1000Kitap Logosu
Dar Koridor

Dar Koridor

Devletler, Toplumlar ve Özgürlüğün Geleceği

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

648 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 18 sa. 22 dk.
Adı
Dar Koridor
Alt başlık
Devletler, Toplumlar ve Özgürlüğün Geleceği
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · 2 Ocak 2020 · Karton kapak · 9786050969009
Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar? Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu? Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak? Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil… Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor… Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor…
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 24.6
Erkek
% 75.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.9
10 üzerinden
126 Puan · 30 İnceleme
648 syf.
·
9/10 puan
DAR KORİDOR / Daron Acemoğlu & James Robison (2020)
Siyaset bilimi, siyaset felsefesi, tarih, ekonomi, sosyoloji, antropoloji severler için mükemmel bir eser. “Ulusların Düşüşü (Why Nations Fail)”nü okuduysanız bu iki yazarı anlatmama gerek yok zaten. En başta söyleyeyim: Dar koridor, medeniyet, refah, özgürlük, adalet ve güvenlik demek. Bir ülkenin oraya girmesi zor, çıkması ise çok kolay. Hiç düşündünüz mü, bazı toplumlar özgürken, bazıları neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar? Özgürlük neden Batı’da daha fazla? Batı refah içinde yaşarken İslam ülkeleri neden bu hâlde? Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak? Yazarlar devlet-toplum ilişkisini üçe ayırıyorlar: 1) Güçlü devlet – güçlü toplum: Prangalanmış leviathan 2) Güçlü devlet – zayıf toplum: Despotik leviathan 3) Zayıf devlet – güçlü toplum: Namevcut leviathan Siyaset felsefesi okuyanlar bilirler: Leviathan, Hobbes’un yazınında devleti temsil eden mitolojik su yaratığı. Hobbes 17. Yüzyılda İngiltere’de iç savaşlardan öylesine bunalmış ki barışı getirecek güç bir devletin hayaliyle yanıp tutuşmuş. İşte o çok güçlü devleti temsilen leviathan metaforunu kullanmış. Peki, sınırsız güçlü bir devlet her derde deva mı? Yazarlara göre hayır. Toplum da güçlü olmalı ki devleti denetlesin. Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil. Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor.. Dar Koridor okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor.
Dar Koridor
8.9/10 · 358 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Özgürlüğün devletsiz, devletinde güvenliksiz olmadan ilerleyemeyeceğini varsaydığımızda; güvenlik-özgürlük dikotomisinde gerilim hattı oluşuyor. Peki bazı ülkeler dünyanın en zengin ülkelerine dönüşürken, hemen yanıbaşındaki komşularının despotik, fakir bir ülke olarak kalması bir ironi midir? Her toplumun kendi dinamikleriyle yoğrulduğu, kendi tarihsel katmanlarından büyüdüğünü kabul edersek, bazı ülkeler ve bazı halklar bir şeyleri, başkalarından daha farklı yapıyor demektir. Bunun adı demokratikleşmek midir? Yazarlarımıza göre ''evet''. Demokratik kurumlar inşa etmeden ülkeler ya despotik leviathan ya da namevcut leviathan, veyahut demokratikleşmiş toplumlarda ''prangalanmış leviathan'' diye sınıflandırılıyor. Devletin kurumsal kapasitesi artırılmadan, aynı zamanda toplumsal hak ve taleplerde bir uzlaşıya gitmeden refah ülkesi olmak imkansız gibi görünüyor. Devletin ve toplumun gücü birbirine düşman değil, iş birliği içinde büyümesi vatandaşlarını ''dar koridor''a sokuyor. Bu koridor dünyanın en zengin ve refah ülkelerin bulunduğu koordinat. Maalesef ülke olarak bu koridora girmek için her yönden gelişime ve eğitime ihtiyaç duyduğumuz aşikar. Kitap siyaset-ekonomi-hukuk gibi birbirinden bağımsız üç alanın, aslında nasılda ilişkili olduğunu göstermesi açısından inanılmaz bir perspektif sunuyor.
Dar Koridor
8.9/10 · 358 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
