Gölge Yükseliyor The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 4

9,1/10  (14 Oy) · 
50 okunma  · 
15 beğeni  · 
596 gösterim
Efsanelerin alınamaz kalesi Tear Taşı düşmüştür. Ejderin çocukları kehanetin çağrısıyla kalkar ve Işık?ın yardımına koşarlar. Callandor ?Kılıç Olmayan Kılıç? Rand al?Thor?un, Yenidendoğan Ejder ilan edilen adamın elindedir.

Ama gölgeler uzamaya devam etmekte, Terkedilmişler güçlenmeyi sürdürmektedir. Onlarla savaşacak olan, Rand Gerçek Kaynak?ın ?Karanlık Varlık tarafından yozlaştırılan gücün, erkekleri deliliğe süren, dünyayı kurtarabilecek ya da lanetleyebilecek gücün? eril yarısına hakim olmak zorundadır.
(Tanıtım Yazısı´ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2004
 • Sayfa Sayısı:
  1047
 • ISBN:
  9789752730724
 • Orijinal Adı:
  The Shadow Rising
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

Robert Jordan "tabutumun çivileri çakılana kadar yazacağım" demesinden de belli olduğu gibi yazmayı çok ama çok seven belki de kısa veya orta uzunlukta betimleyecebileceği bir olayı veya olayları 6 - 7 hatta 8 sayfada betimleyen betimleyebilen bir üstad. Özellikle yaptığı betimlemelerde kullandığı kedi benzetmeleri gerçekten çok hoş o anki olayı tamamen beynimde canlandırabilmeme çok büyük etkisi oluyor ama bazı yerlerde o betimlemelerde insanı sıkan o kopuş öyle bir başlıyor ki çevirmen Niran Elçi de kendini kaybediyor olduğundan (bence çeviri ve yayınevi hatası kesinlikle) İthaki'nin de noktalama işareti hataları sayesinde okumak bayağı bir zorlaşıyor. 1000 küsür sayfalık romanın kısa olan bu sorununu atlattıktan sonra okumak çok zevkli hale geliyor ve Zaman Çarkı evreninden hiç dışarı çıkmak istemiyorsunuz ve bu sorunlu sayfalardan sonra aslında çevirinin çok güzel olduğu da değiştirilemez bir gerçek olduğunu farkediyorsunuz.

Dünyanın Gözü'nden sonra Gölge Yükseliyor şu an için en çok beğendiğim Zaman Çarkı kitabı oldu, olayların artık tamamen gelişmeye başladığı, Karanlık Dostlarının daha çok harekete geçtiği bir romandı Gölge Yükseliyor (ışık yaksın onları). Herkes Mat hayranıyken ben elimde olmadan Perrin'i seviyor onun olduğu bölümleri daha bir nefessiz daha bir heyecanlı okudum devam kitaplarında okuyacağımı da düşüünyorum.

-- Hafif Spoiler --
Seri içinde Tuatha'an (gezginler) ile çingeneler benzerliğini tek ben kurmamışımdır diye düşünüyorum, renkli giyimlerinden sürekli çalgı çalarak oynamalarına, çadırlarda yaşamalarından çocukların küçükken ebeveynleri tarafından "yaramazlık yaparsan gezginler tarafından kaçırılırsın" tarzında korkutulmalarına kadar bana tamamen çingeneleri anımsatmakta hatta Rahmetli'nin tamamen çingenelerden esinlendiğini düşündürtmektedir aynı Aiellerin karı-kardeşliğine kadar Araplar'a benzetmem gibi.

Perrin ve Mat hatta Rand hatta diğer insanların tamamı Aes Sedailer'den ne kadar nefret ediyor kan ve küller adına onlardan ne kadar uzak durmak istiyorsalar bence sonuna kadar haklılar çünkü Aes Sedailer ağızlarından net bir cevap çıkmamaları, yalan söylemeyen ama doğruyu en doğru yoldan da dolandırmadan da söylememeleri ve insanları kullanan ya da kullanıyormuş gibi kendilerini lanse etmeleri beni ayrı sinir etmiyor desem yalan olur, ışık yaksın onları.

Kitaptan 3 Alıntı

Edanur Parlak 
13 Oca 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Benim duyduklarım," dedi Rand, "duyduklarına inanmaman, gördüklerinin de ancak yarısına inanman gerektiğini söyler."

Gölge Yükseliyor, Robert JordanGölge Yükseliyor, Robert Jordan
Edanur Parlak 
13 Oca 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sa souvraya niende misain ye," dedi yüksek sesle. "Kendi zihnimde kayboldum."

Gölge Yükseliyor, Robert JordanGölge Yükseliyor, Robert Jordan
mithrandir21 | Uğur D. 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Amyrlin Makamı Aes Sedailere ek olarak şehre de hükmederlerdi, ama pek az kişi Aes Sedai gücüne gerektiğinden daha yakın olmak isterdi. Salonunuzdaki ihtişamlı şömineye gurur duymak bir şeydi, alevlerin içine adım atmak bambaşka bir şey.

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 10)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 10)

Kitapla ilgili 1 Haber