1000Kitap Logosu
Matthew Walker

Matthew Walker

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
328
Okunma
20
Beğeni
841
Gösterim
Tam adı
Bilim İnsanı
Doğum
Liverpool, Birleşik Krallık, 1973
400 syf.
·
Puan vermedi
Herkese keyifli okumalar, Bana inanılmaz aydınlanma yaşatan bir kitap önerisi yazıyorum size. Öncelikle yazarımız nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker, uyku araştırmalarına ömrünün 20 yılını vermiş bir bilim insanı. Kitap dört bölümden oluşuyor: İlk bölümde uykunun ne olduğunu açıklarken ikinci bölümde neden uyumamız gerektiğini anlatıyor Walker. Yapılan çalışmalar ve sonuçlarına inanamayacaksınız bence. Sonuç olarak uykunun önemini hepimiz biliriz ancak ‘’ bu kadar da olur mu ?’’ dediğim yerler epey fazla. Üçüncü bölümde neden ve nasıl rüya gördüğümüzü açıklarken dördüncü bölümde ise uyku haplarından bahsediyor.Son kısımda ise ‘’ Sağlıklı uyku için 12 ipucu’’ adında bir liste de var. Kitap yorumumda öğrendiğim her şeyi yazamam çünkü kitap 400 sayfa ve her sayfada yenbi bir bilgi vardı benim için. Bu yüzden sizin okumanızı ve keşfetmeniz daha güzel olur. Genel olarak fazlasıyla bilimsel ve aydınlatıcı bir kitap. Benim gibi psikoloji okuyan bütün arkadaşlarıma özellikle öneririm.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
‘’Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce.’’ ‘’Niçin Uyuruz? Sizi baştan sona büyüleyecek kadar zekice kaleme alınmış, anlaşılır ve aydınlatıcı bir uyku rehberi. Walker bu merak uyandıran kitabında uykuyu devrimsel bir bakış açısıyla eke alarak uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor. Çığır açan bilimsel araştırmalar ile kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek öğrenme becerimizi artırmak, ruh halimizi iyileştirmek, enerji seviyemizi yükseltmek, hormonlarımızı düzenlemek, kanseri, Alzheimer hastalığını ve diyabeti önlemek, yaşlanmanın etkilerimi geciktirmek, yaşam süremizi uzatmak, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlamak ve yaptığımız işlerde üretkenliğimizi artırmak için uykudan nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Aynı zamanda her gece daha iyi uyumamızı sağlayacak tavsiyelerde bulunuyor.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
40 günde
·
9/10 puan
Bize “Niçin Uyuruz?” diye bir soru yöneltilse herhalde çoğumuz dinlenmek için deriz. Ama bu kitapta daha fazlası var. Yazarı İngiliz bilim adamı, nörobilim ve psikoloji profesörüdür. Uyku alanında bir çok araştırma yapmıştır ki kitapta yazan tüm başlıkların içeriği deney sonuçlarından oluşturulmuş. İçerik olarak kitap dört ana kısımdan oluşuyor. Uykunun tanımı, neden uyumalıyız, neden ve niçin rüya görürüz ve uyku hastalıkları nelerdir, tanı tedavileri yöntemi var mıdır? Tüm bu soruların yanıtları düz yazı biçiminde ele alınmış. Sadece rüyaların beyinde oluşturduğu etkiyi öğrenmek için bile okuyabilirsiniz.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
92 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Uyusun da büyüsün...
Uyku konusundaki fikirlerimizi yeniden düşünmeye davet eden uyku uzmanı Walker'ın bu araştıma kitabı adeta uykunun kutsal kitabı sayılabilir.Kaybettiğimiz uykuların bize nelere mal olduğunu, yeterli uykumuzu geri kazanmak için hem bireysel hem küresel neler yapmamız gerektiğini, çok küçük çözümlerle çok büyük bedelleri ödemekten nasıl kurtulabileceğimizi enine boyuna anlatmış.Bugüne kadar uykuya bakışımı "Sadece Aptallar 8 Saat Uyur" gibi bilimsellikten uzak kitaplarla ve uykunun vakit kaybı olduğunu düşünerek şekillendirdiğim için pişmanım.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
380 syf.
·
61 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Mutlaka okunmalı
Bazı kitapları çok uzun sürede okuma sebebim zor akmasıdır, bazılarını ise sindire sindire okumamdır. Bu kitap ikinci kategoride yer alıyor benim için. Kesinlikle herkesin okuması gereken ve ufuk açıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okuduktan sonra bazı günlük alışkanlıklarınızı, toplam uyku saatinizi ve uyku kalitenizi yeniden gözden geçireceksiniz. Hiç düşünmeden alın ve bir an önce başlayın.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Uyku yasamin temel sütunlarindan biridir Bu kitapta ogrendigim çok sey oldu bir donem sadece aptallar 8 saat uyur ölunce zaten uyuyicaksin gibi tavsiyler ortada donuyordu Ne kadar yanlis olduklarini görüceksiniz o tavsiyelerin okudugunuz zaman uykunun muhakeme yeteneginden insanin ahlaki psikiyatrik bozukluklar trafik kazalar ve ekonomik alanda bile payi oldugunu goruceksiniz kitabi okuduktan sonra geceleri ayik durmak degil yatmak icin cabalicaksiniz Okuyun okutun hayatimda bana faydasi oldu Hepimiz her gece uyuruz peki bunun bize faydasi nediri anlatiyor kitap ve son kisminda tavsiyeler var ve uykunun diger seylerle baglantilarini acikliyor Bill gatesin kendiside bu kitabi okumustur ayrica goodreadsten why we sleep diye aratirsaniz yorumlarda gorursunuz cok onemli bir eser
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
41 günde
·
10/10 puan
Klişe ama Gerçek; Hayat Değiştiren Bir Kitap
Basit bir söylemle ve kelimenin tam anlamıyla ufuk açıcı bir kitap. Memleketimizin az olan kitap okuma kültürünün -maalesef- neredeyse tamamının Edebi eserler üzerinde kurulmuş olması nedeniyle böylesi bilimsel/öğretici kitapların öğretilerinden toplum olarak mahrum kalıyoruz. Hem de uyku gibi hayatımızın 20-25 yılını alan bir konuda bile... Abartısızca söylemek gerekirse hayatınızı uykunuza göre değiştirmeniz için size bilimsel olarak test edilmiş onlarca sebep sunacak. Bunlardan en çarpıcı olanlarını referans olması açısından belirtebilirim; -Akşam üstü içilen bir kahve/biranın uykunuzu ve dolayısıyla öğrenme/hatırlama kabileyetinizi siz farketmeden nasıl mahvettiğini öğrenmek isterseniz, -Erkenden okula giden çocuk ve gençlerimizin notlarının ve psikolojik durumlarının nasıl kötüleştiğini ve normal saatte okula gidenlere kıyasla nasıl geride kaldıklarını öğrenmek isterseniz, -Neden bebeklerin ve ergenlerin çok, yaşlıların az uyuduğunu ve yatma kalkma saatlerimizin neden yaşımız ilerledikçe değiştiğini, -6 saat ile 8 saat uyku arasındaki farktan ortaya çıkan önemli yaşam süresi, sağlık masrafları, psikolojik sağlamlık, öğrenme/hatırlama farklılıklarını öğrenmek isterseniz, -Çalar saati erteleyerek kalp sağlığınızı nasıl her gün bozduğunuzu ve daha nice önemli konuyu öğrenmek isterseniz, kesinlikle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Niçin Uyuruz?
8.8/10 · 328 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.