Judith McNaught

Judith McNaught

Yazar
8.6/10
965 Kişi
·
3.844
Okunma
·
180
Beğeni
·
7.839
Gösterim
Adı:
Judith McNaught
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Luis Obispo , California , Amerika Birleşik Devletleri, 10 Mayıs 1944
People dergisinin “Yüreğin Kraliçesi” adını verdiği, New York Times’ın Çok Satanlar listesinin değişmez yazarı Judith McNaught, 1944 yılında Amerika’da doğdu. Daha önce radyoda program yapımcılığı yapan ünlü yazar, 1978 yılında yazmaya başladığı aşk romanlarıyla büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Öykü kurmada, masalsı atmosferler yaratmada ve aşkı anlatmadaki ustalığıyla tüm eleştirmenlerden tam not alan McNaught vazgeçilmez eserlerini Houston’daki evinde yazmaya devam etmektedir.

Judith McNaught ülkemizde de en çok sevilen yabancı yazarlardandır ve çok geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.
Cesur olmak hiç korkmamak anlamına gelmez. Cesur olmak, korktuğumuz halde yapılması gerekeni yapmamız demektir.
''Görünüşünle ilgili endişelenmemelisin canım çünkü gerçek güzellik kalpten çıkar ve gözlerde yaşar,'' dedi.
Ne tuhaf diye düşündü, yüzü aşkın gerçek savaştan galip olarak çıktıktan sonra, en büyük zaferini sahte bir savaş meydanında kazanmıştı; hem de tek başına kaldığı, atından olduğu, yenik düştüğü bir savaş meydanında.
Idealistlerin çok belirgin özellikleri vardır. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendileri karar verirler. İçlerinden gelen sesi dinlerler ve kendi değer yargıları doğrultusunda davranırlar. İdealizm törpülenmedikçe, kendisinden başka hiçbir otoriteye baş eğmez. İdealistler her zaman serseri mayınlardır.
Üç günden beri onu izliyordu. Göz hapsine almıştı. Bekliyordu.
Alışkanlklarını ve günlük programını öğrenmişti artık. Sabah kaçta kalktığını, gün boyu kimlerle görüştüğünü ve akşam kaçta yattığını biliyordu. Geceleri sırtını yastığa dayayarak kitap okuduğunu, okuduğu kitabın adını ve ışığı söndürmeden önce, kaldığı yeri kaybetmemek için,kitabını açık olarak komidinin üstüne bıraktığınıda öğrenmişti.
Gün sarısı saçlarının doğal olduğnu, gözlerinin o etkileyici menekşe mavisinin kullandığı merceklerden kaynaklanmadığını biliyordu.
544 syf.
·Beğendi·9/10
Meredith ve Matt arasında geçen sevgi, ihanet, acı, özlem, korku, ümit gibi duyguların yer aldığı, başkalarının engeli ile yıllarca birbirinden uzak kalan iki insanı anlatan bir aşk roman. Aşk romanları sevenler için okumasını tavsiye ettiğim güzel bir roman .
679 syf.
·Beğendi·9/10
Muhteşem sizi derinden etkileyecek bir roman. Okuduğum en güzel romanlardan birisi herkesin okunmasını tavsiye ediyorum. Komik sohbetler, espiriler eğlendirirken duygusal sahneler sizi içine alacak..
533 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
70 yaşından sonra tarz değiştirmiş, aşklı polisiye yapmış "Kraliçe". Tarzı dışına çıkmış olsa da her zaman oluğu gibi akıcı, sürükleyici, etkileyici idi kitap. Ama benim için J. Mcnaught her zaman "Aşk Romanlarının Kraliçesi" olarak kalacak. Bence bu romanı aşk romanı değil de macera olarak okuyun, fakat tereddüt etmeyin okuyun :)
468 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Judith Mcnaught'un kitaplarına bayılıyorum zaten bir tek bu kitabını okumamıştım ve Onu da okudum.
Bu kitap romantikliğin yanında polisiye bir roman..
