Jacques Semelin

Jacques Semelin

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
372
Gösterim
Adı:
Jacques Semelin
Unvan:
Fransız Tarihçi, Psikolog ve Siyaset Bilimci
Doğum:
1951
Eski Bosnalı Sırp cumhurbaşkanı Biljana Plavsic, duruşma sırasında "Bir daha asla kurban olmama takıntısı bizi cellatlara dönüştürdü"...
Jacques Semelin
Sayfa 267 - İletişim Yayınları
Devlet artık katillerin koruyucusu, celladın ta kendisidir. Peki, öyle bir durumda onun şiddetinin önüne kim geçebilir?
Jacques Semelin
Sayfa 110 - İletişim Yayınları
Dünya ilk defa bir soykırım gerçekleştirilmesini neredeyse "canlı yayından" takip etmişti. Bu durumda, "Bilmiyorduk" demeleri mümkün değildi.
Jacques Semelin
Sayfa 203 - İletişim Yayınları
Çok fazla sayıda tavşan kapalı bir alana konduğunda, tavşanlar kendileri için daha fazla yaşam alanı yaratabilmek için birbirlerini öldürmeye başlarlar.
Jacques Semelin
Sayfa 25 - İletişim Yayınları
Örneğin, 1992 yılında Bosna savaşı sırasında tecavüz merkezlerinin olduğunun ortaya çıkması, kimilerini burada kitlesel tecavüzlerin planlandığını ve gerçek bir vahşet siyaseti izlendiğini söylemeye itmiştir. Zamanla bunun abartılı bir ifade olduğu kabul edilmeye başlamıştır. Bosna'nın pek çok bölgesinde, özellikle de Sırplar tarafından ve Müslüman kadınlara tecavüzün teşvik edildiği hatta organize edildiği de bir gerçektir.
Jacques Semelin
Sayfa 361 - İletişim Yayınları
Böylece herkes devlete tabi hale gelir: Otosansür kaçınılmazdır. Propaganda bakanlığına getirilen Goebbels "Herkes kendi çalgısını çalabilir, yeter ki aynı müziği icra etsinler" der.
Jacques Semelin
Sayfa 102 - İletişim Yayınları
"İktidarın tepesinde katliamları planlamak başka şey, dağlık yerlerde köylüleri cinayetlere iştirak ettirmek başka şey."
Jacques Semelin
Sayfa 258 - İletişim Yayınları
Varşova'da. bir atlıkarıncanın yanında,
Güzel bir ilkbahar akşamında.
Hafif bir müzik sesi eşliğinde
Gettolardan gelen silah sesleri
Dingin göğe doğru yükselip
Ezginin içinde yitip gidiyordu.
Rüzgôr yakılan evlerin
Parçalarını savuruyor,
Atlıkarıncaya doğru süzülen
Külleri havada dolanıyordu.
Kızların elbiseleri uçuşuyor.
Ve insanlar mutlu mesut gülüşüyordu,
Bu güzel Varşova pazarında.

- CZESLA W MILOSZ, Campo dei fiori
Jacques Semelin
Sayfa 7 - İletişim Yayınları
Alman kanının saflığının koruma isteği, onları 1935 Eylül'ünden itibaren "Alman kanının ve şerefinin korunması" için bir yasa çıkarmaya götürür. Bu, kısa süre içinde Alman Yahudilerin dışlanmasını yasal hale getiren iki önemli kanun metnine dönüşecektir: İlki, Aryanlarla Yahudiler arasındaki evliliği -ve daha genel olarak her tür cinsel ilişkiyi- hapis cezası ile yasaklayan; ikincisi, Yahudilerin 1871 yılında kazanmış oldukları hukuk önünde eşitlik hakkına son veren iki metin.
Jacques Semelin
Sayfa 54 - İletişim Yayınları
Eğer hemen hemen hepsi bu psikolojik ve duygusal kozu (korkular, hınçlar, tatminsizlikler) oynuyorsa, Hitler, kuşkusuz, bu kozu akıllara durgunluk verecek bir ustalıkla oynamayı başarmış tek isimdir.
Jacques Semelin
Sayfa 98 - İletişim Yayınları
503 syf.
·4 günde
Ekilen ötekileştirme ve dışlama tohumları, aşağılama ve insan olarak bile görmeme gübreleri ile büyütülünce soykırımlar, katliamlar ve savaşlar kaçınılmaz oluyor. Yıllardır kader birliği yaptığın insanlar, komşuların bir anda düşmanın olup, karşına dikiliyor. Açlık, sefalet ve ölüm öylesine kolaylaşıyor ki! Yağmurlar duruyor, kan akıyor her bir yerden, kuşlar susuyor, top sesleri, kurşun sesleri çınlatıyor dört bir yanı, sokaklar, caddeler ölmüş insan bedenleri ile dolmuş, ölüm kokuyor adeta... Geçmişte yaşanan bu manzaralar bir daha yaşanmaz diye düşünüldü ve ya düşündük, ama hep yanıldık. Yakın tarihteki Almanya' daki Nazi kampları, Hutular ve Tutsiler - Ruanda Soykırımı derken daha dün gibi hafızalarımızda sıcaklığını koruyan Sırpların Boşnaklara uyguladığı mezalim ve soykırım. En masum ve en suçsuz insanları yok etti ve etmeye de devam edeceğe benziyor böyle giderse. Bakıldığında üç soykırımda ve benzerlerinde de hep başlangıç noktaları aynı, uygulamalarda küçük farklılıkları var sadece. Modern Avrupa' nın göbeğinde olan soykırıma diğer ülkeler seyirci kaldı. Yapmacık ve yapay konuşmalar, formaliteden arabulucular semeresini ölümlerle, açlık ve sefaletle verdi hep. Yarınlarda bizlerinde aynı akıbeti yaşamamız konusunda rehberlik edecek ve ışık tutacak bir eser. Şahsen okuduğum süre içerisinde ülkem için tedirgin olmadım dersem yalan olur...

Yazarın biyografisi

Adı:
Jacques Semelin
Unvan:
Fransız Tarihçi, Psikolog ve Siyaset Bilimci
Doğum:
1951

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.