Göğün Ateşleri The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 5

8,9/10  (14 Oy) · 
54 okunma  · 
20 beğeni  · 
783 gösterim
İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı´nın dünyası...

"Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ´da, kimilerine göre Üçüncü Çağ´da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ´da, Puslu Dağlar´da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır..."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  1046
 • ISBN:
  9789752731349
 • Orijinal Adı:
  The Fires of Heaven
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 Tem 16:12 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Rand kendinin Şafakla Gelen olduğunu ilan etmiştir ama Aiel Couldien de ilan etmiştir ve kendisine karşı klanı ile beraber cephe almıştır. Bir savaş olacaktır. Mat Couldien'in zayıf noktasını bulur ve onun üzerine giderek kafasınk keser. Terkedilmişler Rahvin, Sammael, Lanfear, Moghedien beraber çalışmaktadır. Rahvin, Lord Gaenril adında kraliçe Morgase'i kendine bağlamıştır ve Morgase bunu fark edince teğmen Tallenvor ile kaçar. Elayne, Nynaeve, Thom ve Jullin de Mavi Aes Sedailerin toplandığı kasabaya doğru yola çıkarken Valan Luca'nın sirkine saklanırlar ve bu arada Galad, Uno ve diğerleri ile karşılaşırlar. En sonunda Sheriam'ın olduğu kasabaya vardıklarında Siuan ve Leane'nin yalıtıldığını öğrenirler. Moghedien, Nynaeve'in peşindedir. Rand, Aviendha ile yakınlaşır. Ancak Lanfear bunu öğrenir ve ekibe saldırır. Egwene ağır yaralanır ve Moiraine Lanfear'ı engellerken ölür. Bunun üzerine Lan orayı terk eder. Rand, Asmodean ile beraber bunlara sebep olan ve Morgase'i öldürdüğü söylenen Rahvin'i öldürmek üzere yola çıkar. Acaba bu konuda başarılı olabilecek midir? Delirmeden önce nereye kadar gidebilecektir? Büyük savaştan önce ulusları bir arada toplayabilecek midir? Nynaeve, Birgitte ile beraber Mavi Aes Sedailerib arasında Moghedien'e yardım eden Karanlıkdostu'nu bulabilecek midir? Elayne, bağ kurarak hayatını kurtardığı Birgitte ile düş gezgini olacak mıdır? Tahta geçecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Emre METE 
18 Mar 17:36 · Kitabı okudu · 48 günde · 8/10 puan

İncelemem spoilerı boldur. Spoiler uyarısına kadar rahatça okunabilir. İçeriği merak edenlere yön verir. Çok kapsamlı, derin ve uzun bir hikayeydi. Olaylar şekillendi. Yollar keşişiyor. Rand ve Mat çıkmazlara girerken kitapta Perrin'i hiç göremiyoruz. Aes Sedailer kaosa düşmüştür. Spoiler tanıtıma geçiyorum.

Her şey Rand'ın çevresinde şekilleniyor. Aviendha Rand'la yakınlaşırken Egwene ve diğerleri Rand'dan uzak durmaktadır. Mat olanları kavrayamamaktadır. Asmodean(Natael) her daim Rand'ladır. Moiraine Natael'in kim olduğunu biliyor. Lanfear ve Moiraine birbirlerini öldürmüşlerdir(?). Morgase Rahvin tarafında öldürüldü sanılsa da kraliçe tahtından uzaklaştırılmıştır. Rahvin Rand tarafından öldürülür. Aieller Rand'ladır. Nyneave karanlıklardan Moghedien tel'aran'rhiod'da bırakır. Elayne ise Rand'dı düşünmektedir. Lan Nynaeve başka birini bulmasını belirtir. Birgitte Lanfear savaşında ve diğer mücadelerde Nynaeve, Moiraine ekibine yardım eder.

Kitaptan 6 Alıntı

Edanur Parlak 
15 Oca 01:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızca kaybedilmiş bir savaş, kazanılmış bir savaştan daha hüzünlüdür. Bu deyişi çok çok eskiden hatırlar gibiydi. Belki de bir yerlerde okumuştu.

Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 752)Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 752)
Tuğba Dk 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızca kaybedilmiş bir savaş, kazanılmış bir savaştan daha hüzünlüdür.

Göğün Ateşleri, Robert JordanGöğün Ateşleri, Robert Jordan
özgür turan 
02 May 11:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onurum ve ışık adına, hayatım Kör Eden'in yüreğinde bir hançer olacak.

Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 102)Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 102)
özgür turan 
 11 May 22:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

onun gelişiyle dehşet ateşleri Yeniden doğar Tepeler yanar, topraklar kurur insanlar sürü sürü kaybolur, saatler tükenir. Duvar delinir; ayrılık peçesi örtülür. Ufkun ötesinde fırtınalar kopar; gökyüzünün ateşleri yeryüzünü kavurur Yıkım olmadan kurtuluş yok ve ölümün bu yanında umut yok.

Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Ejder Kebanetleri'nden bir alıntı. KS 400 civarı)Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Ejder Kebanetleri'nden bir alıntı. KS 400 civarı)
özgür turan 
21 May 16:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lan eyerden eğilip Rand'ın omzunu kuvvetle kavradı. Rand, adama yarı evcil kurt dediğini hatırlıyordu, ama o gözler, bir kurdun kucak köpeği gibi görünmesine sebep olurdu "Pek çok açıdan birbirimize benziyoruz; sen ve ben. içimizde bir karanlık var. Karanlık , acı, ölüm. Bizden yayılıyorlar. Bir kadına âşık olursan Rand, onu terk et ve bırak başkasını bulsun. Ona verebileceğin en iyi armağan bu olur." Doğrularak tek elini kaldırdı. "Barış kılıcınla olsun. Tai'shar Manetheren." Kadim selam. Manetheren'in gerçek kanı. Rand elini kaldırdı. "Tai'shar Malkier"

Göğün Ateşleri, Robert JordanGöğün Ateşleri, Robert Jordan
Emre METE 
 11 Şub 22:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

el'Nynaeve ti al'Meara Mandragoran
Bana öyle geliyor ki krallar ve kraliçeler, ne olduklarını unutup kim olduklarına göre davrandıklarında aptallık edebiliyorlar ama yalnızca ne olduklarını hatırladıkları ve kim olduklarını unuttuklarında daha da kötü oluyorlar.

Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 290 - İthaki yayınları)Göğün Ateşleri, Robert Jordan (Sayfa 290 - İthaki yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber