Kaos Lordu The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 6

9,2/10  (15 Oy) · 
55 okunma  · 
20 beğeni  · 
830 gösterim
Rand al`Thor yönlendirebilen erkekleri topluyor. Efsanevi, erkek Aes Sedailer geri mi dönecek?
Aes Sedai hizipleri Yenidendoğan Ejder üzerinde güçlerini deniyorlar.
Rand al`Thor çekiç ile örs arasından sağlam kurtulabilecek mi?
Salidar Aes Sedaileri yeni önderlerini seçiyor. Yeni Amyrlin, Aes Sedaileri Son Savaş`a hazırlayabilecek mi?
Mühürler zayıflıyor. Şafakla Gelen hazır olana dek dayanacaklar mı?
Robert Jordan, `Kaos Lordu`nda, beklenmedik olaylar ve sürprizlerle okuyucuyu yakalamayı yine başarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  1195
 • ISBN:
  9789752731059
 • Orijinal Adı:
  Lord of Chaos
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Atilla Kuru 
07 May 21:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serinin ''yavaşlamaya başladığı'' kitap. Bu ciltten itibaren olayların hızı giderek düşüyor ve tarafların birbirlerine karşı kurdukları dengeler ön plana çıkıyor. Yine de yazarın üslubu kitapları okutuyor.

Serdar Poirot 
31 Tem 16:13 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Nynaeve, daha önceden yalıtılmış olan Siuan ve Leane'ye ayrıca Logain'e şifa vermeyi başarır. Bu arada Elaida'dan kaçan Aes Sedailer radikal bir kararla Egwene'i Amyrlin makamı olarak seçer. Rand yanına Mat ve Perrin'i çağırmıştır. Cairhien'de hem Elaida'nın hem de diğer ekibin Aes Sedaileri gelir ve görüşmek ister. Bu arada Mazrim Taim de yönlendirebilen erkeklerden bir ordu kurmaya başlamıştır. Terk edilmişlerden Demandred, Graendal, Mesaana, Semirhage planlar kurar ama Sammael bu olanların yanında yer almaz. Zaten Moghedien, bilezikle Elayne ve ekibine bağlanmıştır. Rand, Andor makamına Elayne'yi getirmek ister. Elayne de Ebou Dar adlı bir şehirdeki terangreal'i elde etmeye çalışır. Bu arada Morgase kendisi için çok ağır şartlar içeren bir anlaşmayı Pedron Niall ile imzalamak zorunda kalır. Elaida'nın Aes Sedaileri, Rand'ı bir hile ile yakalar ve Tar Valon'a doğru yola çıkar. Perrin ve diğerleri de onu kurtarmaya gider. Alanna adlı Aes Sedai, Rand ile bağ kurduğu için hızlıca bulurlar. Acaba bu savaş nasıl sonuçlanacaktır? Rand için her şey bitecek midir? Min ile Rand arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Perrin'i Berelain'den kıskanan Faile nasıl davranacaktır? İçinde Lews Therin Telamın konuşan Rand bu deliliği engelleyebilecek midir? Loial yurduna geri mi dönecektir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Emre METE 
 20 Eyl 11:14 · Kitabı okudu · 48 günde · 8/10 puan

Uzunca inceleyeceğim. Spoiler denen şey bolca olacak yoksa tadı olmuyor. Zaten okusanız bile serinin 1 kitabı bile öyle detaylı ki diğer kitapta ne oldu diye düşünmek zorundasınız. Seriyi okumam uzun sürdü. İşe giden biri için 1200 sayfaya yakın kitap resmen işkence oluyor. Daha doğrusu bu kitap nasıl özetlenir ki. Özeti bile sayfalar tutar. Deneyelim o halde!

