Leopold Infeld

Leopold Infeld

Yazar
8.9/10
20 Kişi
·
60
Okunma
·
2
Beğeni
·
565
Gösterim
Adı:
Leopold Infeld
Unvan:
Fizikçi
Doğum:
Kraków, Polonya, 20 Ağustos 1898
Ölüm:
Varşova, Polonya, 15 Ocak 1968
Topluluğa göre, tatlı olan tatlıdır, keskin olan keskin, sıcak olan sıcak,, soğuk olan soğuk ve renkli olan renklidir fakat gerçekte atomlar ve boşluklar vardır. Yani duyularımızla algıladığımız objeler gerçek edilmektedir ve onları gerçek kabul etmek alışılmıştır fakat gerçekliği yoktur.
Sadece atomlar ve boşluklar gerçektir
Zamanın psikolojik hissi,bizi etkileyen şeyleri sıraya koymamızı sağlar.Fakat herhangi bir anı ,sayılar ile tanımlamak, yani saat kullanmak ve zamanı tek boyutlu süreklilik kabul etmek başlı başına bir keşiftir.
"Üç ağaç""dört ağaçtan"farklı bir şeydir.Yine iki ağaç iki taştan farklı bir kavramdır.Türedikleri kavramlardan özgürleşmiş 2,3,4...sayılarının kavramları,evrensel gerçekliğe ulaşmak için düşünen aklımızdan çıkmışlardır.
248 syf.
Einstein ve İnfeld tarafından yazılmış, aristo'dan newton'dan başlayıp 1900'lü yıllara kadar fizik bilminin gelişim sürecini detaylarıyla anlatan ve zaman-mekan dengesi için ilginç anekdotlar barındıran muazzam kitap.

özellikle zaman olgusu üzerine yazılanlar oldukça etkiledi beni. zamanı sayılara (yani saatlere) parçalayarak işleyen insan için içinde bulunduğu boyutsal sıkıntıları gün yüzüne çıkarıyor. belki de varlıksal acılarımızın temeli zaman-mekanın dengesinin boyutsal kısıtlamalarıydı. insan ruhunun hapsolmuş gibi bir algı altında ezilmesi belki de fizik ile açıklanabilir.
248 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evet einstein yeniden belirtiyorum seni sevmem ama bu kitabı fizikçi olmak isteyen biri okumalı. Yani düşünün tarihin nutuğu gibi bir kitap bu. Saygımı sunuyorum albert beye

Yazarın biyografisi

Adı:
Leopold Infeld
Unvan:
Fizikçi
Doğum:
Kraków, Polonya, 20 Ağustos 1898
Ölüm:
Varşova, Polonya, 15 Ocak 1968

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 136 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.