Gölge Yükseliyor (The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1350
Gösterim
Adı:
Gölge Yükseliyor
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 4
Baskı tarihi:
20 Kasım 2014
Sayfa sayısı:
1050
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752730724
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Wheel of Time 4 The Shadow Rising
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası...
Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü...
Zaman çarkı döner
ve çağlar gelir gider
olmuş olan, olacak olan
ve olmakta olan
her an gölgenin altında ezilebilir.
bırakın ejder bir kez daha
zamanın rüzgârlarına binsin.
1047 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10
Robert Jordan "tabutumun çivileri çakılana kadar yazacağım" demesinden de belli olduğu gibi yazmayı çok ama çok seven belki de kısa veya orta uzunlukta betimleyecebileceği bir olayı veya olayları 6 - 7 hatta 8 sayfada betimleyen betimleyebilen bir üstad. Özellikle yaptığı betimlemelerde kullandığı kedi benzetmeleri gerçekten çok hoş o anki olayı tamamen beynimde canlandırabilmeme çok büyük etkisi oluyor ama bazı yerlerde o betimlemelerde insanı sıkan o kopuş öyle bir başlıyor ki çevirmen Niran Elçi de kendini kaybediyor olduğundan (bence çeviri ve yayınevi hatası kesinlikle) İthaki'nin de noktalama işareti hataları sayesinde okumak bayağı bir zorlaşıyor. 1000 küsür sayfalık romanın kısa olan bu sorununu atlattıktan sonra okumak çok zevkli hale geliyor ve Zaman Çarkı evreninden hiç dışarı çıkmak istemiyorsunuz ve bu sorunlu sayfalardan sonra aslında çevirinin çok güzel olduğu da değiştirilemez bir gerçek olduğunu fark ediyorsunuz.

Dünyanın Gözü'nden sonra Gölge Yükseliyor şu an için en çok beğendiğim Zaman Çarkı kitabı oldu, olayların artık tamamen gelişmeye başladığı, Karanlık Dostlarının daha çok harekete geçtiği bir romandı Gölge Yükseliyor (ışık yaksın onları). Herkes Mat hayranıyken ben elimde olmadan Perrin'i seviyor onun olduğu bölümleri daha bir nefessiz daha bir heyecanlı okudum devam kitaplarında okuyacağımı da düşüünyorum.

-- Hafif Spoiler --
Seri içinde Tuatha'an (gezginler) ile çingeneler benzerliğini tek ben kurmamışımdır diye düşünüyorum, renkli giyimlerinden sürekli çalgı çalarak oynamalarına, çadırlarda yaşamalarından çocukların küçükken ebeveynleri tarafından "yaramazlık yaparsan gezginler tarafından kaçırılırsın" tarzında korkutulmalarına kadar bana tamamen çingeneleri anımsatmakta hatta Rahmetli'nin tamamen çingenelerden esinlendiğini düşündürtmektedir aynı Aiellerin karı-kardeşliğine kadar Araplar'a benzetmem gibi.

Perrin ve Mat hatta Rand hatta diğer insanların tamamı Aes Sedailer'den ne kadar nefret ediyor kan ve küller adına onlardan ne kadar uzak durmak istiyorsalar bence sonuna kadar haklılar çünkü Aes Sedailer ağızlarından net bir cevap çıkmamaları, yalan söylemeyen ama doğruyu en doğru yoldan da dolandırmadan da söylememeleri ve insanları kullanan ya da kullanıyormuş gibi kendilerini lanse etmeleri beni ayrı sinir etmiyor desem yalan olur, ışık yaksın onları.
1047 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Rand, Mat, Moiraine, Egwene ve Lan Aiel diyarına doğru yola çıkarlar. Amaç, Aielleri Şafakla Gelen olduğuna ikna etmek ve onlardan bir ordu oluşturmaktır. Aiel kızı Aviendha, Elayne'in isteği üzerine Rand'ın yanından ayrılmaz. Elayne, Nynaeve, aşık Thom ve hırsız avcısı Jialin de Tanchico adlı şehire, kalan Kara Ajah üyesi olan Aes Sedaileri bulmaya gider. Beyazpelerinli komutan Bornhald ve yanında kendine Ordeğth diyen Padan Fain İki Nehirdedir ve amaçları orayı yakıp yıkarak Rand'ın gelmesini sağlamaktır. Bunu engellemek için de Perrin, Faile ve Ogier Loial de İki Nehir yolunu tutar. Orada pek çok Trolloc ve Myrddrial vardır ve herkes Perrin'in liderliğini kabul ederek kendilerini savunmaya başlar. Bu arada evlenen Perrin ve Faile acaba Rand ve Mat'in babaları Tam ve Abell'e yardımcı olabilecek midir? Ayrıca Kızıl Ajah'tan Elaida, Beyaz Kule'de isyan çıkarır ve Amrylin Makamı olan Siuan'ı makamından ederek onu yalıtır. Kuleden kaçmasına yardım eden Min ile beraber bilinmeyene doğru yola çıkar Vakanüvisi Leane ile beraber. Rand planlarında başarılı olabilecek midir? Lanfear ve bir diğer terk edilmiş olan Asmodean ile ilişkisi nasıl devam edecektir? Kimleri bu amaç için kullanacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
1047 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu kitapta kumarbaz Mat beni bir hayli şaşırttı. Genellikle hayatı hafife alan bu nedenle de başına gelmeyen kalmayan Mat' da sorumluluk emareleri belirmeye başladı...

