Judith McNaught

Judith McNaught

Yazar
8.4/10
1.568 Kişi
·
6,5bin
Okunma
·
322
Beğeni
·
13,2bin
Gösterim
Adı:
Judith McNaught
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Luis Obispo , California , Amerika Birleşik Devletleri, 10 Mayıs 1944
People dergisinin “Yüreğin Kraliçesi” adını verdiği, New York Times’ın Çok Satanlar listesinin değişmez yazarı Judith McNaught, 1944 yılında Amerika’da doğdu. Daha önce radyoda program yapımcılığı yapan ünlü yazar, 1978 yılında yazmaya başladığı aşk romanlarıyla büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Öykü kurmada, masalsı atmosferler yaratmada ve aşkı anlatmadaki ustalığıyla tüm eleştirmenlerden tam not alan McNaught vazgeçilmez eserlerini Houston’daki evinde yazmaya devam etmektedir.

Judith McNaught ülkemizde de en çok sevilen yabancı yazarlardandır ve çok geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.
Eyni zamanda, ümumiyyətlə, özünü ciddi və daimi əlaqələrlə bağlamamaq üçün kifayət qədər müstəqil idi.
Judith McNaught
Sayfa 6 - Qanun Nəşriyyatı
İnsanlar zahirən müxtəlif olsalar da, içdə bir-birindən o qədər də fərqlənmirlər. Hamı gülməyi, söhbət eləməyi, xəyal qurmağı... və düzünü demək lazımdır ki, hünəri və cəsarətiylə öyünməyi xoşlayır.
Judith McNaught
Sayfa 34 - Qanun Nəşriyyatı
"Eğer zengin olmak hayatın tadını çıkarmanıza engel oluyorsa, o zaman zengin kalmaya çalışmak oldukça pahalıya mal oluyor desenize."
Judith McNaught
Sayfa 387 - Epsilon Yayınları
544 syf.
·Beğendi·9/10
Meredith ve Matt arasında geçen sevgi, ihanet, acı, özlem, korku, ümit gibi duyguların yer aldığı, başkalarının engeli ile yıllarca birbirinden uzak kalan iki insanı anlatan bir aşk roman. Aşk romanları sevenler için okumasını tavsiye ettiğim güzel bir roman .
679 syf.
·Beğendi·9/10
Muhteşem sizi derinden etkileyecek bir roman. Okuduğum en güzel romanlardan birisi herkesin okunmasını tavsiye ediyorum. Komik sohbetler, espiriler eğlendirirken duygusal sahneler sizi içine alacak..
408 syf.
Judith McNaught'un kitapları ile Barbara Cartland'ın kitaplarını ararken, kitapçımın tavsiyesi üzerine rastladım. Ve sonradan öğrendim ki, historical romance yazarların hepsi Barbara Cartland'ın takipçileriymiş. Tarihi aşk romanlarını belli kurallar çerçeve içerisinde yazmak gerekir. Misal, bu kitaplar da asla cinsel içerikli betimlemelere yer verilmez! Oysa ki, araştırmalarım neticesinde öğrendim ki, bu kuralı ilk bozan yazar, Judith McNaught. Ve dahası kitapları çok satılınca, arkasından gelecek olan diğer yazarlara da bu konuda ilham kaynağı olmuş. Bazı okurlara göre, cinsellik içeren betimlemeler tadında olsa da bana göre olmasaydı daha iyi olurdu. Çünkü cinsellik içeren betimlemeler olmasaydı da, yazarın kitapları okunurdu.

Judith McNaught da Barbara Cartland gibi, duyguları etkili cümleler ile yazıya dökebilen ender bir yazar. Yazarın görsel de basit bir anlatımı var ama etkileyici.
Eser, Westmoreland serisinin son kitabı. Esere hakim olan konu, Lord Stephen Westmoreland'ın inişli çıkışlı hayatı. Sheridan'ın romanlarda okuyup hayal ettiği aşkını, amnezi sayesinde bulması enteresan ve sürükleyici...
468 syf.
·2 günde·7/10
Karısını öldürmekle suçlandığı için hapse geçen ünlü aktör zachary benedict, hapisten kendi çabaları sonucu bir şekilde kaçar. Kaçtıktan sonra Julie Mathison adlı bir öğretmeni rehin alır. İlk başta birbirlerine karşı düşmanca bir tavır beslemiş olsalar da, bir ses Julie'nin kulağına Zach'in suçsuz olduğunu fısıldamaktadır.

Julie ve Zach'in hikayesini okuduğumuz, çok da zor bulunmayan bir konuya sahip olan keyifli bir kitap. Kitabı asıl güzelleştiren Judith Mcnaught'ın üslubuydu bence. Zaten yazarın çoğu kitabınının okunmasını sağlayan asıl şeyin, yazarın dili ve bazen de yarattığı karakterler olduğunu düşünüyorum.

Judith Mcnaugh'tan bir tarihi aşk kitabı değil de, günümüzde yazılan bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim:)
533 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
70 yaşından sonra tarz değiştirmiş, aşklı polisiye yapmış "Kraliçe". Tarzı dışına çıkmış olsa da her zaman oluğu gibi akıcı, sürükleyici, etkileyici idi kitap. Ama benim için J. Mcnaught her zaman "Aşk Romanlarının Kraliçesi" olarak kalacak. Bence bu romanı aşk romanı değil de macera olarak okuyun, fakat tereddüt etmeyin okuyun :)
468 syf.
·19 günde·10/10
Judith Mcnaught'un kitaplarına bayılıyorum zaten bir tek bu kitabını okumamıştım ve Onu da okudum.
Bu kitap romantikliğin yanında polisiye bir roman..
Zack zengin bir ailenin 4 çocuğundan biri. Annesi ve babasını bir trafik kazasında kaybetmiş. Büyük babasını da kaybettikten sonra büyük annesi Onu evden kovuyor. Daha 18 yaşında olan Zack beş parasız hayata atılmak zorunda kalıyor aynı zamanda okuduğu üniversiteyi de bırakmak zorunda kalıyor. Otostop çektiği kamyoncunun sayesinde bir film şirketin de iş buluyor. Ayak işleri yapıyor sonra bir gün Figüran olarak bir filmde oynadıktan sonra yönetmen Onu çok beğeniyor ve oyuncu oluyor. Sonra yönetmenliğe soyunuyor ve hepsinde başarılı oluyor. Kendisi gibi oyuncu olan bir kadınla evleniyor. Sonra karısı Onu filmde oynadığı oyuncu ile aldatıyor ve Onları Zack yakalıyor. Sabahında Zack yönetmenlik yaptığı filmin çekimlerinde karısı ve aşığı ile bir sahneyi çekerken (vurulma sahnesinde ) karısı gerçekten de ölüyor ve Zack karısını öldürmekten tutuklanıp 45 yıl hapse mahkum ediliyor.
Julie yetimhane de büyümüş sorunlu bir kızdır. 11 yaşında iken aile reisinin papaz olduğu bir aile Onu evlat ediniyor. Ailenin iki oğlu var Julie'den büyük ve Julie bu aileyi çok seviyor ve tam anlamıyla dürüst ve kusursuz bir kız oluyor. Hayatını insanlara yardım etmeye adıyor. Öğretmenlik mesleğini seçiyor.
Julie bir seyahate çıktığında arabasına Zack'i alıyor ve Onu gideceği yere kadar götürecekken radyodan Onun hapishaneden kaçan bir katil olduğunu öğrendikten sonra Julie Zack'in rehinesi oluyor. İlk başlarda bir kaç kez kaçmaya çalışıyor sonunda Zack'in masum olduğuna inanıyor ve Zack'e aşık oluyor. Ama Zack Onu bırakıyor. Onunla birlikte kaçak hayatı yaşayamayacağı için.
Julie bazı olaylar olduktan sonra Julie Zack'in masumiyetinden şüphe duyuyor. Hatta Onun karısının aldattığı oyuncuyu da öldürdüğünü düşünmeye başlıyor ve Onu ihbar ediyor FBI'e olaylar böyle devam ediyor. Daha fazla anlatmayacağım. Okuyup öğrenin. Kesinlikle mükemmel bir kitap Puan vermem gerekirse 10 üzerinden 11
468 syf.
·4 günde·10/10
Judith McNaught benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Ne yazsa okurum diyebileceğim ender yazarlardandır. Genelde tarihi aşk romanları unutulmayacak gibidir ama güncel romanları da bir o kadar kaliteli. Artık kitaplarının çevirisinin yapılmaması bizler için gerçekten büyük kayıp. Yayınevleri böyle kaliteli yazarlar yerine iki kelimeyi bir araya zor getiren, kelime dağarcığı bir elimin parmaklarını geçmeyen, sosyal platformlarda ergen çocukların okuma oranına göre yazan insanların kitaplarını basmayı tercih ediyorlar. Belki bu kitapta da bilim, sanat veya kültür anlamında kendinizi gelişirecek bir şey bulamazsınız ancak, düzgün davranış, önyargının kötülüğü, hiç bir şeyin görüntüden ibaret olmayacağı gibi insanı değerlerin önemini öğrenir veya tekrar hatırlamış olursunuz. Bu da kaliteli zaman demektir...
74 syf.
·1 günde·3/10
Judith Mcnaught'ın Westmoreland serisini çok seviyorum ve bu seriye ait bir dördüncü kitabın olduğunu öğrenince hemen okudum. Mucize isimli bu kitapta, daha önce Whitney ve Clayton'ın hikayesini okuduğumuz 'İçinde Aşk Saklı'da karşımıza çıkan Nicholas var. Nicholas ve Julianna bu kısacık kitapla bizlere hikayelerini sunuyor.

Açıkçası sevdiğim bir kitap olmadı. Güzel başlamıştı ama sonrası çok saçma gelişti bence. Kitaba dair sevdiğim tek şey kitabın sonlarında Clayton, Whitney, Stephen ve Sheridan'ın olduğu bölümlerdi. Onları çok özlemişim. Bir de kız karakterin büyükannesini sevdiğimi söyleyebilirim.

Eğer Mucize'yi okumazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz serinin bütünlüğü açısından. Ama serinin ilk kitabı olan Düşler krallığı'nı okumanızı tavsiye ederim. O kitap serinin diğer kitaplarının aksine Orta Çağda geçiyor ve Royce ile Jennifer benim favori karakterlerimdendir. Herkese keyifli okumalar:)
320 syf.
·1 günde·2/10
Sitede Judith McNaught'a ait birkaç kitabın yorumunu önceden paylaşmıştım ve hepsinde de şunu belirtmiştim: Yazarın kurgu bulma konusunda pek harika olduğunu söyleyemem ama kitaplarını çok seviyorum. Bunun nedeni de klişe konuyu gerek yarattığı karakterlerle gerek de üslûbuyla çok güzel bir şekilde işlemesi.

Sana ihtiyacım var'ı da bu beklentiyle okumuştum lakin hiç de sandığım gibi olmadığını öğrendim. Kitap çok kötüydü. O kadar sevmedim ki şunu söylemek istiyorum: kitap, yazarın adını kirletiyor. Çok sevdiğim bir yazara ait olmasına rağmen kitabı bu denli sevmemem biraz tutarsızlık gibi geliyor ama doğrusu bu.
Eğer Judith Mcnaugh'tan bir kitap okumak isterseniz 'Düşler Kralığı'nı sizlere tavsiye ederim. Kendisi benim en sevdiğim tarihi aşk romanımdır. Ama bu kitabı sizlere tavsiye etmem çünkü yazar hakkında basit düşüncelere sahip olmanızı istemiyorum. Şunu da belirteyim: yazarın tarihi aşk romanları, günümüz romanlarından daha güzel ve okumaya değer bence.
Keyifli okumalar:)
679 syf.
·11 günde
Bu kitap benim için birbiriyle çelişen duygularımı yansıtan ilginç bir serüven oldu.

Karakterleri hem sevdim, hem de nefret ettim. Bu iki duygu da birbirine o kadar yakın ki hangisi ağır basıyor emin değilim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Judith McNaught
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Luis Obispo , California , Amerika Birleşik Devletleri, 10 Mayıs 1944
People dergisinin “Yüreğin Kraliçesi” adını verdiği, New York Times’ın Çok Satanlar listesinin değişmez yazarı Judith McNaught, 1944 yılında Amerika’da doğdu. Daha önce radyoda program yapımcılığı yapan ünlü yazar, 1978 yılında yazmaya başladığı aşk romanlarıyla büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Öykü kurmada, masalsı atmosferler yaratmada ve aşkı anlatmadaki ustalığıyla tüm eleştirmenlerden tam not alan McNaught vazgeçilmez eserlerini Houston’daki evinde yazmaya devam etmektedir.

Judith McNaught ülkemizde de en çok sevilen yabancı yazarlardandır ve çok geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Yazar istatistikleri

  • 322 okur beğendi.
  • 6,5bin okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 1.138 okur okuyacak.
  • 35 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları