James A. Robinson

James A. Robinson

Yazar
8.5/10
241 Kişi
·
480
Okunma
·
9
Beğeni
·
784
Gösterim
Adı:
James A. Robinson
Unvan:
Ekonomist
Doğum:
1960
İngilizceden çevrilmiştir-James Alan Robinson, 2015'ten beri Chicago Üniversitesi'nden Harris Üniversitesi Kamu Politikası Okulu'nda Profesör olarak görev yapan ve 2004 ve 2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde ders vermeden önce, bir İngiliz ekonomisti ve siyaset bilimcisidir. Robinson, California Üniversitesi'nde de ders vermiştir
Gece çekilmiş uydu görüntülerinde ki ışık yoğunluğunu gösteren verilerle 2 Kore arasındaki ekonomik Uçurumu çarpıcı bir biçimde sergiliyor. Kuzey Kore elektriksizlik nedeniyle neredeyse tamamen karanlıkken Güney Kore ışıl ışıl parlıyor.
Birkaç istisna dışında günümüzün zengin ülkeleri 19. yüzyılda başlayan sanayileşme sürecini ve teknolojik değişimi benimseyenlerdir, fakir olanlarsa benimsemeyenler.
496 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10
Gerçekten çok emek verilerek derlenmiş ve yorumlanmış bir kitap. Geçmişten önemli dersler alınması gerektiğini güzel bir şekilde vurgulayıp, gelecekte nasıl bir toplum olunması hakkında iyi bir sosyo-ekonomik dersler içermektedir. Altı çizilerek, not alınarak okunması gerekli olduğunu düşünüyorum..
Ancak sık sık gereksiz tekrarlar ve kanımca üzerinde fazla durulmaması gereken konuların çok uzatılması kitabın olumsuz yönlenrinden. Kitaplığında yeralmalı...
496 syf.
·7 günde·6/10
2012 yılında çıkışından bir yıl sonra Doğan Kitap tarafından ülkemizde satışa sunulan kitap, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) İktisat Türk Profesörü Daron Acemoğlu desteğiyle yazılmış olup 15 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Orjinaliyle aynı ada çevrilip yayılan kitap günümüz dünyasının en acil konularından birine hitap eden muazzam coğrafi ve kronolojik çeşitliliğin oldukça okunabilir bir çalışmasıdır. Bazı ülkelerin şimdiki siyasi,ekonomik vb durumunun neden iyi ve neden kötü olduğunu genel olarak politik tarzda olduğunu ( kapsayıcı (inclusive) ve sömürücü (extractive) politika ) açıklarken Dünya'nın en zengin insanlarının da nasıl zengin olduğunu anlatıyor.
496 syf.
·2/10
bir ton laf salatası. bitirdikten sonra kendi kendime sesli şekilde söyledim bunu. ilk 100 sayfada anlatılan teori 350 sayfa boyunca plak gibi tekrarlanmış.
acemoğlu'na nobel aldırırsa üzülürüm açıkçası bu kitap.
jared diamond'un coğrafya hipotezini, william mcneill'in kültür hipotezini 10 sayfada paçavraymışçasına gereksiz yere kenara atmış, kendi hipotezini anlatmış acemoğlu.
adı geçen yazarların kitabı okunursa bazı uluslar zengin iken bazıları neden fakirdir sorusunun cevabına daha sağlıklı ulaşılabilir. ikisininde türkçesi mevcut.
496 syf.
·Beğendi·9/10
Bir toplumu yok eden ya da güçten düşüren şeyin başka bir toplum değil de, baskıya, çürümeye, dikdatörlüğe karşı verdiği ya da vermediği tepkinin olduğunu anlayacağınız bir kitap. Akılı üstün tutan, yolu özgürlükten geçen ülkelerin refahı, Coğrafyanın önemini yitirerek özgür düşüncenin, bilimin kazandığı zafer.. Bu kitapta birçok örneğiyle birlikte göreceğiniz bu iki şey olacaktır.
496 syf.
·9/10
