İskender Türe

İskender Türe

Yazar
7.6/10
40 Kişi
·
91
Okunma
·
3
Beğeni
·
705
Gösterim
Adı:
İskender Türe
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
288 syf.
·7/10
Bana gore zülkarneyn kıssasına farklı bir bakış getiren kitaptır.
Yeccuc meccuc uzaylı olabilir mi? Bana kalırsa olabilir.
Keşfedilmeyi bekleyen bir kıssadır Zülkarneyn.Bir gün o da keşfedilecek ve bütün belirsizlik kalkacak.
Çok önceleri okuduğum bir kitaptı. Aklıma geldi.kısa bir inceleme yapmak istedim.
288 syf.
·Puan vermedi
Zülkarneyn kelimesi 2 farklı anlama gelir ; 1.İki boynuz sahibi 2.İki zaman sahibi...Birincisi itibariyle Hz.Zülkarneyn'in, başında Oğuz Kağan'ın çift uzantılı miğferi şeklinde bir miğfer takan tarihi bir şahsiyet olduğu -en çok Oğuz Kağan ve İskender üzerinde durulur ki ikisi de pek isabetli değildir- ikincisi itibariyle de geçmiş devirlerde yaşamış hikmet sahibi bir komutan/devlet adamı olmasının yanısıra ahirzamanda da misyonunun tekrarlanacağı şeklinde yorumlar mevcuttur. 'Uzaya çıktığı nerden çıktı?' diye düşünülüyorsa bu ilgili ayetlerin Arapça grameri çerçevesinde işari olarak mevcuttur...Kitap bu iki noktayı özellikle de ikincisini mantıklı izahlarla açıklamakta...'Bunların aslı astarı yok kardeşim' diye düşünseniz dahi okumayı -kendi içerisindeki tutarlılığı ele aldığınızda- hak eden bir kitap diye düşünmekteyim.Yok bu konulara ilgi duyuyorsanız zaten gayet seveceğinize şüphem yoktur.
288 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabın üslubundan ziyade anlattıkları çok özgün fikirler. Benim gibi hem astronomi meraklısı olup hem de Kuran ayetlerini günümüz teknolojisiyle yorumlamayı sevenler için akıcı bir eser. Kitapta açıklanan sebep kelimesine ve kendisine kendi yorumum solucan delikleri olduğudur. Ayakları yere sağlam basan bir teoriyi anlatmış. Notum tam.
288 syf.
Kitab-ı Mukaddes'de ismi geçen Zülkarneyn'in asıl kimliğinin kim olabileceğinin ihtimalleri verilen (Büyük İskender,1.Dara,Gılgamış ve birçoğu gibi),Zülkarneyn'in kimliğinden ziyade yaptıklarını mantıklı bir biçimsellikle inceleyip araştıran,yoğun emek verilmiş kıymetli bir eser. Arapça'nın çok farklı ve geniş bir dil olduğunu da anlayabildim eser sayesinde.
Sonuç olarak İskender Türe'nin eserde yaptığı tesbitler yepyeni bilgiler ortaya çıkarmakta,çıkan sonuçlar günümüz bilimiyle çatışmamakta,bilakis desteklemekte hatta ışık bile tutabiliceceğini söylüyorum
288 syf.
·Puan vermedi
Bence ilginç bir kitap, yazar enteresan konular işlemiş.
Bu güne kadar doğuya, batıya ve kuzeye seferler düzenlemiş ve yeryüzünün büyük bir bölümünü ele geçirmiş cihangir bir kral olarak düşünülen Zülkarneyn, uzaya seyahat etmiş olabilir mi? Klasik kaynaklarda, Makedonyalı İskender, İran Kralı Kuruş, Yemen hükümdarlarından Afrikis el-Himyeri olabileceği üzerinde durulan Zülkarneyn'in Hz. İdris (Hanok) olma ihtimalinden söz edilebilir mi?
Zülkarneyn ayetlerinde, dünyamızın son bulacağı karadeliğin koordinatı mı verilmiştir?
Zülkarneyn ayetlerinde, akıllı canlıların yaşadığı bir çift yıldız sisteminin koordinatını mı bildirmektedir?
Kur'an, kıyamete yakın dünyaya saldırarak bütün insanları yok etmeye çalışacak Ye'cüc-Me'cüc isimli yaratıkların önüne çektiği set nasıl bir settir? Yeryüzünde böyle bir set var mıdır?
288 syf.
·Puan vermedi
Hemfikir olunan bir konuya günümüzün sağladığı imkanlarla farklı bir bakış açısı kazandırılmış. Kitabı okuyunca ciddi bir araştırmanın sonucu olduğu aşikar. Fakat kitabı takip edip konu bütünlüğünü yakalamak çok zor. Keşke anlatım akışı daha akıcı olsaydı. Kitabı okumayı düşünenlere yazarın Pelin Çift ile yaptığı programı izlemelerini öneririm.
288 syf.
·Beğendi·5/10
Romantik bir bakış açısı ve çocukça bir heyecanla yazılmış, aslında bilinmeyen ancak kabullenilmiş olanın muğlaklığını kullanarak kendi içerisinde tutarlı bir yaklaşımla, yazarın olmasını istediği sonuca götürmeye çalışan ve bunu başaramayan bir deneme.
288 syf.
·7 günde·8/10
Akıcı anlatımı ve kaynakçayı bol kullanmasından dolayı kitabı çok beğendim.

Zülkarneyn günümüzde elde ettiğimiz bilimsel veriler ışığında farklı bir bakış açısıyla açıklanmaya çalışılmıştır.Diğer Zülkarneyn yorumlamalarına göre daha isabetli buldum fakat gelecekte ne bilgiler çıkar Allah'u alem.
288 syf.
·Puan vermedi
bir programda rastlayarak merakla ertesi gün kitabı aldım zaten merak ettiğim konular yec üc mec üc konusunda farklı bir yorum gayette mantıklı geldi.
288 syf.
·10/10
Daha önce başka bir yazarın kitabindan Zülkarneyn' okumuştum. O çok daha farklı bir bakış açısıyla yazmıştı. İskender Türe hem müfessirlerin yorumlarına yer vermiş, hem konu ile ilgili sahih veya daha zayif hadislere yer vermiş ve en sonunda da bilim ve teknoloji açısindan bugünün şartlarında,ayetlere kendi yorumunu katmıştır.
Imaninizi kuvvetlendirecek bu kitap, Kur-an'i Kerimin nasil çağlar üstü bir kitap olduğunu size bir kez daha gösterecektir . Tabi Her şeyin en doğrusunu yine Allah bilir der iyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
İskender Türe
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.