Albert Einstein

Yazar 8,4/10 · 128 Oy · 15 kitap · 305 okunma ·  233 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

233 okur beğendi.
128 puanlama · 337 alıntı
2 haber · 5.200 gösterim
305 okur kitaplarını okudu.
922 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
23 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Albert Einstein'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Albert Einstein'in Biyografisi

Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.
Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarını Münih'te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre'de tamamladı fakat bir üniversitede iş bulmada yaşadığı zorluklar nedeniyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılı Einstein için bir mucize yıl oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da ileride fizikte devrim yaratacak olan dört makale yayınladı. 1914 yılında Max Planck'ın kişisel ricası ile Almanya'ya geri döndü. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Nazi Partisi'nin iktidara yükselişi nedeniyle 1933'te Almanya'yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton'da hayatını kaybetmiştir.

Albert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. E = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır. Ömrünün büyük bir kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı yaratmaya çalışarak geçirmiş ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar ileride geniş kabul görmüştür.

Einstein Nazilerin nükleer bomba geliştirmesi endişesiyle ABD başkanı Roosevelt'e bir mektup göndermiş, ABD'nin nükleer çalışmalara başlamasını tavsiye etmiştir. Holokost sonrası Yahudilerin kendi ülkelerine sahip olması gerektiği fikrini savunmuş, İsrail'in kuruluşuna destek vermiştir. Çeşitli söyleşilerinde Yahudilik dinine ve diğer kutsal kitaplara inanmadığını belirtmiş, sosyalizme sempati duyan bir makale yayınlamıştır. Bertrand Russell ile birlikte nükleer silahlara karşı bir manifesto da yayınlamıştır.

Einstein hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Başarıları ve eserleri nedeniyle Einstein sözcüğü, “dahi” ile eşanlamlı kullanılmaya başlanmıştır.

18 Nisan 1955’te, Albert Einstein iç kanama geçirdi. İsrail’in kuruluşunun yedinci yıl dönümü nedeniyle bir televizyon konuşmasının taslağını hazırlıyordu ama bitiremeden hayatını kaybetti. Einstein ameliyatı şu sözlerle reddetti, “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu zarif bir şekilde yapmak istiyorum”. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Einstein’ın kalıntıları yakıldı ve külleri bilinmeyen bir yere serpildi. Otopsisi sırasında Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey, Einstein’ın beynini korumak için ailesinden izin alarak çıkardı. İleride nörolojinin Einstein’ın neden bu kadar zeki olduğunu bulacağına inanıyordu.

Albert Einstein'in Kitapları Kitap Ekle

4. Niçin Savaş? (Einstein İle Freud'un Yazışmaları)
8,1/ 10  (9 Oy) ·  22 Okunma
6. Fiziğin Evrimi (İlk Kavramlardan İlişkinliğe ve Kuantumlara)
9,0/ 10  (9 Oy) ·  12 Okunma
Çağla, bir alıntı ekledi.
16 Oca 2015

Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.

Albert EinsteinAlbert Einstein
Sinem Atılgan, bir alıntı ekledi.
06 Şub 2016

Korkarım ki bir gün teknoloji, insan etkileşiminin önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak.

Albert EinsteinAlbert Einstein
Bekir İstanbul, bir alıntı ekledi.
20 Oca 2016

"Hayat bisiklet sürmek gibidir, dengede kalabilmek için ilerlemek gerekir."

Albert EinsteinAlbert Einstein
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
02 Ağu 2015

"Vicdanınıza ters düşen hiçbir şeyi yapmayın, bunu devlet istese bile. "

