Mike Carson

Mike Carson

Yazar
8.3/10
9 Kişi
·
17
Okunma
·
1
Beğeni
·
319
Gösterim
Adı:
Mike Carson
Unvan:
Amerikalı Televizyon Radyo Spikeri, Gazeteci, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Futbolun sadece takımı sahaya sürmek olmadığını gerek sosyal gerekse iktisadi bilgilere ve çok yönlülüğe sahip olmak gerektiğini anlatan, kimi zaman durağan bir anlatımı olmasına rağmen güzel bir kitap.
Futbolun sadece futbol olmadığı, altyapısında gerçekten sağlam psikolojik savaşların olduğunu ve bir teknik direktörün takımın çehresini nasıl değiştireceğini gösteriyor..
Futbolun sadece futbolculara emanet edilmeyeceğini anlatan ve her teriminde zekanın ön planda olduğunu gösteren bir eser.Böylece ülkemizde futbolun nasıl bilgisizce yönetildiğini oynandığını ve ekonomisinin akıl çizgisinden uzak yönetimini daha iyi anlıyoruz.
bu kitap, dünyanın en ünlü teknik adamları neler yapıyor da para kazanıyor, kitabı değil. bu kitap ciddi anlamda bir kişisel gelişim kitabı. o büyük büyük şirketlerde, ceo ların, genel müdürlerin, üst düzey yöneticilerin okuması gereken türden.. kendi egolarını kırıp, karşındaki "insanla" nasıl ilişki kurman, ekip olman, lider olman, başarıya ulaşman ve o başarıyı kalıcı hale getirmen gerektiğini anlatan harika bir kitap.
The Manager; Futbolun Dahi Liderleri, bir futbol kitabı değil, tam olarak bir ilham kitabı.

Kapağında Arsene Wenger, Jose Mourinho ve Alex Ferguson’un olduğu kitap, öncelikle futbol severleri kendisine bağlıyor. Kitabın içine girdiğinizde ise bambaşka bir dünya karşılıyor sizi.

Evet örnekler olaylar hep futbol dünyasından fakat bu kadar göz önünde olan ve albenisi yüksek bir sektörün hayattaki yansımaları da bir o kadar somut oluyor. Bir teknik direktörün bir sezon veya bütün kariyeri boyunca yaşadığı/yaşayabileceği zorlukları, baskı altında alması gerektiği kararları, değişim ve sürekliliği sağlamak için alması gereken tedbirleri ve dahasını ünlü teknik adamların yaşadıkları üzerinden anlatıyor kitap.

Futbol kazanmak üzerine kurulu bir oyun, artık hayat da öyle. Hayatta kazanmak için her yol mübah olsa da insan karakteriyle kazanmalı, karakterinden vazgeçerek değil. İşte kitap bu noktada ilham olabilir.

İçinde bulunduğunuz her kurum ve kuruluşu bir futbol kulübü olarak görebilirsiniz. Takım olmak, takım içinde uygun hareket etmek, çalışmak, sürdürülebilir başarı ortamını kurmak ve devam ettirmek, krizleri yönetmek ve zafere ulaşmak. Bunların hepsi için ünlü teknik adamların yaşadıkları olaylardan yola çıkarak okuyacaksınız.

Mesela Roy Hodgson birlikte çalışıp başarmak için üç etken sayar; “yeterlilik, çalışkanlık ve iletişim.” Bu üç etken hayatta da şirketler de geçerli değil mi? Ya da Carlo Ancelotti’ye göre başarı “Her oyuncuyu anlamaktır.”

Jose Mourinho’ya kulak verdiğimizde başarının anahtarı; “bireysel motivasyon ve davranışları, takım motivasyonu ve davranışlarıyla harmanlamaktır.” İşte bu ve benzeri bir çok anahtar cümle kişisel gelişim ve iş dünyası için ilham verici kapılar açacaktır okuyucuda.

Bütün bunların üstüne bir ek yapacak olursak; “Büyük Resmi Görmek” isimli bölümde anlatılan ve gerek sosyal hayatta gerekse iş dünyasında sıklıkla karşılaştığımız bir problematik ve çözüm önerisi önemli bir ipucu veriyor: Problematik bağlılık ile takıntı arasındaki ince çizgi. Çözü ise lidere düşüyor. “Lider hareketlerini akılla değil de korku ile belirlerse işte o zaman aşağı doğru düşüş başlıyor.”

Kitapta bu ve benzeri birçok örnek ve sonuç var. Futbol sadece futbol değildir ve bir top peşinde koşan 22 futbolcudan oluşmaz. Sahne arkasında önemli bir takım var ve sahne önünü hazırlayanlar onlar. İş dünyasında olduğu gibi, sosyal hayatta olduğu gibi…

Son söz olarak; liderlik tamamen insalarla alakalıdır. Hedeflerini ya da büyük vizyonu ne olursa olsun hiçbir lider, çalışanlarına ilham verme becerisi olmadan gerçek anlamda kayda değer bir şey başaramaz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mike Carson
Unvan:
Amerikalı Televizyon Radyo Spikeri, Gazeteci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.