Metin Celal

Metin Celal

YazarDerleyenÇevirmenEditör
8.3/10
151 Kişi
·
481
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.467
Gösterim
Adı:
Metin Celal
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1961
1961 yılında Ankara'da doğdu. ODTÜ'de petrol mühendisliği, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda gazetecilik öğrenimi gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. Antolojiler, sözlükler hazırladı. 1979'dan beri yazıları ve şiirleri gazetelerde ve edebiyat dergilerinde yayımlanıyor. Halen bir yayınevinde yöneticilik yapıyor.
Yumuşacıktı kalbim o zamanlar. Her şeye inanmaya hazırdım. Böyle basmakalıp, ucuz iltifatlara kanıyor, onları hemen belleğime kazıyordum.
... Gerçekten de Türk sağı hemen bütün kesimleriyle kendi varlığını doğal bulur ve savunurken, karşısında sol düşüncenin ve örgütlerin olması gerektiğini, bunun hiç olmazsa sistemin devamlılığı açısından zorunlu olduğunu kavramak istemez...
Hüngür hüngür ağlamak istediğini düşündü. Ağlasa ferahlayacaktı. Ama onu bile beceremeyeceğine o kadar emindi ki... Bir damla yaş... Daha fazlası olmayacaktı.
Türkiye'de siyasi sorumluluk taşıyanların ve yöneticilerin kendilerini yanlışlardan soyutlayarak başarısızlıklarını anayasaların üzerine yıkmaları yerleşmiştir.
Çünkü Türk bürokrasisinde ki esas mezkur meseleyi çözmek değil, meseleyle arandaki mesafeyi iyi tayin etmektir. Ne zarar görecek kadar yakın, ne de olası faydayı kaybedecek kadar uzak konuşlanacaksın.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Aslında ,belkide en sevmediğim edebiyat şekli hikayeler ..bana göre kitap denince uzun uzun anlatmalı ne var yok ..bu kitabı bitirdigimde ise bir nebze fikrim yörüngesinden kaymış oldu Allende nin dünyasından gelen hikayeler hiç bir yerde duymadığım dinlemediğim masallar tadında. ..kadınsal yönü ağır basan ,yormadan, kelimeleri akıp giden nehir misali ...bir pazar gününde bitirebilirsiniz
Pazartesine keyifle adım atmak için :)
Mutlu kalın ve fırsat varken kendi hilayelerinizide karalamayı ihmal etmeyin ..hâlâ fırsat varken ...
198 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce lise yıllarımda Erich Von Daniken'in Tanrıların Arabaları isimli kitabından hemen sonra okumuştum. İki müthiş kitabı peş peşe okuyunca, doğal olarak uzun süre etkisinden kurtulamamıştım.
198 syf.
·Puan vermedi
Yillar önce okuduğum gizemle örülü gercek olaylardan beslenerek yazilmis bir kitap. Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bölgede kaybolan gemiler, uçaklar, insanlar okuyani dehşete düşürecek kadar gerçek. Benim en çok dikkatimi ceken ise, bir gemiden kurtulan tek canlinin köpek olmasiydi.
198 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Pasifik okyanusunda Bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan bölgede yıllardır uçaklar gemiler insanlar kaybolmakta ve haber alınmamaktadır. Konuyla ,ilgili pekçok rivayet var uzaylılardan tutunda deniz canavarına kadar bilimum fikirler ortaya atılmış. Hatta en son kaybolan futbolcunun uçağınında bu bölgede ortadan kaybolduğu söylenmektedir.
430 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10 puan
ZA Bu güne kadar "Rus edebiyatı" başlığı altında pek bir donanımım olmadığı kadar diline karşı da pek bir hakimiyetim yoktu. Fakat şanslıyım ki senin gibi bu konuda meraklı ve konuya hakim olan birinden bu kitap önerisini aldım ve kafamda hali hazırsa var olan birkaç düşünceyi sorgulamaya dahi başladım. Kitabın ortalarına doğru özellikle çok yoğun bir "Sefiller (Les Miserables)" rüzgarı esmeye başladı ve bana üzerinde yaşadığımız bu dünyayı ve sahip olduğumuz imkanları, değerlendirme şansı verdi. Kitaptaki en sevdiğim bölümse yazarın İncil'den yapmış olduğu alıntıdır(Çırak ustasından üstün değildir ama her çırak olgunlaşınca ustası gibi olur),yani hatasız kul yoktur!


Queen B. Sen olmasan zaten kitap olmazdı,benim kadar sevmediysen de sanki senin gönlün var gibi gibi...





Lev Tolstoy Diriliş
100 syf.
Sınav gözetmenliği sırasında okumak için çocuk kitapları rafından aldım kitabı. İyi ki de almışım.
Halid Ziya’nın edebiyatımız için çok önemli biri olduğunu zaten biliyoruz ancak bunu biz biliyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz değil maalesef. Bu sebeple hazırlandığını düşündüğüm bu kitap gerçekten de çocuklara da gençlere de edebiyatımız için ne kadar önemli ve değerli biri olduğunu gösteriyor.
Kitap birbirinden bağımsız, 11 hikayeden oluşuyor ve her bir hikaye çok akıcı, anlaşılır ve merak duygusunu uyandırıcı şekilde aktarılıyor.
Her yaş grubuna uygun olduğunu düşündüğüm kitabı, ortaokul seviyesi mutlaka okumalı.
Okuyun, okutun efendim.
Ceylakitap
Ceylakitap Tavuk Suyuna Çorba - Çiftlerin Yüreklerini Isıtacak Öyküler'i inceledi.
215 syf.
·Puan vermedi
Ben lisedeyken serisi çıkan kitap. O dönemlerde nedendir bilmiyorum bu kitapların hiç birini almamıştım. Sahafta görüp dayanamayıp aldım. Malum herkesin bildiği gibi kısa kısa öykülerden oluşan bir kitap. Yer yer birbirine benzeyen hikayeler beni sıksa da genel anlamda güzeldi. Uzun otobüs yolculuğuna çıkarken okuyabileceğiniz çerezlik tadında bir kitap.
256 syf.
·1 günde
Savaşın izlerini taşıyan fotğrafçı Rolf Carle, sevgilisi Eva Luna'ya: "Bana bir masal anlat" diyor.
"Nasıl bir masal istiyorsun?"
"Şimdiye dek kimseye anlatmadığın bir masal olsun."
Eva Luna, Binbir Gece Masalllarındaki Şehrazad gibi yirmi üç öykü anlatıyor.
Başlarda kitap akıcı, sıra dışı ve eğlenceliydi. sonlara doğru biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Yine de okunası bir kitap.
557 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Aniden uyurgezerliğe yakalanan bir yazar, kapıldığı korku nöbetlerinden dolayı çalışamaz hale gelen bir cerrah, tanrıya inancını kaybeden bir rahip, karanlıktan korkmaya başlayan eski asker, doktor ve hastahanelere karşı hiç yaşamadığı deneyimlerinden dehşete kapılmış küçük bir kız ve annesi, bir hırsız ve diğerleri ancak hiçbiri kendisine neler olduğunu açıklayamıyor. Roman oldukça kalabalık bir kadroya sahip. Herbirini ilerledikçe tanıyorsunuz.
Sayfalarca süren maceralarında herbirini öyle benimsiyorsunuz ki nolur hiçbirine kötü şeyler olmasın diye dua ediyorsunuz. Gerilim hiç düşmüyor. Süper bir kitaptı.
144 syf.
İnsan ömrünü nasıl paralar sevdası yüzünden....Kitabın adı bu olsa yeriymiş. Lakin okumak keyifliydi. Çingene kadınları kendine aşık olanı çingene edermiş...

Yazarın biyografisi

Adı:
Metin Celal
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1961
1961 yılında Ankara'da doğdu. ODTÜ'de petrol mühendisliği, İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda gazetecilik öğrenimi gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. Antolojiler, sözlükler hazırladı. 1979'dan beri yazıları ve şiirleri gazetelerde ve edebiyat dergilerinde yayımlanıyor. Halen bir yayınevinde yöneticilik yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 481 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 310 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.