5. kitapta ortaya çıkmayan Perrin nihayet ortaya çıktı. Onu bile kitabın ortasında gördük. Faile ile birlikteydi. Bu kitapta Rand'ın en büyük gelişmesi Taim oldu. Onu dizginlemesi ve yeteneksiz adamlardan bir ordu oluşturması için çalıştırması irade isteyen bir durum. Bu irade Rand'ı kitabın en sonunda Aes Sedailerin elinden kurtulmasını sağladı. Eğer Taim gelmeseydi Perrin'in ekibi gerçekten kurtarabilir miydi emin değilim. Şunu da ekleyeyim. Diğer kitaplarda Rand'a yük olan Lews Therin bu kitapta neredeyse akıl hocalığı yaptı. Mat kitap boyu tavernalarda zar atarken, şişelerin dibini de vurmayı ihmal etmiyordu. Rand onu yardım etmesi için kızların yanına gönderdi. Elayne'i aslan tahtına oturtmak istiyordu. Başarılı olduğunu söyleyebilirim. Perrin kurt görüsü gelişmeye başladı hatta çokça ilerlediğini gördük. Egwene tel'aran'rhiod'a bu kitapta çok gitti, geldi. Hatta birinde Gawyn ile sıcak bir temas kuruyordu. Normalde benzeri durumu yaşamak istediğini gösterdi bizlere. Rand'ın kiminle evleneceği konusunda bir fikir ayrılığı vardı. Elayne, Aviendha hatta ben kitabın en başından beri Egwene dedim ama bu şimdilik olmaz. Min yeni doğan ejdere yün kafalı deyip duruyor. O da kendini pek ağırdan almıyor. Nynaeve'in tek hedefi Lan zaten. Ayrıca aralarında 5-6 yaş varmış. İhtimal 4 kişi var ama ben Elayne olduğunu düşünüyorum. Aieller ile ileride ne olur bilemiyorum ama Aviendha ile yattığını diğer kitaplardan biliyoruz. Burada normal Dünya ile kıyaslamayın. İşler çok farklı yürüyor. Rand özetin en başında dediğim gibi bir grup Aes Sedai tarafından kaçırılmıştı. 11 kişilik gruba yolda 2 kişi daha katılınca Rand'ın sevmediği sayıya ulaştılar. Dikkat etse de Aes Sedailer onu kaçırıp, bol bol işkence ettiler. Yalnız bu grup karanlık taraftarı mıydı yoksa Rand'ı dizginlemek için mi kaçırdılar anlaşılmadı. 2.'si üzerinde duruyorum. Loial'ın evlenmesi için annesinin bir dişi Ogierle onu araması kitabın en eğlenceli tarafıydı. Benim fikrim Moiraine'in ölmediğine dair ve yakında büyük savaşta olacaklardır. Lan şuan onu arıyor olabilir. Kitaptaki şok ise Egwene'in Amyrlin makamı olmasıydı. Resmen damdan düşer gibi Anne demeye başladılar. Elaide'yı korkutmak için mi yoksa Egwene'deki cehveri mi kullanmak istediler diğer kitaplarda göreceğiz. Ayrıca ben Rand'ın yakalanmasında Egwene'in parmağı var mı diye merak etmiyor da değilim. Nynaeve şifa verme özelliğinin mükemmel düzeye geldiğini de unutmayalım. Morgase taht için uğraşıyorken ortalık son derece karışmış durumdadır. Konu konuyu açıyor derler ya bu kitabın özeti öyle olacak, bitirmeden önce şu alıntıyı yapayım.


Lekesiz kule kırılıyor ve unutulmuş simgeye diz çöküyor. Denizler çalkalanıyor, görünmez fırtına bulutları toplanıyor.
Ufkun ötesinde, gizli ateşler kabarıyor ve koyunlarında yılanlar çörekleniyor.
Yüceltilen devriliyor, devrilen yüceltiliyor.
Düzen kavruluyor, onun yolunu açıyor.

Ejder Kehanetleri
Tercüme Jeorad Manyard,
Yüksek Kral Artur Paendrag Tanreall'in
Andor İli Valisi

Kitaptan 12 Alıntı

Edanur Parlak 
16 Oca 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kibirle doldum. Beni yok eden kibir midemi bulandırıyor!"

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 408)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 408)
Edanur Parlak 
19 Oca 00:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Neden? Bu, koku izleri ile birlikte aktarılan, Yarım Kuyruk'un sorusuydu. Perrin yanıt vermeden önce duraksadı. Bundan korkuyordu. Kurtlar ve İki Nehirliler hakkında aynı duyguları hissediyordu. Gölgekatilı'ni kafese kapattılar, diye düşündü sonunda.
Kurtlar Rand'a böyle diyordu, ama Rand'ı önemli sayıp saymayacaklarına dair en ufak fikri yoktu. Zihnini dolduran şok yeterli yanıttı, ama uzak ve yakın ulumalar geceyi doldurdu, öfke ve korku ile dolu ulumalardı.

Kaos Lordu, Robert JordanKaos Lordu, Robert Jordan
Emre METE 
27 Ağu 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eylem ve bilgi konusunda dört kuralı vardı. Düşman hakkında öğrenebileceğin kadarını öğrenmeden asla plan yapma. Yeni bilgi aldığında planlarını değiştirmekten asla korkma. Asla her şeyi bildiğine inanma. Ve asla her şeyi bilmek için bekleme.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 737 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 737 - İthaki yayınları)
Emre METE 
21 Ağu 20:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eski bir deyiş
Bırak ölüler huzura ersin, sen yaşayanlarla ilgilen.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 630 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 630 - İthaki yayınları)
Emre METE 
08 Eyl 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yapmak zorunda olduğunuz şeyi yapmak cesurluk değildir.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 945 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 945 - İthaki yayınları)
özgür turan 
11 Tem 14:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana güvenini ver dedi Aes Sedai
Omuzlarımda gökleri taşıyayım.
Güven ki en iyisini bileyim ve yapayım,
Ki diğerlerine de göz kulak olayım.
Ama güven büyüyen kara tohum rengidir
Güven akan yürek kanı rengidir.
Güven ruhun son nefesinin rengidir.
Güven ölüm rengidir.
Bana güvenini ver dedi kraliçe tahtına,
Çünkü tüm yükü tek başıma taşımalıyım.
Güven ki yöneteyim, yargılayayım ve hükmedeyim,
Ve kimse düşünmesin ahmak olduğunu
Ama güven mezar köpeğinin havlama sesidir.
Güven karanlıkta ihanetin sesidir.
Güven ruhun son nefesinin sesidir.
Güven Ölüm sesidir.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 1126)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 1126)
Emre METE 
14 Ağu 22:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiçbir şey beklediğin gibi gitmiyor, diye mırıldandı Lews Therin. Hiçbir şey bekleme, o zaman şaşırmazsın. Hiçbir şey bekleme. Hiçbir şey umma. Hiçbir şey.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 498 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 498 - İthaki yayınları)
Emre METE 
 11 Ağu 02:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sarı saçlı Kızıl Aes Sedai, kış vakti dışarıda kalmış mermer gibi kibirli bir yüzle onlar inceledi. "Evet. Andor Kraliçesi ile sakat yabani (Nynaeve'den bahsediyor)."

"Henüz değil, Aes Sedai," diye yanıt verdi Elayne serin bir nezaketle. "Büyük Salon'da taç giyene kadar değil. Ve ancak annem ölmüşse," diye ekledi.

Tarna'nın gülümsemesi bir kar fırtınasını bile dondurabilirdi.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 399 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 399 - İthaki yayınları)
özgür turan 
13 Tem 20:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ateş, kan ve Tek Güç'le geçen bir gün, kehanetin öngördüğü gibi, lekesiz kule kırıldı, unutulmuş simgeye diz çöktü. Aes Sedailerin ilk dokuzu, Yenidendoğan Ejder'e sadakat yemini etti ve dünya sonsuza dek değişti.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 1420)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 1420)
Emre METE 
11 Ağu 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Egwene Aiellerin çadırında konaklarken
Onu dürtüklemişlerdi. Dürtüklemiş...

İnleyerek doğrulup oturdu. Cowinde yatağının yanında topuklarının üzerine çöktü. Beyaz, yün cüppenin başlığı içindeki başı eğildi.

"Affet beni, Aes Sedai. Yalnızca kahvaltı etmen için uyandırmak istedim."

"Kaburgalarıma delik açman gerekmiyordu," diye mırıldandı Egwene ve hemen pişman oldu.

Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 437 - İthaki yayınları)Kaos Lordu, Robert Jordan (Sayfa 437 - İthaki yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber