Justin Torres

Justin Torres

Yazar
7.4/10
12 Kişi
·
27
Okunma
·
2
Beğeni
·
328
Gösterim
"Yapmamız gereken şey, yerçekimini tersine çevirmenin bir yolunu bulmak böylelikle hepimiz yukarı doğru düşeriz. bulutların ve gökyüzünün içinden, ta cennete kadar."
Justin Torres
Sayfa 87 - Doğan Kitap
"Tanrı bütün temizleri kirlilerin arasına serpiştirmiş. Sen, ben ve Joel, Tanrı'nın çamurun ve at bokunun içine attığı bir avuç tohumdan başka bir şey değiliz. Biz tek başımızayız."
Justin Torres
Sayfa 87 - Doğan Kitap
128 syf.
·1 günde·10/10
İyi ki bu sabah elim bu kitaba uzandı ve bir iki kere vazgeçesim geldiyse de okumaya devam ettim...yoksa şu anda hissettiklerimi hissetmem mümkün olmayacaktı. O ana dek pürüzsüz, lekesiz bir pencereden doğayı, ağaçları, huzurlu huzurlu gezinen dolaşan hayvanları izliyormuşum gibiydi edebiyat okumak, yani okurken hissettiğim huzur, en azından canım Çehov'la tanık olduğum samimi, korunaklı, temiz huzur duygusu böyleydi, daha yeni olsa da tanışmamız; çünkü bütün komik, hatta gülünç, ama kederli karakterlerinin yanında onlara bakıp severken onları- meselâ canım Gusev'i, Volodya'yı, zavallı mazlum Varka'yı, acısından ancak bir atın başında gözyaşlarıyla teselli bulan İona'yı izlerken ve onları bütün edebi halleri içerisinde böyle korunaklı severken, birdenbire bir balyoz bu huzurlu manzarayı bozuyor gibi çünkü okumak Biz Hayvanlar'ı. Gerçekten bir balyozun o pürüzsüz cama inmesi, o camın paramparça olurken biz izleyenlerin cam kırıklarıyla yüzü elleri, gözleri kesik, kanlı kalması ve can acısıyla yüzümüzün buruşması bu çünkü, çünkü öylesine güçlü bir eserdi ki okuduğum, kendi açımdan bu kadar güçlü bir etkiyi yalnızca ve yalnızca Alice Walker'ın Renklerden Moru kitabında yaşamıştım. Bütün edebi huzurun içerisinde, bütün korunaklı edebiyat eserlerinin içinde severek dolanırken birdenbire bir balyozun herşeyi unufak etmesi gibiydi evet; zira, ben gerçekten, önceden bu kadar etkileyici bir eser okuduğumu sanmıyorum . Ve bütün o edebi üslûbunun yanında bu kadar gerçek hissini yaratabilmesi inanılmaz gerçekten, inanılmaz etkileyici, sersemletici bir his bu. Benim için edebiyat bu olabilir, bu da olabilir; bütün, diğer, nice sevdiklerimin yanında bu da, gerçek edebiyat olabilir ancak. Gerçeği yazabilmek ve anlatabilmek, ama böyle uçucu, kıvrak yazabilmek ve bu baş dönmesi hissiyle verebilmek böylesine, işte ben buna maharet diyorum ve buna edebiyat diyorum. Biz Hayvanlar; büyümenin, anlamanın, kendisi olmanın ve hayvan olduğunu öğrenmenin hem irkiltici, hem büyüleyici bir üslûpla anlatıldığı muazzam güzellikte bir edebiyat şaheseri bana göre. Justin Torres'ın başka bir şey yazmasına dahi gerek yok, edebiyata bu katkısı, hepimize yeter. Edebiyatı seviyorum, kendi keşiflerimi seviyorum, edebiyatla yaşlanmaktan memnunum ve en çok da Çehov'u seviyorum...ama iyi ki edebiyat sadece Çehov değil diye düşündüm okurken Biz Hayvanlar'ı.

herkese, ama herkese, bu ürkütücü, irkiltici, dilin ve edebiyatın güzelliğini yüzümüze tokat gibi vura vura gösteren başyapıtı öneriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Justin Torres
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.