Yenidendoğan Ejder The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 3

9,2/10  (21 Oy) · 
66 okunma  · 
27 beğeni  · 
665 gösterim
Zaman çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmakta olan her an gölgenin altında ezilebilir.
Bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarına binsin.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  692
 • ISBN:
  9789752730496
 • Orijinal Adı:
  The Dragon Reborn
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 62 günde · 9/10 puan

Seri artık adından da anlaşılacağı üzere 2. kitaba göre biraz daha hareketlendi ama yine de tam manası ile olayların başladığını söylemeyiz. Kolay değil 3000 sayfaya yakın okudum devamının da ortalama 11000 sayfa olacağı için aslında esas kurgu hala devam ediyor. Roman yer yer gündelik olayların fazlalılığı özellikle de rüya görmelerin fazlalılığından ötürü kendini yavaş okutmasına rağmen okuru içine alıyor hatta kitap bittikten sonra başka bir romana başladığımda içimde tekrardan karakterle beraber olma isteği uyandırıyor, o dünyaya tekrardan yolculuk etmek istiyorum. Ben bu durumu sadece Zaman Çarkı'nda yaşıyorum, dediğim unsurlar kitabı yavaş okutmasına rağmen okuru tam manası ile içine çekip bağımlısı yapıyor, fantastik severlerin kaçırmaması gereken bir seri.

Serdar Poirot 
31 Tem 16:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand, Perrin , Moiraine ve Lan bir kamptadırlar ama bir gün saldırıya uğradıklarında Rand herkesi bırakıp başka biri ölmesin diye tek başına gider. Efsaneler Tear şehrinde Callandor adlı meşhur bir kılıcın Yenidendoğan Ejder tarafından çıkarılabileceğini söyler. Onu çıkaran, Ejderliğini ilan edecektir. Moiraine ve diğerleri Rand'ın peşine düşer. Bu arada Nynaive, Egwene ve Elayne de Tor Valon'daki Beyaz Kule'de Amyrlin makamı olan Siuan'ın emriyle Kara Ajah elemanlarını araştırırlar. Ve bulguları sonucunda makamın izni ile Tear'a doğru, Liandrin ve 12 Kızıl Ajah'ın peşine düşerler. Mat da Elayne'nin mektubunu annesi kraliçe Morgase'a götürür. Ama Thom Merrilin ile o da Tear yollarına düşer. Egwene elindeki bir nesne ile rüyalar görebilmektedir ve burada Perrin ve Atmaca ile ilgili bir rüya görür. Perrin de o sırada adı Atmaca anlamına gelen bir kızla tanışmıştır. Tear şehrinde Ba'alzamonun yardımcıları olan 13 terk edilmişten biri olan Bal'al vardır ve Rand'ı beklemektedir. Acaba bu savaşı kim kazanacaktır? Rand Ejderliğini ilan edebilecek midir? Kızıl Ajahlara esir düşen kızları Mat kurtarabilecek midir? Perrin ve Atmaca arasındaki ilişki nasıl gelişecektir? Kendisini Selene olarak tanıtan Terkedilmişlerden Lanfear bu işin neresindedir? Yavaş yavaş ortaya çıkan Aiel ırkı neye işaret etmektedir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Emre METE 
18 Eyl 14:29 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

SPOİLER İÇERİR!!

Nynaeve, Egwene ve Elayne Aes Sedai olurlar. Rand'ın gittiği yerlerde anormal olaylar olur. Perrin rüyalarında kurtları görür ve yeteneğinin güçlendiği anlar. Lanfear ortaya çıkar, Mat Amrylin makamından kaçar. Morgase'a bir mektup götürür. Aes Sedai olan 3'lüyü Kara Ajahlar kaçırır. Mat onları geri kurtarmak için çabalar ve başarır da. Rand Ba'alzamon kurtulmak için onu öldürür. Yalnız öldürdüğü kişi bir Terkedilmişden biride olabilir.

Kitaptan 3 Alıntı

Uğur D. 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

O kadar da büyük bir aptal değilim, evlat. Aptallar bile erkeklerle kadınların zaman zaman farklı düşündüklerini bilir, ama en büyük fark şudur. Erkekler unutur, ama asla affetmez; kadınlar affeder, ama asla unutmaz.

Yenidendoğan Ejder, Robert Jordan (Sayfa 543)Yenidendoğan Ejder, Robert Jordan (Sayfa 543)

Just because fate has chosen something for you instead of you choosing it for yourself doesn’t mean it has to be bad. Even if it’s something you are sure you would never have chosen in a hundred years.

Yenidendoğan Ejder, Robert JordanYenidendoğan Ejder, Robert Jordan

Of Al'Lan Mandragoran
Lan was tall and hard, broad-shouldered, with blue eyes like frozen mountain lakes, and he moved with a deadly grace that made the sword on his hip seem a part of him. It was not that he seemed merely capable of violence and death; this man had tamed violence and death and kept them in his pocket, ready to be loosed in a heartbeat, or embraced, should Moiraine give the word.

Yenidendoğan Ejder, Robert JordanYenidendoğan Ejder, Robert Jordan

Kitapla ilgili 1 Haber