Albert EinsteinAlbert Einstein
Bütün Alıntıları Göster

Albert Einstein kitap incelemeleri

Umut, Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler'i inceledi.
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Einstein adeta bu kitapta laboratuvardan çıkıp karşımızdaki koltuğa oturuyor ve çağın toplumsal sorunlarına, güncel olaylarına bir sosyolog edasıyla yorumlar, çözümler getiriyor. Katılmadığım bazı düşünceleri vardı ama o zaten yorumları yaparken doğru söylediği konusunda diretmiyor. Bunlar sadece benim görüşlerim diyor. Ayrıca bilinenin aksine Einstein bu kitapta gayet anlaşılır. :)
Einstein nelere değinmemiş ki, her şeyle ilgili yorum yapmış. Hayatın anlamı, dünya görüşü, zenginlik, din-bilim-toplum ilişkisi, sosyalizm, zenci sorunu, insan hakları, eğitim, savaş ve barışla ilgili derlenmiş denemeler çarpıcı fikirler ve aforizmalarla dolu bir kitap. Ama en dikkat çekicileri ve üzerinde en çok durulanı uluslararası kargaşa ve güç yarışı yerine Einstein'in bir dünya devleti kurulması fikrini sebepleriyle birlikte anlatmasıydı. Ve tabii en çok merak edilenlerden biri: atom bombası. Einstein, yapıştırılan bu yaftayla ilgili de bir şeyler anlatıyor bize. Sadece atom bombası savunması için bile merak edip okunabilir. Bunların yanı sıra eğitim konusunda yetkililere nasihatlar tadında bir deneme ve Freud'a yazdığı mektup da bu kitapta bulunuyor.
En başta da dediğim gibi sanki ben bir konu başlıkları listesi hazırlayıp masaya koymuşum ve Einstein o listeyi alıp bu konularla ilgili düşüncelerini söylemiş. Öyle bir tat aldım.
İyi ya da kötü Einstein'in fikirlerini merak ediyorsanız bilim dışı denemelerinin derlendiği bu kitabı okuyabilirsiniz.

Oğuz Aktürk, Benim Gözümden Dünya'yı inceledi.
 25 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Einstein'ın ne de güzel gözü varmış dedirtti. Böyle bir dehanın kendi yazdığı sözlerini okuyabilmek güzel bir şanstı kendi adıma.

Savaşı hiç ama hiç sevmemesi ve anlamsız bulması, askeri eğitimin insanlar üzerindeki kritik psikolojik etkileri ve içerdiği insan hakları ihlalleri hakkında düşünceleri, sanatçıların ve fikir adamlarının insanlığa dair duygulardan çok milliyetçi duygularla hareket ettiğini düşünmesi ve çağdaş sorunlara yenilikçi öneriler gibi bazı düşüncelerimiz paralellik taşıyor kendisiyle.

Silahsızlanma, yeni nesillerden duyduğu umut, akademilerle yaptığı çeşitli mektuplaşmalar, siyonist düşünce hakkındaki görüşleri, uluslararası bir barış kurma amacıyla kafasında tasarladığı uluslararası bir mahkeme gibi düşünceleri açısından kitap kendisini tanımak adına kısa bir otobiyografi özelliğini taşıyor. Her ne kadar meslek ve kişilik olarak benzemeseler de kitabın ilk kısımlarından ve iğneleyici yazım üslubundan dolayı kendisini Müjdat Gezen'in kitaplarında kullandığı üsluba çok benzettim.

Aykut, Yaşamla Yazışma (Mektuplar)'ı inceledi.
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Albert Einstein'ın Üniversite öğrencilerinin,bilim adamlarının,çocukların kısaca çeşitli insanların mektuplarını cevapladığı bir kitap.Mektuplar farklı konular içeriyor.Aşk acısı çekip çözüm bulmak için yazan da var,hayatın amacı nedir diye soran da. :) Değişmeyen tek nokta Einstein'ın verdiği cevaplarda ki samimiyet.
Bunun dışında bilim,din,sanat,eğitim,politika üzerine gelen mektuplarda sorulmuş olan sorular sonucu tespitleri gerçekten çok başarılı. Ben özellikle çocukların mektuplarına yazdığı cevapları ve Freud'a verdiği yanıtı çok sevdim.Öte yandan açık sözlülükle,farklı yönlerden bakarak,korkmadan verdiği yanıtlar ise hayranlık uyandırdı.

