The Manager - Futbolun Dahi Liderleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
876
Gösterim
Adı:
The Manager - Futbolun Dahi Liderleri
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054789054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Manager: Inside the Minds of Football's Leaders
Çeviri:
Recep Özerin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Hava Yolları Yayınları
Herkesin bu liderlerden öğrenecek bir şeyleri var…

Bilgisayar oyunu başında ya da televizyon karşısında taktik vermek, oyuncu değiştirmek, kaçan pozisyonları değerlendirmek, içimizdeki "menajeri" ortaya çıkartma yolumuz. Oysa dünyanın en rekabetçi liginde ayakta kalabilmek, değişen sistemlere uyum sağlamak hatta sistemlerin değişmesine önayak olmak hiç kolay bir iş değil.

Muazzam yetenekteki bir avuç genç milyoneri nasıl yöneteceksiniz? Takımda baş gösteren krizleri fırsata nasıl çevireceksiniz? Uzun süreli bir başarı için neler yapabilirsiniz? Ezici bir baskı altında çalışırken sakinliğinizi kaybetmeden liderlik yapmaya nasıl devam edeceksiniz? Bu soruları Fortune 500 şirketlerinden birinin CEO'suna da sorabilirsiniz, İngiltere Premier League ekiplerinden birinin menajerine de…

Jose Mourinho, Sir Alex Ferguson, Arsene Wenger, Carlo Ancelotti, Roberto Mancini, Roy Hodgson, Sam Allardyce, Brendan Rodgers, Harry Redknapp, David Moyes, Martin Jol…
(Tanıtım Bülteninden)
302 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Futbol, hep rekabetçi ve insanları heyecanlandıran bir oyun olmuştur. Her zaman için 22 kişi ve 1 toptan daha fazlasıdır. Futbol sektörü, her sezom gelişmeye devam eder ve dünyadaki futbol kulüplerini de beraberinde bu değişime sürükler. Ayak uysuramayanlar ise, görkemli ışıkların sahnesinden bir bir çekilmek veya arka planda olmak zorunda kalır. Bir de bu işin içine para da giriyor ve milyon euro luk oyuncuları yönetmek, onlar üzerinde bir lider figürü yaratabilmek de zorlaşabiliyor.

Mike Carson, kitabında İngiltere Premier Ligi'ni konuk alıyor. Kitabına o dönem dünyanın en iyi ligi olarak görülen İngiltere'de çalışan menajerleri konuk alıyor. Roy Hodgson, Carlo Ancelotti, Arsene Wenger, Sam Allardyce, Roberto Mancini, Jose Mourinho, Brendan Rodgers, Sir Alex Ferguson, Harry Redknapp, Walter Smith ve Mick McCarthy gibi menajerler bölümleriyle kitapta yer alıyor. Biz de kazanan bir takımın nasıl yaratılacağını, yüksek performansın nasıl alınabileceğini, taktiklere nasıl uyum sağlanabileceğini, yıldızların olduğu takım kadrosunun nasıl yönetilebileceğini, oyum sahasının nasıl paylaşabileceğini, başarının nasıl sürekli olacağını en yetkin ağızlardan öğreniyoruz.
302 syf.
·Puan vermedi
Futbolun sadece takımı sahaya sürmek olmadığını gerek sosyal gerekse iktisadi bilgilere ve çok yönlülüğe sahip olmak gerektiğini anlatan, kimi zaman durağan bir anlatımı olmasına rağmen güzel bir kitap.
302 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10 puan
Futbolla günlük hayattaki liderliği bağdaştıran, bunlar arasında ilişki kuran güzel bir yapıt. Futbola ilgisi olanların okuması gereken; genellikle Premier Lig'deki menajerleri ele alarak liderlik, takım yönetimi, kriz yönetimi, problem çözme gibi konular üzerinde duran bir eser. Daha çok kişisel gelişim tarzında yazılmış.
Bazı kısımlarında sizin menajer olarak neler yapmanız gerektiği konusunda tavsiyeler veriyor ancak ülkemizde menajer olmak futbolcu olmak gibi. Yaklaşık 10 sene, 100 bin tl direk gider ve bunun yanında her an çalıştırabileceğiniz bir kulüp olmak zorunda. Yani futbolun içinden gelmiyorsanız ve çok fazla torpiliniz yoksa hayalinizdeki menajer de olamazsınız.
Kişilerden ziyade olay bazlı ilerlediği için aynı kişiyi defalarca kez farklı farklı yerlerde görebiliyorsunuz ve bu biraz kafa karışıklığına yol açıyor. Kişi bazlı olup olayları tekrar etse futbolseverler için daha etkiliyici olabilirdi kanısındayım.
302 syf.
·10/10 puan
Hadi ''aklına gelen ilk 10 teknik direktörün ismini bana söyle'' desem , isimlerini söyleyeceğiniz bir çok teknik adamın sözlerini - yaptıklarını - uyguladıklarını anlatan , harika bir kitap.. Bu kitapta da altı çizili epey cümlem oldu.. Tavsiye ederim..
302 syf.
The Manager; Futbolun Dahi Liderleri, bir futbol kitabı değil, tam olarak bir ilham kitabı.

Kapağında Arsene Wenger, Jose Mourinho ve Alex Ferguson’un olduğu kitap, öncelikle futbol severleri kendisine bağlıyor. Kitabın içine girdiğinizde ise bambaşka bir dünya karşılıyor sizi.

Evet örnekler olaylar hep futbol dünyasından fakat bu kadar göz önünde olan ve albenisi yüksek bir sektörün hayattaki yansımaları da bir o kadar somut oluyor. Bir teknik direktörün bir sezon veya bütün kariyeri boyunca yaşadığı/yaşayabileceği zorlukları, baskı altında alması gerektiği kararları, değişim ve sürekliliği sağlamak için alması gereken tedbirleri ve dahasını ünlü teknik adamların yaşadıkları üzerinden anlatıyor kitap.

Futbol kazanmak üzerine kurulu bir oyun, artık hayat da öyle. Hayatta kazanmak için her yol mübah olsa da insan karakteriyle kazanmalı, karakterinden vazgeçerek değil. İşte kitap bu noktada ilham olabilir.

İçinde bulunduğunuz her kurum ve kuruluşu bir futbol kulübü olarak görebilirsiniz. Takım olmak, takım içinde uygun hareket etmek, çalışmak, sürdürülebilir başarı ortamını kurmak ve devam ettirmek, krizleri yönetmek ve zafere ulaşmak. Bunların hepsi için ünlü teknik adamların yaşadıkları olaylardan yola çıkarak okuyacaksınız.

Mesela Roy Hodgson birlikte çalışıp başarmak için üç etken sayar; “yeterlilik, çalışkanlık ve iletişim.” Bu üç etken hayatta da şirketler de geçerli değil mi? Ya da Carlo Ancelotti’ye göre başarı “Her oyuncuyu anlamaktır.”

Jose Mourinho’ya kulak verdiğimizde başarının anahtarı; “bireysel motivasyon ve davranışları, takım motivasyonu ve davranışlarıyla harmanlamaktır.” İşte bu ve benzeri bir çok anahtar cümle kişisel gelişim ve iş dünyası için ilham verici kapılar açacaktır okuyucuda.

Bütün bunların üstüne bir ek yapacak olursak; “Büyük Resmi Görmek” isimli bölümde anlatılan ve gerek sosyal hayatta gerekse iş dünyasında sıklıkla karşılaştığımız bir problematik ve çözüm önerisi önemli bir ipucu veriyor: Problematik bağlılık ile takıntı arasındaki ince çizgi. Çözü ise lidere düşüyor. “Lider hareketlerini akılla değil de korku ile belirlerse işte o zaman aşağı doğru düşüş başlıyor.”

Kitapta bu ve benzeri birçok örnek ve sonuç var. Futbol sadece futbol değildir ve bir top peşinde koşan 22 futbolcudan oluşmaz. Sahne arkasında önemli bir takım var ve sahne önünü hazırlayanlar onlar. İş dünyasında olduğu gibi, sosyal hayatta olduğu gibi…

Son söz olarak; liderlik tamamen insalarla alakalıdır. Hedeflerini ya da büyük vizyonu ne olursa olsun hiçbir lider, çalışanlarına ilham verme becerisi olmadan gerçek anlamda kayda değer bir şey başaramaz.
302 syf.
·17 günde·Puan vermedi
bu kitap, dünyanın en ünlü teknik adamları neler yapıyor da para kazanıyor, kitabı değil. bu kitap ciddi anlamda bir kişisel gelişim kitabı. o büyük büyük şirketlerde, ceo ların, genel müdürlerin, üst düzey yöneticilerin okuması gereken türden.. kendi egolarını kırıp, karşındaki "insanla" nasıl ilişki kurman, ekip olman, lider olman, başarıya ulaşman ve o başarıyı kalıcı hale getirmen gerektiğini anlatan harika bir kitap.
302 syf.
Futbolun sadece futbolculara emanet edilmeyeceğini anlatan ve her teriminde zekanın ön planda olduğunu gösteren bir eser.Böylece ülkemizde futbolun nasıl bilgisizce yönetildiğini oynandığını ve ekonomisinin akıl çizgisinden uzak yönetimini daha iyi anlıyoruz.
302 syf.
Futbolun sadece futbol olmadığı, altyapısında gerçekten sağlam psikolojik savaşların olduğunu ve bir teknik direktörün takımın çehresini nasıl değiştireceğini gösteriyor..
Bir lider kendini ve etrafındakileri masum olduğuna inandırdığı sürece sorunu çözme doğrultusunda atacağı adımlara odaklanmıyor demektir.
Mike Carson
Sayfa 284 - Türk Hava Yolları
Felsefesine (kendilerine) sadık kalan liderler ilham verir.Hiçbir şey onları sarsamaz ve bu başlı başına ilham verici bir şeydir.
Mike Carson
Sayfa 203 - Türk Hava Yolları
Rodgers için önemli olan fark yaratmak, Alex için kazanmayı sürdürmek, Mourinho için de 20 yılı aşkın bir süre en üst seviyede kalmak.Bu üç ismin de bir amacı ve motivasyonu var. Tıpkı yol gösteren bir pusula gibi... Yani net bir amaç, liderin kariyerinin yoldan sapmamasını sağlar.
Mike Carson
Sayfa 201 - Türk hava yolları
2007’de İngiliz basınında dokunaklı bir haber yayınlanmıştı ! Bir baba oğlunu kanser tedavisi görmesi için Cambridge’teki dünyaca ünlü Edinburgh Hastanesine götürür. Bu ziyareti unutulmaz bir tecrübeye dönüştürmek için bir kaç günlüğüne kaliteli bir otelde kalmaya ve şehir manzarasının tadını çıkarmaya karar verir. Ameliyattan bir gece önce otelin şef garsonu çocuğun biraz endişeli olduğunu görüp bu durumu babasına sorar ; O da oğlunun ertesi günkü ameliyat için saçını kazıtması gerektiğini ve bunun canını sıktığını söyler. Şef garson bu duruma sempatiyle yaklaşır... Ertesi sabah baba ve oğul kahvaltı için aşağı indiğinde tüm restaurant görevlilerinin saçlarını kazıttığını görürler.

Bu hikaye empatinin en zorlu koşullarda bile etkili olduğunu gösterirken aynı zamanda doğru biçimde yapmanın ne kadar kıymetli olduğunu anlatıyor !...
İnsanlardan soyutlanmış bir halde yaşamıyoruz; söylediklerimiz, yaptıklarımız, zamanımızı ve enerjimizi nasıl harcadığımız sadece kendi yolculuğumuzu tanımlamakla kalmıyor. Etrafımızdaki insanlarıda etkiliyor !...
Bir akıl hocasına sahip olmak başka, onu taklit etmeye çalışmak başka bir şey ;


Akıl hocası sayesinde gelişip bir evrim geçirmeye hazır hale gelebilirsiniz ama Onu taklit etmeye çalışırsanız asla orijinali gibi olamazsınız. Bence başarılı olmuş ve sizden daha fazla tecrübeye sahip kişilerden bir şeyler öğrenirken kendi kimliğinizi de korumaya çalışmalısınız !...
Felsefesine yani kendilerine sadık kalan liderler ilham verir. Hiç bir şey onları sarsamaz ve bu başlı başına ilham verici bir şeydir !...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Manager - Futbolun Dahi Liderleri
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054789054
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Manager: Inside the Minds of Football's Leaders
Çeviri:
Recep Özerin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Hava Yolları Yayınları
Herkesin bu liderlerden öğrenecek bir şeyleri var…

Bilgisayar oyunu başında ya da televizyon karşısında taktik vermek, oyuncu değiştirmek, kaçan pozisyonları değerlendirmek, içimizdeki "menajeri" ortaya çıkartma yolumuz. Oysa dünyanın en rekabetçi liginde ayakta kalabilmek, değişen sistemlere uyum sağlamak hatta sistemlerin değişmesine önayak olmak hiç kolay bir iş değil.

Muazzam yetenekteki bir avuç genç milyoneri nasıl yöneteceksiniz? Takımda baş gösteren krizleri fırsata nasıl çevireceksiniz? Uzun süreli bir başarı için neler yapabilirsiniz? Ezici bir baskı altında çalışırken sakinliğinizi kaybetmeden liderlik yapmaya nasıl devam edeceksiniz? Bu soruları Fortune 500 şirketlerinden birinin CEO'suna da sorabilirsiniz, İngiltere Premier League ekiplerinden birinin menajerine de…

Jose Mourinho, Sir Alex Ferguson, Arsene Wenger, Carlo Ancelotti, Roberto Mancini, Roy Hodgson, Sam Allardyce, Brendan Rodgers, Harry Redknapp, David Moyes, Martin Jol…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 57 okur

  • Candas Aycicek
  • Osman Ateş
  • Mustafa uysal
  • M
  • Chingachgook
  • Alper Demiralp
  • Hasan Öztürk
  • Koray Topçu
  • Gunther Glick
  • Mümtaz Emre Metin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.8 (4)
9
%18.5 (5)
8
%22.2 (6)
7
%25.9 (7)
6
%14.8 (4)
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0