. Zaten Moghedien, bilezikle Elayne ve ekibine bağlanmıştır. Rand, Andor makamına Elayne'yi getirmek ister. Elayne de Ebou Dar adlı bir şehirdeki terangreal'i elde etmeye çalışır. Bu arada Morgase kendisi için çok ağır şartlar içeren bir anlaşmayı Pedron Niall ile imzalamak zorunda kalır. Elaida'nın Aes Sedaileri, Rand'ı bir hile ile yakalar ve Tar Valon'a doğru yola çıkar. Perrin ve diğerleri de onu kurtarmaya gider. Alanna adlı Aes Sedai, Rand ile bağ kurduğu için hızlıca bulurlar. Acaba bu savaş nasıl sonuçlanacaktır? Rand için her şey bitecek midir? Min ile Rand arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Perrin'i Berelain'den kıskanan Faile nasıl davranacaktır? İçinde Lews Therin Telamın konuşan Rand bu deliliği engelleyebilecek midir? Loial yurduna geri mi dönecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
1195 syf.
·20 günde·10/10
Taim gülümsemeye ilk kez bu kadar yaklaşmıştı. “Diz çökün ve Lord Ejder’e yemin edin,” dedi yumuşak sesle, “yoksa diz çökmeniz sağlanır..”

HARİKAYDI!
1169 syf.
·48 günde·8/10
Uzunca inceleyeceğim. Spoiler denen şey bolca olacak yoksa tadı olmuyor. Zaten okusanız bile serinin 1 kitabı bile öyle detaylı ki diğer kitapta ne oldu diye düşünmek zorundasınız. Seriyi okumam uzun sürdü. İşe giden biri için 1200 sayfaya yakın kitap resmen işkence oluyor. Daha doğrusu bu kitap nasıl özetlenir ki. Özeti bile sayfalar tutar. Deneyelim o halde!

5. kitapta ortaya çıkmayan Perrin nihayet ortaya çıktı. Onu bile kitabın ortasında gördük. Faile ile birlikteydi. Bu kitapta Rand'ın en büyük gelişmesi Taim oldu. Onu dizginlemesi ve yeteneksiz adamlardan bir ordu oluşturması için çalıştırması irade isteyen bir durum. Bu irade Rand'ı kitabın en sonunda Aes Sedailerin elinden kurtulmasını sağladı. Eğer Taim gelmeseydi Perrin'in ekibi gerçekten kurtarabilir miydi emin değilim. Şunu da ekleyeyim. Diğer kitaplarda Rand'a yük olan Lews Therin bu kitapta neredeyse akıl hocalığı yaptı. Mat kitap boyu tavernalarda zar atarken, şişelerin dibini de vurmayı ihmal etmiyordu. Rand onu yardım etmesi için kızların yanına gönderdi. Elayne'i aslan tahtına oturtmak istiyordu. Başarılı olduğunu söyleyebilirim. Perrin kurt görüsü gelişmeye başladı hatta çokça ilerlediğini gördük. Egwene tel'aran'rhiod'a bu kitapta çok gitti, geldi. Hatta birinde Gawyn ile sıcak bir temas kuruyordu. Normalde benzeri durumu yaşamak istediğini gösterdi bizlere. Rand'ın kiminle evleneceği konusunda bir fikir ayrılığı vardı. Elayne, Aviendha hatta ben kitabın en başından beri Egwene dedim ama bu şimdilik olmaz. Min yeni doğan ejdere yün kafalı deyip duruyor. O da kendini pek ağırdan almıyor. Nynaeve'in tek hedefi Lan zaten. Ayrıca aralarında 5-6 yaş varmış. İhtimal 4 kişi var ama ben Elayne olduğunu düşünüyorum. Aieller ile ileride ne olur bilemiyorum ama Aviendha ile yattığını diğer kitaplardan biliyoruz. Burada normal Dünya ile kıyaslamayın. İşler çok farklı yürüyor. Rand özetin en başında dediğim gibi bir grup Aes Sedai tarafından kaçırılmıştı. 11 kişilik gruba yolda 2 kişi daha katılınca Rand'ın sevmediği sayıya ulaştılar. Dikkat etse de Aes Sedailer onu kaçırıp, bol bol işkence ettiler. Yalnız bu grup karanlık taraftarı mıydı yoksa Rand'ı dizginlemek için mi kaçırdılar anlaşılmadı. 2.'si üzerinde duruyorum. Loial'ın evlenmesi için annesinin bir dişi Ogierle onu araması kitabın en eğlenceli tarafıydı. Benim fikrim Moiraine'in ölmediğine dair ve yakında büyük savaşta olacaklardır. Lan şuan onu arıyor olabilir. Kitaptaki şok ise Egwene'in Amyrlin makamı olmasıydı. Resmen damdan düşer gibi Anne demeye başladılar. Elaide'yı korkutmak için mi yoksa Egwene'deki cehveri mi kullanmak istediler diğer kitaplarda göreceğiz. Ayrıca ben Rand'ın yakalanmasında Egwene'in parmağı var mı diye merak etmiyor da değilim. Nynaeve şifa verme özelliğinin mükemmel düzeye geldiğini de unutmayalım. Morgase taht için uğraşıyorken ortalık son derece karışmış durumdadır. Konu konuyu açıyor derler ya bu kitabın özeti öyle olacak, bitirmeden önce şu alıntıyı yapayım.


Lekesiz kule kırılıyor ve unutulmuş simgeye diz çöküyor. Denizler çalkalanıyor, görünmez fırtına bulutları toplanıyor.
Ufkun ötesinde, gizli ateşler kabarıyor ve koyunlarında yılanlar çörekleniyor.
Yüceltilen devriliyor, devrilen yüceltiliyor.
Düzen kavruluyor, onun yolunu açıyor.

Ejder Kehanetleri
Tercüme Jeorad Manyard,
Yüksek Kral Artur Paendrag Tanreall'in
Andor İli Valisi
1195 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitapta serinin diğer kitaplarına göre daha fazla olay yeri oldu ve orada da sonuca vardı. Özellikle etkileyici sonuyla serinin en iyi kitabıydı. Dumai Kuyuları sahnesi çok iyiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaos Lordu
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 6
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
1080
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752731059
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lord of Chaos
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Rand al’Thor yönlendirebilen erkekleri topluyor. Efsanevi, erkek Aes Sedailer geri mi dönecek?
Aes Sedai hizipleri Yenidendoğan Ejder üzerinde güçlerini deniyorlar.
Rand al’Thor çekiç ile örs arasından sağlam kurtulabilecek mi?
Salidar Aes Sedaileri yeni önderlerini seçiyor. Yeni Amyrlin, Aes Sedaileri Son Savaş’a hazırlayabilecek mi?
Mühürler zayıflıyor. Şafakla Gelen hazır olana dek dayanacaklar mı?
Robert Jordan, ‘Kaos Lordu'nda, beklenmedik olaylar ve sürprizlerle okuyucuyu yakalamayı yine başarıyor.

Kitabı okuyanlar 139 okur

  • Ahmet Can Gürkcü
  • nynawea
  • İbo
  • Ipek Montanari
  • Uğur koyuncu
  • hakan can demir
  • Süleyman
  • Atlas
  • Reader
  • Nur EREN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%39.5
35-44 Yaş
%30.2
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25
Erkek
%75

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.7 (29)
9
%30.9 (17)
8
%10.9 (6)
7
%1.8 (1)
6
%3.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0