Gölge Yükseliyor The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 4

9,0/10  (18 Oy) · 
58 okunma  · 
19 beğeni  · 
625 gösterim
Efsanelerin alınamaz kalesi Tear Taşı düşmüştür. Ejderin çocukları kehanetin çağrısıyla kalkar ve Işık?ın yardımına koşarlar. Callandor ?Kılıç Olmayan Kılıç? Rand al?Thor?un, Yenidendoğan Ejder ilan edilen adamın elindedir.

Ama gölgeler uzamaya devam etmekte, Terkedilmişler güçlenmeyi sürdürmektedir. Onlarla savaşacak olan, Rand Gerçek Kaynak?ın ?Karanlık Varlık tarafından yozlaştırılan gücün, erkekleri deliliğe süren, dünyayı kurtarabilecek ya da lanetleyebilecek gücün? eril yarısına hakim olmak zorundadır.
(Tanıtım Yazısı´ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2004
 • Sayfa Sayısı:
  1047
 • ISBN:
  9789752730724
 • Orijinal Adı:
  The Shadow Rising
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

Robert Jordan "tabutumun çivileri çakılana kadar yazacağım" demesinden de belli olduğu gibi yazmayı çok ama çok seven belki de kısa veya orta uzunlukta betimleyecebileceği bir olayı veya olayları 6 - 7 hatta 8 sayfada betimleyen betimleyebilen bir üstad. Özellikle yaptığı betimlemelerde kullandığı kedi benzetmeleri gerçekten çok hoş o anki olayı tamamen beynimde canlandırabilmeme çok büyük etkisi oluyor ama bazı yerlerde o betimlemelerde insanı sıkan o kopuş öyle bir başlıyor ki çevirmen Niran Elçi de kendini kaybediyor olduğundan (bence çeviri ve yayınevi hatası kesinlikle) İthaki'nin de noktalama işareti hataları sayesinde okumak bayağı bir zorlaşıyor. 1000 küsür sayfalık romanın kısa olan bu sorununu atlattıktan sonra okumak çok zevkli hale geliyor ve Zaman Çarkı evreninden hiç dışarı çıkmak istemiyorsunuz ve bu sorunlu sayfalardan sonra aslında çevirinin çok güzel olduğu da değiştirilemez bir gerçek olduğunu fark ediyorsunuz.

Dünyanın Gözü'nden sonra Gölge Yükseliyor şu an için en çok beğendiğim Zaman Çarkı kitabı oldu, olayların artık tamamen gelişmeye başladığı, Karanlık Dostlarının daha çok harekete geçtiği bir romandı Gölge Yükseliyor (ışık yaksın onları). Herkes Mat hayranıyken ben elimde olmadan Perrin'i seviyor onun olduğu bölümleri daha bir nefessiz daha bir heyecanlı okudum devam kitaplarında okuyacağımı da düşüünyorum.

-- Hafif Spoiler --
Seri içinde Tuatha'an (gezginler) ile çingeneler benzerliğini tek ben kurmamışımdır diye düşünüyorum, renkli giyimlerinden sürekli çalgı çalarak oynamalarına, çadırlarda yaşamalarından çocukların küçükken ebeveynleri tarafından "yaramazlık yaparsan gezginler tarafından kaçırılırsın" tarzında korkutulmalarına kadar bana tamamen çingeneleri anımsatmakta hatta Rahmetli'nin tamamen çingenelerden esinlendiğini düşündürtmektedir aynı Aiellerin karı-kardeşliğine kadar Araplar'a benzetmem gibi.

Perrin ve Mat hatta Rand hatta diğer insanların tamamı Aes Sedailer'den ne kadar nefret ediyor kan ve küller adına onlardan ne kadar uzak durmak istiyorsalar bence sonuna kadar haklılar çünkü Aes Sedailer ağızlarından net bir cevap çıkmamaları, yalan söylemeyen ama doğruyu en doğru yoldan da dolandırmadan da söylememeleri ve insanları kullanan ya da kullanıyormuş gibi kendilerini lanse etmeleri beni ayrı sinir etmiyor desem yalan olur, ışık yaksın onları.

Kitaptan 8 Alıntı

Gökhan 
08 Nis 12:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kadınlar sırf erkekleri memnun etmek için yapmak istemedikleri şeyleri yaparken bulurlar kendilerini"

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 961 - İthaki)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 961 - İthaki)
Gökhan 
07 Mar 15:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sıra erkekleri yapmaya geldiğinde, yaratıcının yorulmuş olması gerektiğini düşündü; bazen insan gibi bile gelmiyorlardı."

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 20 - İthaki)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 20 - İthaki)
Edanur Parlak 
13 Oca 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Benim duyduklarım," dedi Rand, "duyduklarına inanmaman, gördüklerinin de ancak yarısına inanman gerektiğini söyler."

Gölge Yükseliyor, Robert JordanGölge Yükseliyor, Robert Jordan
Edanur Parlak 
13 Oca 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sa souvraya niende misain ye," dedi yüksek sesle. "Kendi zihnimde kayboldum."

Gölge Yükseliyor, Robert JordanGölge Yükseliyor, Robert Jordan
özgür turan 
27 Nis 21:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaptıklarım için senden af dilemeyeceğim. Beni affeder miydin bilmiyorum, ama dilemeyeceğim. Sen benim için yaşamdan daha değerlisin. Seni terk ettiğimi asla düşünme. Güneş üzerinde parladığı zaman, bu benim gülümsememdir. Elma çiçekleri arasında esen rüzgarı işittiğin zaman, bu seni sevdiğimi fısıldamamdır. Aşkım sonsuza kadar senindir.

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Perrin Aybara)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Perrin Aybara)
mithrandir21 | Uğur D. 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Amyrlin Makamı Aes Sedailere ek olarak şehre de hükmederlerdi, ama pek az kişi Aes Sedai gücüne gerektiğinden daha yakın olmak isterdi. Salonunuzdaki ihtişamlı şömineye gurur duymak bir şeydi, alevlerin içine adım atmak bambaşka bir şey.

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 10)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 10)
özgür turan 
18 Nis 14:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başka hiçbir şeye yer olmadığını düşündüğüm kalbimde yer edindin. Benim toz ve taş ektiğim yerde çiçekler bitirdin. Çıkmakta ısrar ettiğin bu yolculukta şunu unutma. Sen ölürsen, bende uzun süre hayatta kalmam.

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 382)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Sayfa 382)
özgür turan 
28 Nis 19:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve üzerinde hiçbir şeyin yetişmediği topraklara kan yağdığı zaman Ejderin Çocukları filizlendi, ölümle dans etmek üzere silahlanmış Ejderin Halkı. Ve o onları kıraç topraklardan çağırdı, ve onlar savaşla dünyayı sarstılar.

Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Zaman Çarkı'ndan, Sulamein so Bhagad Güneş Sarayı Baş Tarihçisi, Dördüncü Çağ)Gölge Yükseliyor, Robert Jordan (Zaman Çarkı'ndan, Sulamein so Bhagad Güneş Sarayı Baş Tarihçisi, Dördüncü Çağ)

Kitapla ilgili 1 Haber