Grup üçe ayrılıyor. Her birinin amacı farklı. Bu kitapla Rand' ın ait olduğu söylenen Aiel halkı hakkında daha detaylı bilgiler edineceğiz.

Perrin, Mat ve Rand bu kitapta daha bir olgunlaştılar.

Ben böyle olacağını hissetmiştim.
Okuma sırasına koyduğum ve çok merak ettiğim diğer kitaplara dönüp bakamıyor ve bu seriden başımı kaldırıp aynı anda da onları okuyamıyorum. Diğer yandan acele edip bu seriyi hemen bitirmek de istemiyorum.

Kaos ve ikilemdeyim :)
SPOİLER İÇERİR!!

Rand için işler tehlikelileşirken, Mat sineye çekilmiştir. Aviendha olaylara dahil olur. Perrin, Faile ile evlenme kararı alırlar. Perrin İki Nehir'e gider. Orayı yönetmeye başlar. Trolloc saldırısına uğraşan şehre, halk birleşerek saldırıyı bertaraf ederler. Elayne ve Nynaeve Kara Ajah ile ilgili bilgiler bulurken, diğerleri büyük bir kovalamacanın içindedirler. Rand Lanfear ve Asmodean ile bir savaşa girer! Onu Yeni Ejder olarak görürler fakat karanlığa hizmet etmektedirler. Rand bundan hoşnutsuzdur. Egwene düşler alemine (Tel'aran'rhiod) gider. Rhuidean alemine giren Rand ise kendine pay çıkarır.
1047 syf.
·82 günde·Puan vermedi
Sonunda bitirebildim. Gözlerim yaşlı. Kalbim Rand için gururlu. Keşke sabah etmeseydim yine de direk beşinci kitaba gecebilseydim. Rüyalarda görüşürüz Rand.
1047 syf.
·10 günde·10/10
Efsane 5.kitapla devam edecek 4 kitap geride kaldı çok büyük bir olay olmadı ama böyle yavaştan ve detaylı gitmesi beni daha çok heyecanlandırıyor.Karakterlerle arkadaş oluyorsunuz. 5.kitapla buluşmak için sabırsızlanıyorum
"Kadınlar sırf erkekleri memnun etmek için yapmak istemedikleri şeyleri yaparken bulurlar kendilerini"
Robert Jordan
Sayfa 961 - İthaki
Güneşi anlamaya çalışsan daha iyi, Perrin. Vardır işte ve anlaşılması imkansızdır. Onsuz yaşayamazsın, ama onunla yaşamanın da bir bedeli vardır. Kadınlar da böyledir.
Robert Jordan
Sayfa 465 - İthaki Yayınları
"Benim duyduklarım," dedi Rand, "duyduklarına inanmaman, gördüklerinin de ancak yarısına inanman gerektiğini söyler."
"Sıra erkekleri yapmaya geldiğinde, yaratıcının yorulmuş olması gerektiğini düşündü; bazen insan gibi bile gelmiyorlardı."
Yaptıklarım için senden af dilemeyeceğim. Beni affeder miydin bilmiyorum, ama dilemeyeceğim. Sen benim için yaşamdan daha değerlisin. Seni terk ettiğimi asla düşünme. Güneş üzerinde parladığı zaman, bu benim gülümsememdir. Elma çiçekleri arasında esen rüzgarı işittiğin zaman, bu seni sevdiğimi fısıldamamdır. Aşkım sonsuza kadar senindir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gölge Yükseliyor
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 4
Baskı tarihi:
20 Kasım 2014
Sayfa sayısı:
1050
Format:
Ciltli
ISBN:
9789752730724
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Wheel of Time 4 The Shadow Rising
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası...
Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü...
Zaman çarkı döner
ve çağlar gelir gider
olmuş olan, olacak olan
ve olmakta olan
her an gölgenin altında ezilebilir.
bırakın ejder bir kez daha
zamanın rüzgârlarına binsin.

Kitabı okuyanlar 184 okur

  • Muhammed AKBACI
  • Ahmet Can Gürkcü
  • Ertuğrul YILDIZ
  • nynawea
  • İbo
  • Haluk Therin
  • Ipek Montanari
  • Uğur koyuncu
  • Yasemin özbildirici
  • hakan can demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%19.6
25-34 Yaş
%37.3
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.9
Erkek
%69.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.7 (35)
9
%30.4 (21)
8
%14.5 (10)
7
%4.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0