James A. Robinson

James A. RobinsonUlusların Düşüşü yazarı
Yazar
8.5/10
943 Kişi
3.218
Okunma
78
Beğeni
4.935
Görüntülenme

Hakkında

James Alan Robinson (1960 doğumlu) bir İngiliz iktisatçı ve siyaset bilimcidir. Harris Okulunda Küresel Çatışmaların İncelenmesi ve Çözümü Pearson Enstitüsü'nün Enstitü Direktörü olarak görev yapmaktadır. Robinson, daha önce 2004-2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde ve ayrıca Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştır. Robinson, London School of Economics (BSc), Warwick Üniversitesi (MA) ve Yale Üniversitesi'nde (PhD) ekonomi okudu. Başlıca araştırma ilgi alanları, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika'ya özel bir ilgi ile uzun vadeye odaklanarak karşılaştırmalı ekonomik ve politik gelişmedir. 2004 yılında, Harvard'a doçent olarak atandı. Daha sonra Harvard'da, önce David Florence Hükümet Profesörü (2009-2014) ve daha sonra Wilbur A. Cowett Hükümet Profesörü (2014-2015) olarak adlandırılmış başkanlık pozisyonlarında bulundu. 1 Temmuz 2015'te, Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikası Çalışmaları Okulu'na dokuz Üniversite Profesörü'nden biri olarak atandı. 9 Mayıs 2016 tarihinde, Profesör Robinson, ülkeye ilk ziyaretinde Moğolistan Ulusal Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı ile ödüllendirildi. Botsvana, Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Haiti, Filipinler, Sierra Leone dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde araştırmalar yaptı. London School of Economics'teki toplantısının ardından uzun süredir ortak yazar olan Daron Acemoğlu ile yoğun bir işbirliği yaptı.
Unvan:
İngiliz ekonomist ve siyaset bilimci
Doğum:
1960

Okurlar

78 okur beğendi.
3.218 okur okudu.
547 okur okuyor.
3.964 okur okuyacak.
286 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Sömürü biçimi değişti fakat ne kurumların sömürücü doğası ne de elitin kimliği değişti.
Reklam
İzah ettiğimiz kurumsal dinamikler nihai olarak hangi ülkelerin 18. yüzyılın sunduğu önemli fırsatlardan yararlandığını ve hangilerinin bunu başaramadığını belirledi. Bugün gözlemlediğimiz dünya eşitsizliğinin kaynağı bu ayrışmada bulunabilir. Birkaç istisna dışında günümüzün zengin ülkeleri 19. yüzyılda başlayan sanayileşme sürecini ve teknolojik değişimi benimseyenlerdir; fakir olanlarda benimsemeyenler.
Korku, güvensizlik ve belirsizlik insanı şiddet kadar yıpratabilir…
Doğan Kitap
“Toplumsal iyileşme arayanlar, siyasi yapıdaki şiddet suçlarından kurtulmak kadar iş çevrelerindeki kurnazlıklardan kurtulmayı da amaç edinmelidirler.”
Sayfa 307Kitabı okudu
Güncellendi
Uzun araştırmalarım sonucu yeni yıl için okuma listem hazır. 🥳Tavsiyelerini aldığım arkadaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ederim. 🙏🤗 İsteyen yararlanabilir 🤹‍♂️ Bilim; 1.
Evrenin Dokusu
Evrenin Dokusu
2.
Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi
Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi
3.
Beyin
Beyin
4.
Reklam
Liberalizm Hakkında Kitap Tavsiyelerim
Merhabalar, İstek üzerine “Liberalizm” temalı bir kitap tavsiye listesi hazırladım. Sadece kendi okuduğum kitaplardan seçtiklerimi buraya yazdım. Aslında, seçmediklerimi de yazsam daha mantıklı olabilirdi, böylece okumadıklarımdan seçmediklerimi ayırabilirdiniz ama ona zaman ayırmadım şimdilik. Konularına göre ayırarak tavsiyelerimi aşağıda

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
496 syf.
·
Puan vermedi
Sömürücü ve otoriter rejimler halkın daha fakir olmasına sebep olur, Yönetenler kendilerini zengin ederler geriye kalan kalk sefalet içinde yaşar. Bireysel özgürlüklerin olduğu toplum her zaman daha iyi gelişir.
Ulusların Düşüşü
Ulusların DüşüşüJames A. Robinson · Doğan Kitap Yayınları · 20132,628 okunma
496 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Coğrafya Kader mi??
Ulusların Düşüşü, tarih boyunca bazı ülkelerin zengin bazı ülkelerin yoksul olduğu gerçekten coğrafi konumumu yoksa tamamen politika veya ekonomik sebeplerden ötürümü kaynaklandığının sorularını cevaplıyor bizlere. Eser 15 ana başlıktan oluşuyor. Bilimsel ve tarihsel temeller üzerine dayanarak kusursuz gözlemleriyle bizlere aktarmış yazar.
Ulusların Düşüşü
Ulusların DüşüşüJames A. Robinson · Doğan Kitap Yayınları · 20132,628 okunma
496 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Coğrafya Kader Mi? I Bazıları Zenginken Bazıları Neden Fakir?
Video yayında bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz; youtu.be/fZcoz-jtkps Dostlar selamlar öncelikle nasılsınız umarım iyisinizdir biliyorsunuz uzun süredir inceleme gelmiyordu sonunda bugün başardım yapmayı. İlk başta kitabın arka kapağını okuyalım sonra da yoruma geçelim. Ulusların Düşüşü, tarih boyunca ulusların, özellikle de
Ulusların Düşüşü
Ulusların DüşüşüJames A. Robinson · Doğan Kitap Yayınları · 20132,628 okunma