Mesut Sarı

Mesut Sarı

Tasarımcı
8.5/10
509 Kişi
·
2.339
Okunma
·
1
Beğeni
·
56
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
172 syf.
·6 günde·10/10
Hayatı kararmış, yaptıklarından binlerce kez pişman olmuş bir kızın hikayesi...

Halit Ertuğrul kitabın başında bu hikayenin kendisine bir okuru tarafından mektupla gönderildiğinden bahsetmiş. Daha 22 yaşında olan Aysel isimli genç kız ölüm döşeğindeyken yazmış bu mektubu. Yaşadıklarım, pişmanlıklarım okuyan insanlara ibret olsun, ders olsun demiş.

Çok küçük yaşlarda aile fertlerini birer birer kaybetmiş Aysel. Yurtlarda büyümüş. Yoluna hep kötü insanlar çıkmış. Asi tavırları yüzünden yoluna çıkan iyi insanları da geri çevirmiş.
Arkadaş sandığı insanlar hayatını mahvetmiş. Daha hayatının baharındayken hastanelerde yaşam savaşı vermeye başlamış.

Aysel mektubu ile ailenin ne kadar önemli olduğunu, yanlış arkadaş seçiminin insanın hayatını nasıl etkilediğini çok güzel anlatmış.

Kitabı okurken hem çok üzüldüm, hem de çok kızdım Aysel'e. Aysel'i uzun bir süre unutamayacağım. Yanlış insanlarla karşılaştığımda aklıma hep o ve yaşadıkları gelecek.

Kitap beni gerçekten etkiledi diyebilirim. Okumak isteyenlere tavsiyemdir :')
496 syf.
·Beğendi·10/10
Elimizdeki eser Peygamber efendimizin hayatını konu alan, Siyer dalında ödül almış kitabın Mekke dönemini anlatan cildi.
Biraz Tarih biraz hatıra ve duygu yüklü. Duygusal ve içten anlatım eseri tarihten koparıyor biraz. Tabiki peygamberin hayatını anlatırken bu içtenlik çok kıymetli. Bu yoğun duygusallık insanı kitabın içine sokuyor.
Hani Abdulmuttalip'in Abdullah'ı kurban etmemek için çektiği oklarda Abdullah yazmasın diye bekleyen Kureyşlilerin arasında heyecanla yerinizi alıyor bu tarihsel anı yaşıyorsunuz.
Amine annemizin göz yaşlarını görüp siz de ağlıyor ona üzülme gelecekte Alemlerin Rahmeti'ni sen dünyaya getireceksin diye müjde vermek istiyorsunuz. Sonra efendimiz doğuyor o kara gözlerini kainata diktiğini görüyorsunuz. Tebessümümünü görüp ağlamak istiyorsunuz Allahu Ekber diyerek. Mekke'nin kapısına geçip süt annelik için şehre gelen yayla kadınlarına "Koşun! Abdullah'ın oğlunu siz alın" diye haykırmak istiyorsunuz.
Sefa tepesine çıkıp hakikati haykırdığında orada olup şehadet getiriyorsunuz. Ebû Leheb'e çatıyorsunuz kaşlarınızı ve efendimizin emrini bekliyorsunuz ama O "Sabır!" diye durduruyor sizi. Taif'te Zeyn ile omuz omuza verip taşları engellemek "Anam babam sana feda olsun Yâ Rasulallah" diye sesinizi arşa değdirmek istiyorsunuz.

Böyle bir duygu yükü işte.. Efendimiz ile aranızdaki sevgi bağını daha da güçlendiriyor. Şimdi yanında olsam "Yâ Rasulallah" desem nasıl dönerdi tüm gövdesiyle bana. Boyu ne uzun olurdu ne kısa yüzümde kusurlarımın verdiği mahcubiyet ile başımı öne eğerdim, bakamazdım herhalde o iyilik güneşine.

Efendimize sevginizi her anlamda artıracak bir kitap. O kadar içimizde ki bir o kadar da dışımızda sanki. Hani nereye bakarsa orada olmak istiyorsunuz gözünün size değmesini istiyorsunuz. Sahabeleri daha iyi anlıyorsunuz.