Kapsayıcı toplum ve gerektirdiği libereter uygulamaların toplumların ekonomik gelişmelerine yaptığı katkıyı milyon tane örnekle anlatan kitap. Etkileyici. Yazar önce, yükselen toplumların ve düşen toplumların benzerlikleri ve ayrımlarını; daha sonra zengin toplumların tiranlık ve despotluk etkisi ile düşüşünü; Fakir toplumların fikir özgürlüğü, mülkiyet ve teşebbüs hürriyeti marifeti ile kurulan kapsayıcı kurum ve kanunların etkisi ile yükselişini, şüpheye yer bırakmaz bir şekilde anlatıyor. Bir toplumun; belli hürriyetleri ve birikimi olan bir toplumun nasıl kum gibi dağılıp çöktüğünü görmek için bu kitabı okumalısınız. Kendi, büyük olası geleceğinizden bulacağınız, hüzne bezenmiş parçalarınıza, tutacağınız ağıt kitabın bonusu. Ağlayın güzel geleceğiniz ve toprağa bağımlı düş ve geçmişiniz için.
Bu kitabı okuyun; bugün ve bu coğrafyada yaşıyorsanız; mutlaka okuyun.
Büyük bir beklentiyle başladığım kitabı yarısına kadar okuyabildim.Kitaptaki tezler çok ufuk açıcı fakat sürekli aynı tezler üzerinde örnekler verilmiş ve bu da bir yerden sonra sıkıcı olmaya başlıyor.Kitabın yazarı Türk olmasına rağmen Osmanlı ile ilgili doğru olmayan tezler ileri sürmüş.Kısacası iktisat ve dünya sistemi ve neden bazı ülkelerin daha başarılı olduğu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız değerli bir kitap fakat yeterli değil.
496 syf.
·Beğendi·9/10
”Bir ulus ne kadar "kapsayıcı" kurumlara sahipse, yani toplumu oluşturan farklı çıkar gruplarının, seslerin, renklerin, katmanların güçlü temsiline ne kadar açıksa o kadar ileri gider. Gücün tek elde ya da küçük bir zümrede toplandığı, dışlayıcı ve sömürücü kurumlara sahipse geride kalır.
496 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap oldukça tatmin edici tarihi ve mekansal kıyaslamalar yaparak ulusların aynı iklim aynı zaman diliminde farklı teknoloji gelişimlerini irdeliyor. Sömürge devletlerin hepsi aynı gelişim içerisinde neden olmadı....
440 syf.
·28 günde·Beğendi·8/10
Bir toplumun ilerlemesi, gelişmesi ve refaha kavuşması kahir ekseriyetle kendi irade ve elindedir, gerektiğinde maliyetini ödemek şartıyla. İçinde bulunduğunuz geri kalmışlık kısır döngüsünü kırmak için öncelikle işi ehline vererek işe başlamalı yani Devletin her alanında liyakat ve kariyeri esas almalı; bağımsız ve özerk kurumsal ekonomik yapılar oluşturmalı (Merkez Bankası, Rekabet Kurumu, SPK, BDDK vb); demokrasiyle yönetilen ve tek bir insandan veya dar bir zümreden oluşmayan siyasi partiler inşa etmeli; eşit ve adil seçimler gerçekleştirmelisiniz. Eşit ve adil seçimler ise sadece mutlak bağımsız yargı (yargıçlar) eliyle yapılabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
James A. Robinson
Unvan:
Ekonomist
Doğum:
1960
İngilizceden çevrilmiştir-James Alan Robinson, 2015'ten beri Chicago Üniversitesi'nden Harris Üniversitesi Kamu Politikası Okulu'nda Profesör olarak görev yapan ve 2004 ve 2015 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde ders vermeden önce, bir İngiliz ekonomisti ve siyaset bilimcisidir. Robinson, California Üniversitesi'nde de ders vermiştir

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 480 okur okudu.
  • 129 okur okuyor.
  • 796 okur okuyacak.
  • 50 okur yarım bıraktı.