Gençliğinde haylaz,beceriksiz ve tembel bir öğrenci olduğu söylenen,ciddi psikolojik bunalımlar yaşamış olan bu adamın ailesine gönderdiği bir mektupta ''Keşke doğmasaydım'' dediğini biliyordum.Kitapta bu mektup yer almıyor fakat 1898'de kız kardeşine göndermiş olduğu bir mektupta ''Yakınlarım için yükten başka bir şey değilim.Keşke hiç yaşamasaydım.'' dediği görülüyor.Tüm zorluklara rağmen adını tarihe silinmeyecek şekilde yazdırmış olması,şüphesiz ki zekasının,hayal gücünün ve vazgeçmeyişinin ödülü.

Ömer, Benim Gözümden Dünya'yı inceledi.
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Pasifist bir bilim adamı olan Albert Einstein'ın felsefi ve siyasi düşünceleri bu kitapta toplanmış..Özellikle benim gözümden dünya, politika ve pasifizm bölümlerinde etkileyici düşünceleri var..

Aykut, Benim Gözümden Dünya'yı inceledi.
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Einstein'ın fizik dışında ki konularda neler düşündüğünü, hangi fikirlere sahip olduğunu hep merak etmişimdir,bu açıdan önemli bir eser.
Kitap dört bölümden oluşuyor: Benim Gözümden Dünya, Politika ve Pasifizm, Almanya 1933 ve Yahudiler.
Doğrudan bir anlatım mevcut genel anlamıyla keyif alarak okudum.
Kitapta ortaya çıkan Einstein, '' Antimilitarist, eğitim odaklı, panteist ve sosyalist.''
Fakat öte yandan Filistin konusuna yaklaşımı biraz kendisiyle çelişmesine neden oluyor gibi hissettim,Milliyetçi bir yaklaşım söz konusu.
''Filistin için yapılan her şey, tüm Yahudi halkının refahı ve onuru için yapılmıştır.'' diyor.Militarizm ve Savaş hakkında neredeyse hakarete varan cümleler kurmuş birisinin daha sonrasında bu noktaya gelebilmesi şaşırttı beni açıkçası :)

mustafa tamer akder, Benim Gözümden Dünya'yı inceledi.
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Albert amca fizik konusundaki çalışmalarından dolayı değer verdiğim bir isim ve bu değeri Dünya'ya bakışı ve sosyal çalışmalarıyla bir kat daha arttı(Sadece bir konuda gerçeği görememesi hafif hayal kırıklığına uğrattı ama diğer konulardaki görüşü bu hatasını telafi ettiriyor.). Albert amca'nın gözünden bir kez olsun bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Fatih Erdoğan, Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler'i inceledi.
17 May 14:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Albert Einstein ın olmasını istediği bir dünyaya dair , gerçeklikten uzak olmayan ama bana göre biraz da ütopik bir dünya arzusu var. Toplumsal konularda da incelemelerinin yer aldığı güzel bir kitap.

"Üstelik haklı olarak uluslararası düzen için en büyük engelin kulağa hoş gelen, ancak kötüye kullanılan vatanseverlik adıyla kışkırtılmış korkunç bir milliyetçilik ruhu olduğunu söyleyeceklerdir." dedikten ve silahsızlanma konusundaki ısrarlı çabalarından bahsettikten sonra 'Muhteşem' yahudi halkının sözde onurlu mücadelesini yere göge sıgdıramayarak çelişkiler içinde çelişki barındıran bir kitap.

Herşey bizim üzerinde denetim kuramadığımız güçler tarafından belirlenmiştir. Bir sinek için olduğu kadar bir yıldız için de herşey belirlenmiştir. İnsanoğlu, sebzeler yada kozmik toz-Biz hepimiz çok uzaklarda çalınan bir görülmeyen kavaldan gelen gizemli ezgiyle dans etmekteyiz.

Parlaq zəka Eynşteynin həyata dair fəlsəfi və siyasi baxışlarının toplandığı bir kitab oxumaq çox maraqlı və faydalı oldu.Dahi fizikin xarakterinin də nə qədər mükəmməl olduğunu bilmiş oldum.

Bütün İncelemeleri Göster