Zack zengin bir ailenin 4 çocuğundan biri. Annesi ve babasını bir trafik kazasında kaybetmiş. Büyük babasını da kaybettikten sonra büyük annesi Onu evden kovuyor. Daha 18 yaşında olan Zack beş parasız hayata atılmak zorunda kalıyor aynı zamanda okuduğu üniversiteyi de bırakmak zorunda kalıyor. Otostop çektiği kamyoncunun sayesinde bir film şirketin de iş buluyor. Ayak işleri yapıyor sonra bir gün Figüran olarak bir filmde oynadıktan sonra yönetmen Onu çok beğeniyor ve oyuncu oluyor. Sonra yönetmenliğe soyunuyor ve hepsinde başarılı oluyor. Kendisi gibi oyuncu olan bir kadınla evleniyor. Sonra karısı Onu filmde oynadığı oyuncu ile aldatıyor ve Onları Zack yakalıyor. Sabahında Zack yönetmenlik yaptığı filmin çekimlerinde karısı ve aşığı ile bir sahneyi çekerken (vurulma sahnesinde ) karısı gerçekten de ölüyor ve Zack karısını öldürmekten tutuklanıp 45 yıl hapse mahkum ediliyor.
Julie yetimhane de büyümüş sorunlu bir kızdır. 11 yaşında iken aile reisinin papaz olduğu bir aile Onu evlat ediniyor. Ailenin iki oğlu var Julie'den büyük ve Julie bu aileyi çok seviyor ve tam anlamıyla dürüst ve kusursuz bir kız oluyor. Hayatını insanlara yardım etmeye adıyor. Öğretmenlik mesleğini seçiyor.
Julie bir seyahate çıktığında arabasına Zack'i alıyor ve Onu gideceği yere kadar götürecekken radyodan Onun hapishaneden kaçan bir katil olduğunu öğrendikten sonra Julie Zack'in rehinesi oluyor. İlk başlarda bir kaç kez kaçmaya çalışıyor sonunda Zack'in masum olduğuna inanıyor ve Zack'e aşık oluyor. Ama Zack Onu bırakıyor. Onunla birlikte kaçak hayatı yaşayamayacağı için.
Julie bazı olaylar olduktan sonra Julie Zack'in masumiyetinden şüphe duyuyor. Hatta Onun karısının aldattığı oyuncuyu da öldürdüğünü düşünmeye başlıyor ve Onu ihbar ediyor FBI'e olaylar böyle devam ediyor. Daha fazla anlatmayacağım. Okuyup öğrenin. Kesinlikle mükemmel bir kitap Puan vermem gerekirse 10 üzerinden 11
408 syf.
·Beğendi·10/10
Judith McNaught'un kitaplarıyla , Barbara Cartland'ın kitaplarını ararken, kitapçımın tavsiyesi üzerine rastladım. Ve sonradan öğrendim ki, historical romance yazarların hepsi Barbara Cartland'ın takipçileriymiş.Aslında benim bildiğim, tarihi aşk romanlarının belli başlı kuralları vardı. Misal, bu kitaplar da asla cinsel içerikli, betimlemelere yer verilmez, diye biliyordum. Oysa ki, araştırmalarım neticesinde öğrendim ki, bu kuralı ilk bozan yazar, Judith McNaught olmuş. Ve dahası kitapları çok satılınca , arkasından gelecek olan diğer yazarlara da bu konuda ilham kaynağı olmuştur. Bazı okurlara göre, cinsellik içeren betimlemeler tadında olsa da bana göre, olmasaydı daha iyi olurdu. Çünkü, cinsellik içeren betimlemeler olmasaydı da, yazarın kitapları okunurdu. Çünkü bana göre, Judith McNaught da Barbara Cartland gibi, duyguları etkili cümleler ile yazıya dökebilen ender bir yazardır. Yazarın basit bir anlatımı var ama sürükleyici. Westmoreland serisinin son kitabı olan bu kitapta, Lord Stephen Westmoreland'ın hayatı anlatılmış. Sevgili okurlar, Sheridan'ın romanlarda okuyup hayal ettiği aşkını, amnezi sayesinde bulmasını okumalısınız.
468 syf.
·2 günde·7/10
Karısını öldürmekle suçlandığı için hapse geçen ünlü aktör zachary benedict, hapisten kendi çabaları sonucu bir şekilde kaçar. Kaçtıktan sonra Julie Mathison adlı bir öğretmeni rehin alır. İlk başta birbirlerine karşı düşmanca bir tavır beslemiş olsalar da, bir ses Julie'nin kulağına Zach'in suçsuz olduğunu fısıldamaktadır.

