Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

John Stuart Mill

8.1/10
983 Kişi
4.589
Okunma
336
Beğeni
15,9bin
Görüntülenme

Hakkında

John Stuart Mill, (d. 20 Mayıs 1806- ö. 8 Mayıs 1873) İngiliz filozof, politik ekonomist, parlamento üyesi ve devlet memuru. Mantık alanında, yalnızca tümdengelimsel mantıkla ilgili çalışmalar yapmayıp, tümevarımsal mantığı da formüle ederek geliştirmiş olan Mill, mantıksal ilkeleri sosyal alana, siyaset ve ahlak alanına uygulamasıyla ün kazanmıştır. Psikoloji alanında, çağrışımcılığın babası olarak kabul edilen filozof, psikolojiyi "zihin kimyası" olarak tanımlamıştır. O, çağrışımcı psikolojisini bilgi konusuna da taşımış ve bu alanda, Berkeley'den esinlendiği besbelli olan psikolojik bir idealizm geliştirmiştir. Mill, bununla birlikte, psikolojik idealizminde, maddesizciliği seçen Berkeley'den ayrılmış ve dış gerçekliğin varoluşunu kabul ederek, söz konusu nesnel gerçekliği "duyumları mümkün kılan, kalıcı dayanak" olarak tanımlamıştır. Ahlak alanında yararcılığı savunan Mill, hazzı ya da mutluluğu insan eylemlerinin en büyük amacı ve mutlak ölçüsü yapmış ve yararcılığında, genelin iyiliğini ve refahını temele almıştır.
Unvan:
İngiliz Filozof
Doğum:
İngiltere, 20 Mayıs 1806
Ölüm:
Avignon, Fransa, 8 Mayıs 1873

Okurlar

336 okur beğendi.
4.589 okur okudu.
148 okur okuyor.
3.571 okur okuyacak.
133 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Özgürlük Bir İlkedir !
özgürlük , başkalarına bir zararın dokunmadan , kendi sınırların içinde , dilediğin her şeyi yapabilme şeklidir . özgür olmayı istememe özgürlüğü diye bir şey yoktur yani köle olmayı istemek , özgürlük değildir . özgürlüğünü bir başkasına devretmek , kendine efendi yaratmak , özgürlük değildir . bir kişinin özgürlüğüne karışmak , sadece başkasına zarar vermesini engellemek içinse doğrudur . başkasına zarar vermeden bütün yaşam tarzları özgürce deneyimlenmeli , kişi istediği hayatı yaşayabilmelidir . unutulmamalıdır ki , insanlık herkesin kendi istediği gibi yaşamasına tahammül gösterdiği zaman , kişileri başkalarına hoş gelecek şekilde yaşamaya zorladığından daha büyük kazanç elde eder .
İçinde bulunduğumuz çağ "inançtan yoksun ama kuşkuculuktan ödü kopan" bir çağ olarak tanımlanmıştır ve insanlar görüşlerinin doğruluğundan değil, onlar olmaksızın ne yapacaklarını bilemediklerinden emindir.
Reklam
Bir kişi hariç bütün insanlık aynı görüşte olsa, tek bir kişi karşı görüşte olsa, insanlığın o kişiyi susturma hakkı, o kişinin gücü yetse insanlığı susturma hakkından fazla değildir.
Bakamayacağı, doyuramayacağı ve eğitemeyeceği çocuğu dünyaya getirenler, hem şanssız çocuğa hem de topluma karşı ahlaki bir suç işlemektedir.
Sayfa 132Kitabı okudu
Öyleyse bu akıl, ancak amacına ulaşamadığı sürece mi varlığını sürdürür?
Sayfa 45 - Can YayınlarıKitabı okudu
TÜM FİLOZFLAR VE ESERLERİ (KRONOLOJİK SIRALAMA)
taslak 008 Pre-Sokratik Döneme Ait Eserler 1-Thales (625-545 MÖ) 2- Anaksimandros ( 610-546 MÖ) 3-Anaksimenes
Fragmanlar
Fragmanlar
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
64 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Düşünce üzerine muhteşem, az sayfalı bol bilgili, saatlerce düşündürecek yeni ufuklar açabilecek bir kitap. Düşünceleri başkalarının düşünceleriyle karşılaştırmadan, emin olmak için sorgulamanın gerekliliğinden, kanun gücünün düşünce üzerindeki etkisinden, doğruyu aralarında paylaşmış iki karşıt görüş olabileceğinden bahsediyor. Sonuna doğru genişçe din öğretisinin düşünce üzerine etkisinden bahsederken çarpıcı ele alışları var; tartışmanın olmadığı yerde anlamdan geriye yalnızca kabuğu kalır, özü kaybolur. Edilgen bir şekilde aktarılan din öğretisi donuk ve kırılgan olmaya mahkumdur.
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü ÜzerineJohn Stuart Mill · Can Yayınları · 20202,932 okunma
64 syf.
7/10 puan verdi
·
10 saatte okudu
Düşünce Özgürlüğü
Kitap, Mill’in Özgürlük Üzerine adlı eserinin “Düşünce ve İfade Hürriyeti” başlıklı bölümünün kitaplaştırılmış hali. Hacminin az olmasına aldanmamak lazım. Dili ağır ve okuması zor ama düşünerek, sindirerek ve anlayarak okuduğunuzda ruhunuza mutlaka bir şeyler katacak bir kitap.
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü ÜzerineJohn Stuart Mill · Can Yayınları · 20202,932 okunma
64 syf.
·
Puan vermedi
Eser İngiliz Klasik Okulu'nun önemli temsilcilerinden biri olan John Stuart Mill'in "Özgürlük Üzerine" isimli eserinin aslında bir bölümüdür. Kitabın içeriğinde toplumların gelişmesindeki en önemli unsurlardan birinin düşünce ve ifade özgürlüğü olduğu savı işlenmektedir. Olaylara sadece kendi bakış açımızla bakmakla yetinmeyip her zaman zıt fikirlerede açık olmak gerektiğini ve inandığımız değerler doğru olsa bile zıttı olanla mutlaka karşılaştırılıp tefekkür edilmesi gerektiğini anlatıyor. Eserin sayfa sayısı az olmasına rağmen içerdiği bol bilgiler nedeniyle cümlelerin altını çizmekten kalemi elinizden bırakamayacaksınız. Genel itibariyle okuyanlarda yeni ufuklar açabilecek güzel bir eser olduğunu söylemek isterim. Okuyacak olanlara iyi okumalar dilerim.
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü ÜzerineJohn Stuart Mill · Can Yayınları · 20202,932 okunma