Mehmet Özşenel

Mehmet Özşenel

YazarÇevirmen
9.5/10
32 Kişi
·
91
Okunma
·
0
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Mehmet Özşenel
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
127 syf.
·9/10
Günümüzde “Kuran Müslümanlığı” adı altında türeyen hadis ve sünnet inkarcılığını yerle bir eden bir kitap. Yazarımız kitabı üç bölüme ayırarak, sünnetin değerini bize açıklamış
Kuran ve sünnet bütünlüğünü çok güzel beyan etmiş. Üslubu güzel, herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış akıcı bir kitap.
Hadis inkarcılarına tek tek dağıtasım geldi.

Sünnet, Kur'an'ı tefsir eder, kim sünneti bilmeden kitaba sarılırsa, Sünnetten uzaklaştığı gibi Kuran'dan da uzaklaşır.
~İmam Şatıbi
127 syf.
·8 günde·10/10
Her inceleme de okuduğum gibi kitap üç bölümden oluşuyor.
Birinci bölüm; sünnetin tanımı, peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin konumu, ona itaat ve ittiba etmemizi, vahyin çeşitlliğinden bahsediyor.
İkinci bölümde Peygamberimizin hüküm koyma gibi otoritesi ve yetkileri gibi konular ele alınıyor.
Üçüncü bölümde ise sünnetin muhafazası, hadislerin çeşitleri, hadisleri bize ulaştıran sahabelerin bunları hangi yöntemlerle ulaştırdığı, sahabelerin peygamberimizden duyduğu hadisleri kendilerinin oluşturduğu kitaplardan bahsediyor.

İkinci bölümde "Kur'an açıklanmaya ihtiyaç duyar mı?" Konulu bölümde, araplar kur'an'ı anlamalarına rağmen Allah rasûlüne kur'an'ı açıklatıyorken, bizlerin sadece meal okuyup anladım demek anlamadığımızın delili.. Bu yüzden meal okumakla birlikte tefsir okumakla da mükellefiz. Aynı bölüm de Peygamber efendimizin sadece bir döneme değil tüm zamanlar ve tüm dönemlere peygamber olduğunun cevabını bizzat Kur'an'ı Kerim'den iletiyor.

Üçüncü bölüm de, hadislerin yazılması konusunda Peygamberimizin hadisleri yazmayın hadisini savunan kişilerin, daha sonra peygamberimizin hadislerin yazılması için sahabeleri teşvik etmesiyle, bu iddianın da doğrusunu gün yüzüne çıkararak şüpheleri gideriyor.
Ben kitabı çok beğendim mutlaka okumalısınız, kütüphaneniz de olmalı...

08/04/2018
127 syf.
·Puan vermedi
Sünnetin değerini, O'na nasıl itibar etmemiz gerektiğini ve sünnete yöneltilen eleştirileri 3 başlık altında anlatan; sade, öz, akıcı ve tatmin edici açıklamalar bulunan bir kitap.
127 syf.
·Beğendi
Öncelikle bu nâcizâne yazacak olduğum cümlelere bir inceleme olarak değil de, kitabın okunması konusunda teşvik kâbilinden birkaç kifâyetsiz cümle olarak bakmanızı rica ettiğimi belirtmek isterim.

Adı geçen kitap, İslâm'ın Kur'an'dan sonra ikinci temel kaynağı olan Sünnetin dindeki yeri, bugünlere ne denli titiz çalışmalar sonucu intikâli, Müslümanlar için mâhiyeti, bağlayıcılığı ve sahih bir şekilde nakli konusunda akıllardaki sorulara cevap verecek nitelikte bir eser. Oldukça önemli tespitler içeriyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in Sünnetine dört bir yandan saldırılan bu dönemde Müslüman olarak hepimizin okuması gereken özet bir eser olduğu kanaatindeyim.

Kitap üç bölümde incelenmiş: Birinci bölümde Sünnetin kaynaklığı, tanımı ve Hz. Peygamber'e itaat konu edilmiş.
İkinci bölümde, Hz. Peygamber'in otoritesinin alanı, hüküm koyma yetkisi, Kur'an'ı açıklamadaki konumu ve bu açıklamanın bizler için zaruriyeti konu edilmiş.

Üçüncü ve son bölümde de sünnetin tarihi seyrinden, son derece güzel, açıklayıcı örneklerle bahsedilmiş. Sünnetin bugünlere sahih bir şekilde intikali için sarf edilen olağanüstü çabadan, emeklerden, ne denli titiz çalışmalarla ortaya geldiğinden ve asırlarca verilen eserlerin cüz'i bir kısmından bahsedilmiş.

Son cümle olarak, kitabı bana hediye ederek şereflendiren, fakülte hocalarımdan Hamit D. hocama sevgi saygı hürmet ve muhabbetlerimle...
127 syf.
·Puan vermedi
Dinin iki ana kaynağından biri olan sünnet ve onun din açısından önemini kavramak noktasında önemli bir eser. Hadislerin günümüze gelme aşamalarını tek tek ele alıp değerlendiriyor yazar.
127 syf.
·9/10
Gerçekten Güzel Bir kitap
Üç Bölümden Oluşmakta
1. Sünnet: İslam hukukunun ikinci kaynağı
2. Peygamber otoritesinin alanı
(En çok bu bölüm ilgimi çekti
Hemen Her Başlık Dolu Dolu)
3.Sünnetin Mevsukiyeti
Eser İngilizceden Tercüme
Tercüme de Güzel Yapılmış
Kaynak Kontrolleriyle ilgili bilgilendirmeler mevcut
127 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitap, sünnet konusunda şüphesi olanların, sünnetin ne olduğunu ve muhafaza edilme şeklini merak edenlerin sorularına cevap veriyor. Sadece Kur'an diyen modernistlere, delil olma değerini Kur'an'dan ayetlerle açıklıyor. Sünnet konusunu merak edenlerin okuması gereken ilk kitap.
127 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Hadislerin günümüze kadar nasıl ulaştığı, güvenilir olup olmama bakımından bilgi verdiği, Sahabelerin Hadislere olan bağlılıkları hakkında derlenmiş çok güzel bir kitap. Çok fazla ayrıntıya girmeden Hadislerin derlenmesi ve günümüze kadar kendini koruyabilmesi hakkında kısa ve öz bilgi sahibi olabileceğimiz kaynak kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Özşenel

Yazar istatistikleri

  • 91 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.