Julie ve Zach'in hikayesini okuduğumuz, çok da zor bulunmayan bir konuya sahip olan keyifli bir kitap. Kitabı asıl güzelleştiren Judith Mcnaught'ın üslubuydu bence. Zaten yazarın çoğu kitabınının okunmasını sağlayan asıl şeyin, yazarın dili ve bazen de yarattığı karakterler olduğunu düşünüyorum.

Judith Mcnaugh'tan bir tarihi aşk kitabı değil de, günümüzde yazılan bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim:)
544 syf.
·Beğendi·10/10
2. hatta belki 3. okuyuşum. Daraldıkça, bunaldıkça kitaplara sığınmak adet haline geldi bende. Ama öyle her kitap değil illa ki aşk romanı olacak. Zaman zaman düşünüyorum bu kadar boş bir okur olmak yakışıyor mu bana, diye. Ama amaç kaçmaksa hayattan, iyi şeylere yönelmekse tek çare mutlu biten aşklar...
Kraliçeden şahane bir kitap denebilir. Kesinlikle elinizden bırakamazsınız.
416 syf.
·7/10
En başta düşler krallığı 'tam bir düş kırıklığı'diye düşünüyordum. Sonlarına doğru hareketlendi. Ağlayacağımı hiç düşünmezdim. Güzeldi. Bunun yanı sıra
*yazım hatası,basım hatası ve imla hatası çok vardı.
*Karakterler birbirlerinden ölesiye nefret edip sonra hiçbir şey olmamış gibi tekrar birbirleri istiyorlardı.
*Yazar karakterlerin duygularını anlatamamış. Daha doğrusu nefretleri çok ayrıntılı aşklarını yüzeysel ele almış.
*Bir kitabın kapağı benim için önemlidir. kapaktaki kız ile kahramanın alakası yok. Kızıl değil, uzun kirpikli değil, mavi gözlü hiç değil. Elindeki şeyi kitapla bağdaştıramadım.
*En başlarda kadına yapılan aşağılamadan çok rahatsız oldum ayrıca kız 17 yaşında evde kalmış diye dalga konusu oluyor.
Bunlar kitabın sorunları. Edebi yönü yok ortaçağ çerezlerinden okumaya değer ama almayı çok istiyecek(benim gibi)kadar muhteşem değil.
468 syf.
·Beğendi
Güzel,akıcı bir kitap sadece karakterler çok fazla abartılmış aslında yazarın bütün kitaplarında bu böyle ve yazarın bütün kitapları filim olacak konuda.
408 syf.
·Beğendi·8/10
Öğrencisi Charise'İ Londra'ya evlenmesi üzerine götüren Sheridan Blomleigh hayatında yeni bir sayfa açacaktır.Ancak Charise'nin limanda başka biriyle kaçması üzerine hayatı mahvolur.Ancak bu bir mahvoluş mu yoksa bir tesadüf mü?

Yazarın biyografisi

Adı:
Judith McNaught
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Luis Obispo , California , Amerika Birleşik Devletleri, 10 Mayıs 1944
People dergisinin “Yüreğin Kraliçesi” adını verdiği, New York Times’ın Çok Satanlar listesinin değişmez yazarı Judith McNaught, 1944 yılında Amerika’da doğdu. Daha önce radyoda program yapımcılığı yapan ünlü yazar, 1978 yılında yazmaya başladığı aşk romanlarıyla büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Öykü kurmada, masalsı atmosferler yaratmada ve aşkı anlatmadaki ustalığıyla tüm eleştirmenlerden tam not alan McNaught vazgeçilmez eserlerini Houston’daki evinde yazmaya devam etmektedir.

Judith McNaught ülkemizde de en çok sevilen yabancı yazarlardandır ve çok geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Yazar istatistikleri

  • 180 okur beğendi.
  • 3.844 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 734 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları