Merve Süzer

Merve Süzer

ÇevirmenEditör
7.4/10
56 Kişi
·
125
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
İşte her zaman olmayan bir şey! Stephen King'in Mahşer'inden bile daha güzel olan Kıyamete Koşanlar Kulübü, ya da gerçek adıyla "Dünya Koşu Kulübünün Sonu" tadına doyum olmaz bir kitap. Kıyamet senaryosu üzerine kurulan kitapları seviyorum, Stephen King'in Mahşer'i ise bu alanda en iyi eserlerden biri, ancak Adrian J. Walker, çok daha küçük hacimli bir kitapta (Mahşer yanlış hatırlamıyorsam 1200 sayfa) King'den daha etkileyici bir atmosfer yaratabiliyor. Bunun sebebi gezegen çapında yaşanan felaketin izlerinin bütün kitap boyunca anlatılması da olabilir. Ancak ben daha çok yazarın karakterlerine olan yaklaşımlarına ve bütün kitabın koşmak eylemi üzerinden hayata, yaşamaya dair bir metafora dönüşmesinde yazarın ortaya koyduğu maharete bağlıyorum bunu. Kitap kanımca gerçekten çok iyi bir eser, gerçek edebiyat diyeceğimiz bölgeden, alandan uzakta, yeryüzüne, daha sade ve sıradan olana daha yakın bir yerde duruyor kitap ve, ve ama, hikâyesini ne güzel, ne iç burkarak, acıtarak; dayanma ve sabretme gücü vererek anlatıyor ! Koşmak, ama dayanmakla koşmak; sabrederek, yıkılarak ve tekrar ayağa kalkarak koşmak; ellerini, gözünü, direncini ve umudunu yitirerek, bir zamanlar aşina olduğun ve artık sana yabancı yerlerde kimsesiz, ve giderek daha da kimsesiz kalarak koşmak! O anlam için, o anlama ulaşabilmek için ufala ufala, azala azala koşmak!

Bu muazzam güzellikteki eseri en sevdiğim kitaplar listeme alıyorum ve Kıyamete Koşanlar Kulübü'nü edebiyat seven herkese öneriyorum. Mutlaka !
400 syf.
·9/10
Kitap, aşağı yukarı ortalarına kadar potansiyelinden daha ağır ilerliyor bence. Özellikle de en ince ayrıntısına kadar tanışmamız gereken çok fazla karakter yokken. Ancak asıl noktaya geldiğinizde sizi alıp götürüyor. Yazarın farkındalıkla ilgili değindiği çok güzel noktalar var ve bu tür kitaplarda pek de rastlanmıyor aslında. Genel olarak fazlasıyla sevdim (sonu istediğim gibi bitmese de), ancak hızlı bir okuma yapmak isteyenler daha sonraya saklasa daha iyi olur bence :)
312 syf.
·9/10
Çok sevdim! Aslında kitabı okumayı bir süredir istiyordum ancak Türkçe çevirisinin çıktığının farkında bile değildim. Amazon'da alsam mı almasam mı diye düşünürken öylesine other editions'a tıkladım ve şaşkına döndüm. Bu kitabı raflarda ve kitap sitelerinde görmüş fakat hiç dikkat etmemiştim. Kapak yüzünden, evet. Kapak kötü olduğundan değil de, -hatta asıl kapağı değiştirmekle Yabancı Yayınları çok iyi yapmış- sadece alıp inceleyecek kadar gözüme çarpmamıştı.
Çok farklı, çok orijinal bir konu değildi ama;

Anlatım dili: Harika
Diyaloglar: Komik
Konunun işleniş biçimi: Kusursuz
Ana karakterler: Sevilesi
Yan karakterler: Kopyala yapıştır değil, kendilerine özgün.

Bir de üstüne yazar tadında bıraktı. Birçok yazar bunu yapmadığı için bu büyük bir artı. Yazarın güldürme amacıyla yazdığı birkaç detay var, takılmamak gülüp geçmek gerek.

