Koray Özbudak

Koray Özbudak

Çevirmen
8.8/10
97 Kişi
·
272
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
286 syf.
Film izlemeyi çok seven biriyim. Ama kitaplar filme uyarlandığında aynı tadı vermiyor, diye düşünüyorum. İlk defa bunun aksini düşündüm bu filmle. Çünkü film kitaptan çok daha başarılı olmuş. Belki de ben adamın sesine aşık olduğum için böyle düşünüyorum. :) Kitap İngiltere deki totaliter rejime karşı çıkan, sindirilen halka özgürlüğünü geri vermek isteyen, müthiş bir zekaya sahip, yüzünü kaybetmiş maskeli bir kahramanı anlatıyor. Ayrıca çok güzel bir aşk hikayesi var. Okuduğum en iyi kitaplardan biri ve izlediğim en iyi filmlerden diyebilirim.
"Bu maskenin altında bir yüz var, ancak benim değil. Ne altındaki kaslardan daha ‘ben’dir o yüz, ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirlere kurşun işlemez." Kesinlikle tavsiye ederim.
384 syf.
7-8 yıl önce okumuştum ve çok etkilenmiştim. Meşhur `Prestij` filmi bu kitaptan uyarlandı. Filmi de çok tutulmasına rağmen kitabı tabi ki daha iyi. Anlatım sade, gerilim ve heyecan gel git leri çok fazla. Her an her şey olabilir. Ek olarak küçüklüğünden beri ilüzyonistlik yapan birinin perde arkası hileleri de anlatılıyor. En iyi numaralar için (hayatının numarası) insanların yaşamlarından verdikleri fedalar.
Çok yaygın bulamazsınız ama kitapçı da görürseniz hemen alın bulunması zor bi kitap. Filmde de geçiyor kitabın benim için en güzel yanlarından biri karakterlerden birinin Nicola Tesla olması.
Keyifli okumalar..
286 syf.
·10/10
Seni anlatmaya kelimeler yeter mi! -Beş kimdi
-Beş bendim, beş sendin;O Monte Cristo Conttu.O hepimizdi o bir fikirdi.Bize sözlerin kurşun geçirmediğini öğrettti."Bir adam ölebilir,asılabilir,yok edilebilir ama bir fikir 400 yıl sonra bile akılda kalabilir,hedefine ulaşabilir.Dünyayı değiştirebilir.Fikirler kurşun geçirmez."

Kitapların filme dökülünce aynı tadı vermiyor diyen arkadaşlar sinema farklı bir sanat dalı unutmayın.herkez okuduğundan aynı sonuca varmaz ya da aynı kapıya çıkmaz yaşanmışlıklar var,farklılıklar var sinemada ise yönetmenin bakışaçısından bakarsın Bir kitap okursunuz ne düşünürseniz düşünürsünüz ,nereye giderseniz gidersiniz, elbette aynı tadı vermez çünkü okumakla sinema farklı bir sanat dalıdır.Bence iyi yazılmış bir senaryo -kurgu- özel efekler vs güzel ise tabi oyuncuların durumu falan filan.Bir kitaptan daha iyi olabilir.Risk alarak yazdım bunu belki tepki yağabilir ama bu doğru.Yazar kitabı yazar ama yönetmen sinemaya uyarlarken tekrar yazar.Bu sebeple farklı esintiler taşır olması da lazım çünkü geleceğe kalmış eserlerin farklı sunumlarını hep merak ederim.
38 syf.
·10/10
Amerikan çizgi roman tarihinin ilk ve tek Türkiye'li (hem de kadın) süper kahramanı. Amerikan Adalet Birliği orta doğudaki kötülüğü yenmek için Türkiye'li Yeniçeri'den yardım istiyor. öyle aman aman bir süper kahraman hikayesi olmasa da, en azından Amerikalıların çizdiği Türk bir süper kahraman olması açısından ilginç...
286 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
V for Vendetta filmini biliyordum ama filmin bir çizgi romandan uyarlandığını bilmiyordum. Tabii öğrendikten sonra merak edip okudum. Çizgi roman biraz daha fazla ayrıntı veriyor bu distopya, kıyamet sonrası dünyadaki toteliter rejim hakkında.

Ayrıntılı kitap incelemesi için:
http://kitapokurum.blogspot.com/...-v-for-vendetta.html
384 syf.
·10/10
Hayatınıza farklı bir bakış açısı eklemek isterseniz bu kitap size yol gösterrbilir korkunç sona ait olan senaryosu filmiyle de desteklenmiştir kelimeler yetersiz bu kitap için
286 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
iyi bir kitap herkese tavsiye ederim biraz pahalı da olsa (70) tl tavsiye ederim kitabın yazarları mükemmel yazmış anneniz babanız vs. izin verirse %100 alın teşekkürler Alan Moore
286 syf.
·9/10
1.numaralı çizgi romanım bu. Filmiyle ünlü oldu, ciğerim dağlandı ama okunsun da istiyorum bir yandan. "remember remember the 5th of november!"
286 syf.
·9/10
Bir distopya adına barındırması gereken tüm öğeleri barındıyor V for Vandetta. Distopya neden yazılır? Sadece bir macera olsun da insanlar okusun diye mi? Hiç sanmıyorum. Distopya sisteme bir eleştiridir bence. Yani öyle olmalıdır. Yoksa bir insan neden karanlık bir gelecek düşlesin ki?

V fo Vandetta günümüzdeki sistemin giderek çarpıklaşmasına o kadar güzel ışık tutuyor ki, okurken ne hissedeceğimi bilemedim. Kurmaca bir öykü mü yoksa birebir içinde yaşadığım ülkeyi mi okuyordum? Bence tek kelimeyle şaheser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 272 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 242 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.