1000Kitap Logosu
Jaak Panksepp

Jaak Panksepp

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
7 Kişi
9
Okunma
3
Beğeni
185
Gösterim
Unvan
Nörobilimci
Doğum
Tartu, Estonya, 5 Haziran 1943
Ölüm
Bowling Green, Ohio, ABD, 18 Nisan 2017
Yaşamı
Jaak Panksepp (5 Haziran 1943 - 18 Nisan 2017), duygunun sinirsel mekanizmalarını inceleyen alan adı olan " duygusal sinirbilim " terimini icat eden Estonya-Amerikalı bir nörobilimci ve psikobiyolog idi. Washington Devlet Üniversitesi Veteriner Hekimliği Koleji'nde Veterinerlik ve Karşılaştırmalı Anatomi, Farmakoloji ve Fizyoloji Anabilim Dalı için Hayvan Refahı Biliminin Başkanı olan Baily Endowed Başkanı ve Bowling'de Psikoloji Bölümü Uzman Profesörü Yeşil Devlet Üniversitesi . İnsan olmayan hayvanların kahkahaları üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle popüler basında tanınmıştı. Panksepp birçok deney yaptı; sıçanlardan birinde, kedi tüyü yakınlarına yerleştirildiğinde, bir kedinin yakınında hiç bulunmadıysa bile, farelerin korku belirtileri gösterdiğini keşfetti. Panksepp, bu deneyden teorik olarak, laboratuar araştırmalarının evcil hayvan kedileri ile araştırmacılar tarafından rastlantıya saptırılabileceğini ortaya koydu. Deneyi köpek kıllarıyla çoğaltmaya çalıştı ancak sıçanlar korku belirtisi göstermedi. 1999 Belgeseli Neden Köpekler Gülümsüyor ve Şempanzeler Cry'de o sıçanlarda sevinç araştırması üzerine yorumda bulundu: evcilleştirilmiş sıçanların gıdıklaması, hipotetik olarak kahkaha olarak tanımlanan yüksek perde sesleri üretmelerini sağladı. Panksepp, 1979'da, otizmin etiyolojisinde opioid peptitlerin rol oynayabileceğini düşündüren bir makale yayınlamasıyla da ünlüdür; bu, otizmin "beyindeki afyon sistemindeki üzüntüden kaynaklanan duygusal bir bozulma" olabileceğini önermektedir. Temple Grandin , PLAY, PANIC / GRIEF, FEAR, RAGE, SEEKING, LUST ve CARE gibi ilkel duyguların takdir edilmesinin ve bunları tetikleyen şeylerin insan hayvanlarında bakımı ve eşlik eden hayvanların refah düzeyini nasıl artırabileceğini açıklayan Panksepp'in çalışmalarına yoğun bir şekilde çizer. Panksepp, 18 Nisan 2017'de 73 yaşındayken Ohio'daki Bowling Green'deki evindeki kanserden öldü.
Beyza Yavuzcan
Afektif Nörobilim'i inceledi.
736 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bilişsel nörobilim için bir başucu kitabı. O kadar zengin bir kitap ki. Fakat tabii bir o kadar da okuyucunun zengin olmasını bekliyor. Hiç acele etmeden her cümlesinin dikkatle okunması gerekiyor. Davranışsal, bilişsel, anatomik ve psikolojik pek çok sürece değiniyor. Bu kitabın çevirisinin yapılmış olması bir mucize bana kalırsa. Süheyla Ünal'ın önünde saygıyla eğiliyorum. Panksepp ne kadar takdir edilse az kalır. Muazzam bir bilim insanı, çok da iyi bir yazar. Fazlaca bilgi yüklü alanı olanların elinin devamlı gideceği bir kitap olacaktır fakat konuya dair hiçbir birikim ya da temeli olmayanların okumasını tavsiye etmem çünkü anlaşılmayan çok kısım olacaktır.
Afektif Nörobilim
Okuyacaklarıma Ekle
1
17
Kamil Murat
Zihnin Arkeolojisi'yi inceledi.
Tıp ile profesyonel ilgilenmiyorsanız bu kitabı satın almayın. Kitap daha çok beyin fizyolojisi ve kimyasalları hakkında. Eser zihin incelemesine öncelikle hayvanlar üzerindeki deneyler ve diğer araştırmaların kronolojisi ile başlıyor. İnsan zihni ve sorunlarını tanımlıyor, çağlar öncesi insan ve günümüz hayvan davranışlarıyla karşılaştırıyor ve tedaviye dair değerlendirmeleri içeriyor. Beyin MRına bakınca ceviz görüyorsanız almayın, okuyamazsınız.
Zihnin Arkeolojisi
Okuyacaklarıma Ekle
1