Mehmet Reşit Öztoprak

Mehmet Reşit Öztoprak

Yazar
5.7/10
6 Kişi
·
3
Okunma
·
5
Beğeni
·
189
Gösterim
Bencil ve kötü insanları, suskunluğumuzdan ve övgüle-
rimizden dolayı yoldan çıkartırız. Onları Nemrudlaştırırız, Firavunlaştırırız, Belamlaştırırız, Karunlaştırırız. Onları
diktatörleştiririz.
Irkçılığın en tehlikelisi, en etkilisi ve sonuçları en ağır olanı, dinî motiflerle süslenmiş olanıdır.
Diktatörlerde şöyle bir sıkıntı vardır: Kendi yaptıklarını görmezler ama başkalarının yaptığı zulmü olabildiğince dillendirirler ve büyütürler. Dışarıdaki zulme karşı dururken içeride zulüm ederler de farkına varamazlar.
Bir süre sonra fark ettim ki Facebook denen sosyal medya uygulaması, sayfayı her açtığımda bana ne düşündüğümü soruyor. Hayret! Bana ne düşündüğümü soran biri vardı.
•“Ben”, iblisin, kıskançlığından ötürü ŞEYTAN'lı-ğa terfi etmesidir.
•“Ben”, bir imamın, ilminden ötürü KİBİR'lenme-sidir.
•“Ben”, bir patronun en zengin olma adına ka-zanma yollarında HELÂL - HARAM ayırımı yap-mamasıdır.
•“Ben”, bir insanın hırsları ve ihtirasları uğruna İNSAN'lığından çıkmasıdır.
•“Ben”, kişinin kendisini hep “EN”lerde hisset-mesidir. Yeri gelince kendisini en masum, en dindar, en merhametli, en şerefli, en mağdur, en mazlum, en akıllı, en liyakatli zannetmesidir.
•“Ben”, kişinin NEFS'ine yenik düşmesidir. NEFS'in doymamasıdır.
•“Ben”, kendini HATA'sız ve en iyi KUL olarak görür.
•“Ben”, kendisini, ailesini, ırkını, dinini, mezhebi-ni, tarikatını, kısacası sevdiklerini ve sevenlerini aşırı sahiplenir; her koşulda hiçbir hak hukuka ve değer yargısına bakmadan bunları üstün tutar.
Mehmet Reşit Öztoprak
Sayfa 12 - Az Kitap
Bencil insanlara yanlışlarını söylemeyerek, hakkı haykırmayarak, onları uyarmayarak, onlara fayda değil, zarar verirsiniz. Onlara alkış tutarak, onlara hak vererek onları daha da azıtırsınız.
Mehmet Reşit Öztoprak
Sayfa 190 - Az kitap
Eğer bütün dünya tek ırktan ve ülke den oluşsaydi, milli maç heyecanını yasayabilirmiydik? Yada hepimiz Fenerbahçe li olsaydık Galatsaray'a gol atmanin tadına varabilirmiydik?
Mehmet Reşit Öztoprak
Sayfa 25 - Irkçılık
".... anladığımız kadarıyla iblisin cahil olmadığı, aksine ilim sahibi olduğu efsanesine dayana-cak olursak, böyle bir varsayıma göre iblis, ate-şin topraktan daha üstün olmadığını pekâlâ bi-liyor, toprağın basit olmadığını da biliyor. Yani iblis, ÂDEM altından, kendisi ise tenekeden ya-ratılsaydı da yine SECDE etmeyecekti."
Mehmet Reşit Öztoprak
Sayfa 15 - Az Kitap
Her şeyi anlamayı, her şeyi halletmeyi düşünmeyin. Tümüyle kusursuz yaşayamayacağınızı ve aynı şekilde karşınızdakinin de yaşayamayacağını bilin. Kendi acziyetinizi de ve
karşınızdakinin acziyetini de bilin.
Mehmet Reşit Öztoprak
Sayfa 192 - Son söz
Devletin, vatandaşını adaletle tehdit etmediği, vatandaşın da Adalet Sarayı’nı gördüğünde korkmadığı bir ülkede yaşamak istiyorum. Eşit adalet istiyorum. Tek adalet, “BİR” adalet istiyorum.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Ayrıştıran, bölüştüren ben merkezli bir dünyadan, barıştıran ve birleştiren insan merkezli bir dünyaya geçiş yapabileceğimiz umuduyla yazdım.
Aynı zamanda Ben merkezli bir dinden, Allah'ı hayatın merkezine taşıyan bir din anlayışıyla yazdım.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap isminden de anlsildiği gibi (ben) den
sen den aslinda hepimiz den bahsediyor.bencillikten kutuplastirmya, adaletten çifte standartçılığa, dindarliktan dinidarlığa,siyaset,spor,mezhepcilik, ırkçılık ve aile hayatında dogru bilinen bir cok yanlışın gunumuz de kalıplaşmış halini gozler onune seriyor. Bizlere empati kurmayı hedefleyen bu kitabı kendisi ile yuzlesmeye cesareti olanlar okusun diyor yazar. Bende okudum ve hayata bakış açım değişti saygılar

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Reşit Öztoprak

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.