Rabbim bizi sana komşu eylesin Yâ Muhammed (sav) selam olsun sana, selam olsun seni sevene...
Fatih
Fatih Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı'ı inceledi.
496 syf.
·Puan vermedi
Mükemmel bir anlatım, her sayfasında ayrı bir hüzün, her sayfasında sanki mekke dönemini yaşarcasına gözyaşlarımı tutamayarak okudum bir kitap Allah razı olsun bir kitap ancak bu kadar güzel anlatımı ve akıcılığı olur zaten ödül almasının en büyük sebebi de bu bence kütüphane de mutlaka olması gereken bir kitap...
288 syf.
·Puan vermedi
Aile kurmayı isteyen her birey okumalı diye düşünüyorum. Anne ve baba olmak nedir ? Önce bu soruya cevap aramalıyız. Önce kendimizi, ruhumuzu büyütelim ki karakteriyle gurur duyucağımız çocuklar büyüsün. Bizim yapamadığımızı ona yaptırmak, mesleğini belirlemek yerine iyi kalpli ve cesur olmayı öğretmeliyiz.
184 syf.
Halit Ertuğrul favori yazarlarımın arasında okuduğum son iki kitabında dikkatimi çeken bir nokta var . Genelde aynı türden hikayeler / yaşanmış hayat hikayeleri aktarmasına rağmen yine ilgi görüyor ve yine okunuyor . İnsanı etkilemeye ve etkisi altında bırakmaya devam ediyor .
Diyebilirim ki bütün eserlerinde şunu vurgulamak istiyor ve hatırlatıyor .
Halimize şükredebilmeyi ve herdaim şükretmemiz gerektiğini...

Başka söze gerek yok sanırım...
288 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum bu kitapla öğrendim ki çocuk dediğimiz kavram bambaşka bir dünya . Her yaptığımızın dedigimizin farklı , kimi zaman kırıcı incitici kimi zaman kendinden beklemediğimiz derecede önemli güzellikler barındıran anlamları var çocuklarda . Kitabı okuduktan sonra istemsizce kendinizi çocukluğunuzu sorguluyorsunuz . Hep bunu düşündüm okuduğum her başlıkta . Gerçekten de öyle bilinçsizce yöneldiğimiz Batı kültürü ile çocuk yetiştirmenin hatalarını, sonra Anadolu pedagojisini okuduktan sonra hayranlıkla biz bizim atalarımız buymuş diye demekten kendini alamıyor insan. Böyle güzel bilgileri sıkmadan yormadan anlatan Adem Güneş hocamızın da eline kalemine sağlık demek istiyorum . Mükemmeldi
172 syf.
Aslinda kitabi ilk elime aldığımda sıkılıcağımı düşünmüştüm ama yanildim . Bazen öyle cümleler gördüm ki gözlerim doldu kendimi tutmadığımda oldu . Ben de şuna inanıyorum ki gerçektén secdede ki huzuru hiç bir yerde yok. Rabbim herkese nasip etsin . Aysel ' in başına gelenler çoğumuzun başına gelebilir , Rabbim bize nefsimize sahip çıkmamiz için hidayet nasip etsin...
288 syf.
·10/10
Hiç bilmediğimiz bir yere girsek nasıl hissederdik? Ne beklerdik ordan öncelikle. Anlamsız sesler ne işe yaradığını bilmediğimiz eşyalar ne hissettiğini anlamaya çalıştığımız insanlar. Hayatı kafamızda sıfırdan yazıyor olsak ne beklerdik karşımızdakilerden. Ben bu kitaba uygun ebeveyn isterdim açıkçası. Çünkü hayat onların anlattığı gibi başlıyor zihnimizde. Ailemiz iç sesimizi yazıyor. Dünyayı onlar tanıtıyor bize.
Okumanızı öneririm mutlaka. Çocukluğu anlamak insanı anlamaktır. Kitabı okumak için anne baba adayı olmaya gerek yok. İnsanı merak etmek yeterli okuma nedeni için.
496 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Peygamber efendimizi ve sahabeleri o zaman da yaşanılan şartları Mekke Ve Medine dönemini anlamak ve onlara benzemeye çalışmak hayat gayemiz olmalı ve öğrenmek için çabalamalıyız.
Bu kitabı okuduktan sonra Peygamberimize dair hiçbir şey bilmediğimi farkettim ve kitabı tekrar tekrar okumaya karar verdim her şey o kadar güzel ve duru bir şekilde anlatılıyordu ki yaşanılan bazı anları sahabelerin yaşamış olduğu işkenceleri kalbimde hissettim.
Ve yaşanılan her şeye karşı Kutlu Peygamberin ashabının sonsuz teslimiyeti Sabrı ders alınması gereken en önemli şeydi.
Rabbim kitabı yazandan Peygamberimizden o güzel sahabelerden Ebediyen Razı olsun.
Ve böyle güzel kitapların insanların sayısını arttırsın ️
"Essalâtü vesselâmü aleyke yâ Rasulallah"
172 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitaptaki konu ibretlik konuya ya da yazara asla bir şey diyemem. Ama yazarın yazıları birbirine çok benzediği için insanı meraklandırmıyor. Her ne kadar meraklanmasam sonunu tahmin etsem de içtenlikle okuduğum bir kitaptı. Konusu insanı içine çekiyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2.339 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 509 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.