Sonuç olarak kafanızı dağıtmak ve neşeyle gülmek için çok iyi bir kitaptı.
312 syf.
·2 günde·7/10
Hasta hasta hafif bir şeyler okuyayım diye dün akşam elime almıştım. Tam klasik Amerikan romantik komedi filmi tadındaydı. Bir noktadan sonra mantık hataları göze batıyor ama beklentisiz okursanız size keyifli zaman geçirtir. Neticede akıcı bir kitap.
396 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın ilk kitabına göre bu kitabın konusunu daha çok sevdim. Okurken bir babanın düşüncelerini bu şekilde görmek beni etkisi altına aldı. Bunun yazarla ilgisi yok ancak ilk kitaptaki sorun gibi bunda da isminin orijinal olmama durumu var. Yayın evinin bu kitapların gerçek adlarıyla sorunu ne acaba?
312 syf.
·10/10
Aah çok begendim cok begendim :) çokca da eglendim.. ne kitapti ya.. Jason adamim bir orduyu yiyor be doymuyor resmen :) Jason ve Haley kapi komsulari Haley Jason dan cok cekmis ama cekingn korkk oldugu icin hic tepki vermems. Artk dayanamayrk tepki vermeye karr verdigi sira arilarn azizligine ugruyorlar ve haley'in evinde vakit gecirmek zorunda kaliyrlr. Ondan sonrasi da arkaslik kankalk evresi Jason Haley"i herseyden koruyor Haley'de koca oglani cikolatali keklerle ödullndryr.. Jason ve kucuk cekirgesnn hikayesine bayilcksnz ki ben cok severek ve eglenerk okudum siddetle tavsiye edilir :)
312 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Günün ikinci kitabı
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine hemençık bitti.
Kitap öyle tatlı bir kitaptı ki insanı özendirEn neden benim ee böyle komşularım yok dedirten bir kelebek misali kitaptı.
İnsanı nasıl desem ruhuna iyi gelen huzur veren bir kitap
Komşu dan çok hersey olan insana kek aşkını yaşatan bir kitap
Ve hayatında aşkı bulduğunda herseyin arkasından geleceğini hissettiren bir kitap
312 syf.
·8/10
Çok güzel çok tatlı bir hikayesi vardı kitabın. Düşman komşulardan arkadaşlığa, arkadaşlıktan kankalığa, kankalıktan sevgililiğe dönen bir ilişkiyi anlatıyor. 200'lü sayfalara gelene kadar beni çok güldürdü. Özellikle de yemek ile ilgili olan kısımlar. Ara ara Jason'ın fıstık ezmeli çikolatalı keki mi Haley'i mi daha çok sevdiği konusunda düşünmem gerekti.

200'üncü sayfadan sonra olan kısımlarda da yazarın çok dallandırıp budaklandırmadan hemen sorunu çözmesini sevdim. Araya bir sürü başka karakter sokup saçma durumlar oluşturarak 300 sayfa falan süründürebilirdi okuyucuları rahatlıkla. Ama yapmamasına memnun oldum.

Ayrıca orjinal kapağı hiç beğenmemiştim, Yabancı'nın yaptığı kapağa bayıldım tam kitaba uygun olmuş.

Eğlenceli, hafif tam yazlık bir kitap. Yaz bitmeden okumanızı tavsiye ederim.
312 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Baş Belası Yan Komşum- R.L. Mathewson
Haley ailesi yüzünden başka bir yerde yaşamak ister ve kendi işinden kazandığı maaş ile yeni bir ev alır ama yan eve biri taşınır ve bu komşu onu çileden çıkartacak şeyler yapar. Bir gün bir olay nedeni ile yakınlaşırlar ve aralarında güzel bir arkadaşlık başlar. Ama bu arkadaşlık hiç farketmedikleri bir noktayı gelir.
Kitap biraz klişe geldi liseli aşıklar gibiydi karakterler ama bu kitabı sevmeme engel olmadı. Haley gerçekten bir aşçıyı aratmayacak derecede güzel kurabiyeler, kekler, pastalar aklınıza gelebilecek herşeyi yapıyor ve bunun yanında tabii obur mu obur ve yemeden hiç durmayan Jason var tabii yalnız hiç kiloda almıyor. Kitabın başında Haley bana biraz çocuk gibi geldi, 29 yaşında olmasına rağmen kendisini ön plana çıkarması gerekti ama çok içine kapanık bir karakter, bu çekingenliğini Jason sayesinde aşıyor ve bu halinden bir nebze de olsa kurtuluyor. Kitabın bazı yerinde gülüyor ve eğleniyorsunuz bu yönden güzeldi. Jason'ın Haley'e sahip çıkması, onu koruması ve ona aşık olması Jason için farklı ama bir o kadar güzeldi. Kitabın sonu beni bariz bir şekilde sinir etti Jason bir şıllık kız yüzünden Haley'e gidip böyle birşey yapması kötü oldu. Haley güvenmesi gerektiği  yerde yaptığı hiç hoş değildi.
Yazarın sade ve akıcı bir üslubu olması ve kitabın içinde kurabiye yapmayı seven bir karakter geçmesi güzel bir konu olmuş. +18 unsur olduğundan küçük yaştakiler için pek uygun değil ama güzel bir kitap diyebilirim.  Kitap okuyamadığınız bir dönem ise alın ve okuyun keyif verici bir kitap. .
Yeni bir kitap serüveninde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Kitap dolu günleriniz olsun.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı yerlerinde gülmekten kendimi alamadım. Mizah yönü bol olan ve romantizm dolu bir kitap. Bitmesini istemedim ve elimden bırakamadım. Çok sevdim..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 125 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 83 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.