Giriş Yap

James A. Robinson

Yazar
8.5
915 Kişi
Unvan
İngiliz ekonomist ve siyaset bilimci
Doğum
1960
Yaşamı
James Alan Robinson (1960 doğumlu) bir İngiliz iktisatçı ve siyaset bilimcidir. Harris Okulunda Küresel Çatışmaların İncelenmesi ve Çözümü Pearson Enstitüsü'nün Enstitü Direktörü olarak görev yapmaktadır. Robinson, daha önce 2004-2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde ve ayrıca Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştır. Robinson, London School of Economics (BSc), Warwick Üniversitesi (MA) ve Yale Üniversitesi'nde (PhD) ekonomi okudu. Başlıca araştırma ilgi alanları, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika'ya özel bir ilgi ile uzun vadeye odaklanarak karşılaştırmalı ekonomik ve politik gelişmedir. 2004 yılında, Harvard'a doçent olarak atandı. Daha sonra Harvard'da, önce David Florence Hükümet Profesörü (2009-2014) ve daha sonra Wilbur A. Cowett Hükümet Profesörü (2014-2015) olarak adlandırılmış başkanlık pozisyonlarında bulundu. 1 Temmuz 2015'te, Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikası Çalışmaları Okulu'na dokuz Üniversite Profesörü'nden biri olarak atandı. 9 Mayıs 2016 tarihinde, Profesör Robinson, ülkeye ilk ziyaretinde Moğolistan Ulusal Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı ile ödüllendirildi. Botsvana, Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Haiti, Filipinler, Sierra Leone dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde araştırmalar yaptı. London School of Economics'teki toplantısının ardından uzun süredir ortak yazar olan Daron Acemoğlu ile yoğun bir işbirliği yaptı.

İncelemeler

Tümünü Gör
496 syf.
·
25 günde
·
2/10 puan
Hiçbir şey üzerine her şey... Bu tip kitaplar giderek çoğalıyor ve ben bu tarz eserleri hiç sevmiyorum. Daron Acemoğlu'nun tüm kariyeri ve bilgisine saygımla, ayrı bir yere koyuyorum. Lakin, anlatılmak istenen şey 20 bilemedin 30 sayfa. Hadi biraz daha zorlasan, örneklerle birlikte 50 sayfa... Aynı şey uzun uzun, farklı farklı, gereksiz örneklerle 400 küsur sayfa anlatan bir kitap var elimizde. Ben bu kitabı Emin Çapa başta olmak üzere çeşitli ekonomi kanallarında değerli hocalar sıklıkla tavsiye ettiği için aldım. Ama bu kitaba kısa kısa dünya tarihi gibi bir isim verselerdi daha iyi olurdu! Zira, bütün Afrika kabilelerinden , Güney Amerika ülkelerine, Rusya'dan Kanada'ya kadar her ülkenin tarihi (gereksiz ayrıntılarla) kitapta anlatılıyor. Ana konu bu kalabalık içinde erimiş gitmiş. Ekonomi alanına giren ve bir görüş savunan 3 temel kavram var: kapsayıcı kurumlar, verimli döngü, yapıcı yıkım. Ama bu kavramları açıklamak için bahsi geçen ülkeler ve farklı örnekler gereksiz yere sayfalarca anlatılıyor. Dahası nedense bazı yayın evleri çok basit bir kelimeyi bile orjinal dilinde ve italik yazmayı bir şey sanıyor. Sayfalar dolusu "conquistador" var. İspanyol fatihler yazınca ne oluyor, ne değişiyor anlamıyorum. Metin bununla ilgili olur, akademik bir tez olur, sende bu kelimeyi çevirmezsin anlarım. Hemen her bölümde aynı şey yapılmış. Sanki çok entelektüel bir kelime bulmuş yada literatüre kazandırmış gibi bir kelime seçip onu öylece bırakıyorlar... Gerçi bu durum bu kitaba özgü değil, son zamanlarda çevirmenlik ve editörlük işleri hızla kalite kaybetmeye başladı. Bu gibi sonuçlar doğuyor... Bu kitap belki orta son - lise çağında bir çocuğa temel ekonomi ve dünya tarihi ile ilgili bilgisi artsın diye okutulabilir (okutulmalıdır) ama o kadar... Tekrar belirtmek isterim. Daron Acemoğlu'nun iktisat üzerine aldığı eğitimi ve kariyerini bu eleştiride ayrı bir yere koymak isterim. Zira sadece onun yazdığı ve yazdığı gibi kalan ekonomi eksenli bir eser daha iyi olurdu.
·
4 yorumun tümünü gör
Reklam
496 syf.
Sömürücü ve otoriter rejimler halkın daha fakir olmasına sebep olur, Yönetenler kendilerini zengin ederler geriye kalan kalk sefalet içinde yaşar. Bireysel özgürlüklerin olduğu toplum her zaman daha iyi gelişir.
1 yorumun tümünü gör
496 syf.
·
16 günde
·
Puan vermedi
Ben: Ülkelerin arasındaki uçurumdan, neden böyle olup olamadıkları şeklinde ilerliyor kitap, akıcı ve bayağı detaylı anlatım bana göre biraz da kısaltılabilirmiydi evet bazı yerleri tekrar okuyormuş gibi de oldum. Ama üniversite öğrencilerinin okuması gerektiğini düşündüm. Zengin, fakir ülkeler, ayrıca gelir ve yaşam standartında ki büyük farklılıklar, dünyadaki adaletsizlikler ve neden dengesizlik... Kitabın arkası: Tarih kaderden ibaret değildir. Ulusların düşüşü tarih boyunca ulusların özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişimleri arasında neden büyük farklılık olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Yazar kısaca "Neden bazı ülkeler zengin bazıları yoksuldur? " şeklinde bir soru ortaya atıp köleci toplumlar feodalizm sömürgecilik kapitalizm ve sosyalizm uygulamaları arasında ilginç ve çok öğretici bir yolculuğa çıkartıyor. Güç,zenginlik ve yoksulluğun kökenleri.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42