648 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Daron Acemoğlu ile James A. Robinson Ulusların Düşüşü'nü yazmalarının ardından geniş bir etki uyandırmışlardı. 7 yıl sonra ise tekrardan sahneye çıktılar. Bu seferde Dar Koridor kitaplarıyla... İnceleme videosu: youtu.be/7GMShaFbN78 Dar Koridor ne hakkında sorusunun cevabı önsözde hemencecik veriliyor. "Bu kitap özgürlük hakkında..." Daron Acemoğlu'nu çok seven birisiyim ve hayranım ona. MIT'de ekonomi profesörü tabii ki de hayran olacağım :D Ulusların Düşüşü adlı kitapta basit bir soru soruluyordu. "Bazı ülkeler neden diğerlerinden daha zengin?" Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabından da aşina olduğumuz bu soruya Ulusların Düşüşü'nde "Kapsayıcı Kurumlar" cevabı veriliyordu. Kurumlarınız iyi ve kaliteli olmalı yoksa ülkeniz gelişemez. Dar Koridor kitabında ise Gılgamış Destanı ve Leviathan kullanılıyor. Bir ülke gelişirken nelerden faydalanmalı ki bu gelişmesi sürdürülebilir olsun? Örneğin Çin Hükümeti Komünizm ile gelişme sağlamasına rağmen "özgür" değil bu yüzden de elbet bir gün gelişmesi duracak. Hobbes'un önemli eseri Leviathan bir deniz canavarıdır. İnsanlar özgürlüklerinden feragat ederek bu canavarı yaratırlar. Yani devleti... Dar Koridor'da da bu Leviathan 3 türe ayrılmış. Despotik Leviathan, Prangalanmış Leviathan ve Namevcut Leviathan. Despotik Leviathan için Çin ve Rusya örnek olarak veriliyor. "Sovyet devleti Despotik Leviathan'ın Rusya'da mükemmel bir örneğiydi." Devlet çok güçlü ama toplum zayıfsa Despotik Leviathan ortaya çıkıyor. Namevcut Leviathan ise devletin olmadığı ama toplumun güçlü olduğu şekildir. Buna da kitapta birkaç tane örnek veriliyor. Prangalanmış Leviathan ise en önemlisi ve toplum ile devletin birlikte güçlenmesi oluyor bu. Zaten kitabın isminin Dar Koridor olmasının da nedeni bu. Devlet güçlenirken toplum da güçlenmeli. Birisi daha fazla güçlenirse koridordan çıkar devlet. Kitabın baya sağlam bir kaynakça kısmı var. Sadece o kaynakça kısmını okuyan zaten profesör olur :D Eleştiri kısmı ise şu şekilde yapılabilir: Amerika'da yaşayan ve üniversitede eğitim veren 2 kişi Çin'i despotik bir devlet olarak görüyor. Bu açık açık Şarkiyatçılık ve Batı'nın gözünden Doğu'ya bakmak... Ama durun, bu eleştiri biraz haksız olur. Çünkü yazarlarımız Prangalanmış Leviathan için örnek olarak seçtikleri Amerika'nın bile sıkıntılar yaşadığını bir çeşit özeleştiri ile gözler önüne seriyor. En basitinden Amerika'da yaşanan ırkçılık olayları... Ulusların Düşüşü kadar çarpıcı ve etkili bir eser olamadı bana göre. Yine de okunması gereken bir eserdir. Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
Dar Koridor
8.9/10 · 358 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
648 syf.
·
66 günde
·
Puan vermedi
"Bazı toplumlar özgürken,diğerleri neden otoriyer yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?" sorularına Hobbes'in Leviathan Teorisi kapsamında açıklamaya çalışıyor. Despotik leviathan,prangalanmış leviathan ve namevcut leviathan ile ülkelerin özgürlüklerinin yapısını sınıflandırır. Özgürlüğüm temel şartı olarak ise kızıl kraliçe olarak adlandırılan devlet ile halkın sıfır toplamlı bir güç olması bulunmaktadır. Kitapta verilen örnekler ve geniş çaplı açıklamalarla teoriye gerçeklik payı vereceksiniz.
Dar Koridor
8.9/10 · 358 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Arkadaşımın okuduğunu gördüm. Baktım, grafikler falan var, esaslı bir şeye benziyor. Sosyal bilimi pozitif bilimlere yaklaştıran kitaplar hep ilgimi çeker. Ama bir baktım, sivil toplumla ilgili bildiğimiz pek çok şey yok bu hipotezde. Sivil toplum dediğimiz şey özellikle Batılı olmayan toplumlarda giderek artan oranda Batılı ülkelerce akçalanıp yönlendirilen sahte sivil girişimlerdir. Mustafa Yıldırım'ın Sivil Örümcek kitabında meraklısı için bolca belge var. Böyle bir sivil toplumla hükümetin güç dengesi o ülkenin esenliği için ölçü alınamaz. Benzetmek gerekirse PKK ile ordunun güç dengesi gibi bir şeydir bu. Hipotez bu anlamda önemli değişkenleri dışarıda bırakmış görünüyor. Kitapta Soros, Açık Toplum Vakfı, medyanın yanlılığı, sosyal medya tekeli gibi toplumun tepkisini yönlendiren, hele de bunu belli devlet ve şirketlerin çıkarına göre yapan etmenlerden hiç söz edilmediğini fark ettiğimde okumayı bıraktım. Türkiye'yle ilgili bilgilerde önemli eksikler var, olayları izlemiş olduğumuz için biliyoruz. Demek ki öbür ülkelerle ilgili bilgilere de güvenmemek gerekiyor. Yazarlara göre basın özgürlüğünün tanımı basının hükümetten bağımsız olmasıymış. Hani sermayeden, tekellerden ve kartellerden bağımsız olmasa da "özgür" sayılıyormuş basın, geçer not alıyormuş. Mesela bugünlerde Reuters'in "Ukrayna işgal edildi amanın" başlığı attığı Kiev'den canlı yayınladığı videoda herkes işinde gücünde görünüyor. Reuters "özgür basın" bu abilere göre. Sonuç olarak pek bilimsel takılmıyor bu abiler.
Dar Koridor
8.9/10 · 358 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.