Mahmûd el-Mısrî Ebu Ammâr

Mahmûd el-Mısrî Ebu Ammâr

Yazar
8.5/10
4 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Adı:
Mahmûd el-Mısrî Ebu Ammâr
Unvan:
Yazar
Bilal-i Habeşi'nin vefatı yaklaşınca hanımı:
"Vah vah bugün gam günü." demiş.
Bilal ise şöyle demişti:
"Bilakis, bugün sevinç günü. Yarın sevgililerle, Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) ve ashabı ile buluşacağız."
Habib ibn sabit şöyle der:
Bir gün İbn Mesud dışarı çıktı ve insanlar onun peşinden gittiler. O kendilerine dönüp "Bir ihtiyacınız mı var?" diye sordu. Onlar "Hayır, sadece seninle yürümek istedik" dediler.
Bunun üzerine o kendilerine "Geri dönün; bu diğerini takip eden için zillet, takip edilen için fitnedir" karşılığını verdi...
Ahiret konusu ahkam, ibadet, dua, edep, siyer konuları kadar önemli konu. Alimler bu konulara çok önem vermişler ve oldukça çok kitap yazmışlar.

Zühd'den sonra en çok sevdiğim konu ahiret konusu. Konuyla ilgili ayetlerin tefsiri güvenilir, hadisler “sahih”-“hasen”, alimlerin görüşleri şüphesiz. Bir konu ele alınıyor ve konuyla ilgili ayet ve hadislere yer veriliyor.

ibn kesir'in ahiret hayatıyla ilgili kitabından sonra bu kitap tamamlayıcı oldu. Her kütüphaneye lazım.
Biraz fazla yazar yorumu katılmış olsa da okur aslında düşünmediği şeyleri yazarın diliyle sonrasında geçiriyor aklından. Bunun dışında eser okuyucuyu çok fazla rivayetlere boğmadan sunulmuş.
Şahsen imam gazali gibi önemli alimlerin kitaplarını okuduğum için bu tür kitaplar artık yetersiz kalıyor. Daha önce ahlak üzerine kitap okumamışlar için güzel,sade bir kitap . Benim için sadece bilgi tazeleme oldu alt tabakası olmayanlar için güzel bir eser .
Sahabe konusunda oldukça geniş ve çok bilgiler verilmiş. En esası güvenilir yayınevi, güvenilir yazar, güvenilir tercüme, güvenilir hadisler.

Hayatu's Sahabe kitabı okudukca maneviyatınızı artıran, gözlerinizi dolduran muhteşem bir eser.Mutlaka okunmalı

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmûd el-Mısrî Ebu Ammâr
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.