Margriet Ruurs

Margriet Ruurs

Yazar
9.2/10
6 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Margriet Ruurs
Unvan:
Hollandalı Yazar
Doğum:
Hollanda, 1952
Yeni komşularımız bize kucak açtılar. Seslerini duyuyor ama sözlerini anlamıyorum. Gülümseyişlerini gördüğümde, sözlerinin anlamını da kavradım. “Kalın,” diyorlardı.
Küçükken ki çok zaman geçmedi üzerinden...
Bombalar evimizin çok yakınına düştüğünde, annemle babam hepimiz için endişelenmeye başladı.Yüzümü annemin kucağına gömüp ağladım oysa artık koca bir kızdım.
....
Dünyanın sonuna dek yürüdük. Oraya vardığımızda denizi gördük. Umut ve dua dalgaları üstüne yelken açtık. Küçük teknemizi döven dalgalar korkuttu beni. Herkes sağ salim karaya varacak kadar şanslı değildi. Yolculuğu denizde sonra verenler için dua ettik.
Jedo, aslında özgür olmadığımızı söylerdi.
Şarkılarımızı söyleyip dans edemiyorsak ve kendi dualarımızı okuyamıyorsak, gerçekten özgür sayılır mıydık?
40 syf.
·Beğendi·9/10
Zorunlu bir göç hikayesi ancak bu kadar güzel ve etkileyici bir şekilde tasvir edilebilirdi... Taşlar, taştan adımlar ve taştan resimler...

Taşlara has "katı, soğuk ve mat" özellikler, insana özgü "korku, acı ve hüzün" duyguları ile çağrışımsal zıtlıklar içerisinde o kadar derin ve anlam dolu bir şekilde işlenmiş, aktarılmış ki okurken o soğuk havayı iliklerine kadar hissediyor insan... Bir de bu resimlemeleri ortaya çıkaran kişinin bizzat bu taştan adımlara şahit olması, içerisinde yaşanmışlık olması hikayeyi yüreğe dokunur ve canlı hale getirmeye yetiyor da artıyor bile.

En zor kavramlardan biridir çocuklara mülteci kavramını aktarabilmek. İşledikleri konu itibarıyla zorunlu göçü anlatan, resimli çocuk kitapları arasında şimdiye kadar okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Özellikle taşlar yoluyla oluşturulmuş imgeler bile çocuklarla etkileşimli sohbet için oldukça geniş bir perspektif sunuyor ebeveyn ve eğitimcilere. Devrik cümlelerle, devingen bir anlatım sunması da cabası. Çeviriden kaynaklı bir durum mudur bilmiyorum ancak çocuklara edebi bir tat sunuyor anlatım tarzı.

Bu güzel eseri, okumayı öğrenmiş 1. sınıf çocukları ve diğer sınıf seviyelerindeki çocuklar rahatlıkla okuyabilir ve okumalılar da diye düşünüyorum.
Mutlu okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Margriet Ruurs
Unvan:
Hollandalı Yazar
Doğum:
Hollanda, 1952

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.