Muharrem Kaşıtoğlu

Muharrem Kaşıtoğlu

YazarDerleyen
8.3/10
55 Kişi
·
109
Okunma
·
5
Beğeni
·
795
Gösterim
Adı:
Muharrem Kaşıtoğlu
Unvan:
Türk Siyasetçi
Leblebi Tozu
Güzeldi leblebi tozu... Manyakçaydı evet, tehlikeliydi evet, ama güzeldi işte! Aslında ya sarı tozlar güzeldi ya da çocukluğumuz onu güzel kılıyordu. Hangisi olduğununa karar vermek çok zor...
Öyle ya da böyle bayıla bayıla yerdik. Kaç defa boğazımıza kaçarak ölme tehlikesi geçirdik kimbilir... Birçok çocuk, leblebi tozu yerken ölümden dönmüştür. Amma çok eğlenceliydi işte, gerisi hikaye!...
Eti Reklamı
Fazla bir şey yazmaya gerek yok; aşağıdaki satırları okuyan herkes, hâlâ dillerden düşmeyen bu cıngılı hemen söylemeye başlayacaktır:
"Bir bilmecem var çocuklar,
Haydi sor sor,
Çayda kahvaltıda yenir,
Acaba nedir nedir?
Bisküvi denince akla,
Tamam şimdi buldum,
Hemen onun adı gelir,
Eti eti eti!"
Ahhh o siyah önlükler ve kar beyazı yakalıklar! O dönem nasıl da nefret ederdik ama gelin bir de şimdi sorun bize! Yeniden giymek için can atarız, can!
...
Sonraları siyah önlükler kalktı ve önce mavi, daha sonra da diğer renklerde önlükler giyilmeye başlandı. Fakat biz siyah önlük giyip beyaz yaka takan nesil, her zaman şimdiki nesilden daha şanslı olacağız! Evet, birçoğumuz siyah önlük giymek ve yakalığımız yana kaymış vaziyette, tebeşir tozlarına bulunmak istiyoruz! Keşke, keşke...
"Eğer bir maniniz yoksa, annemler bugün size gelecek."
Ne de çok duyardık bu sözü! Hepimiz, o dönemlerdeki çocukluğumuz boyunca annelerimiz tarafından haber vermek üzere komşuya mutlaka en az birkaç kez gönderilmişizdir. Haber vermek için gönderildiğimiz o kapının açıldığı ana kadar çektiğimiz heyecan belki de hâlâ hepimizin aklındadır.
Pazartesi sabahları "Türküm, doğruyum" ile başlayan hafta, cuma günleri "Korkma sönmez" ile biterdi ve herkes sevinç içinde evlerine koşardı. Pazartesi en sevmediğimiz, cuma en sevdiğimiz gündü ve hâlâ da öyledir!
Kemalettin Tuğcu
Onu çocuklar için diğer yazarlardan ayıran en önemli cümle, belki de Yılmaz Erdoğan'ın da dediği gibi "bizim Kemalettin Tuğcu'larımız vardı" cümlesiydi.
Kemalettin Tuğcu'nun romanları çok acıklıydı ama çoğunlukla hep mutlu sonla biterdi. En azından bu bile bir teselliydi ve mutlu sonlara olan inancımız güçlenirdi. Ayakları tutmadığı için tekerlekli sandalyeye mahkum olan Tuğcu, sayısını belki de kendisinin bile hatırlayamadığı kadar çok hikaye yazmış, ezilen, acı çeken çocukların dramlarını hikayelerine ana konu yapmıştır.
Adile Naşit ve Uykudan Önce

Çok sevimli, sımsıcak bir kadındı Adile Naşit... Ağlaması, gülmesi, oynaması, şarkı söylemesi, muziplikleri hâlâ aklımızdadır... Münir Özkul'la başrol oynadıkları o sıcacık aile filmlerinin tadı zihinlerimizde aynen duruyor.
Tarık Akan'la oynadığı bir filmde, evde kalmış geçkince bir kızı oynuyor, Tarık Akan'a âşık oluyor, onun kaçmasına engel olmak için Tarık Akan'a sarıldığında boyu Tarık Akan'ın beline geliyordu. Bu filmdeki rolünde inanılmaz komikti ve gülmekten insanın gözünden yaş getiriyordu. Ama biz onu, Hababam Sınıfı'nda Hafize Ana rolüyle kalbimizin en derin köşesine sakladık.
192 syf.
·40 günde·Beğendi·8/10
Kendisini '80'li yıllar kuşağının üyesi' olarak tanımlayan yazar,  o dönemin müzikleri, dizileri, oyunları, çizgi filmleri, giyim kuşamları ve o dönem yapılanları kitabında eğlenceli bir şekilde kaleme almış.
Her ne kadar 80'ler benim bebeklik ve çocukluk yıllarım  olsa da kitapta anlatılan bir çok şeyi  hatırlıyorum. Benim bilmediklerimi de okuduğum zaman eşim hatırladı. En güzel yanı da buydu. Akşamları eşime de okuyarak o dönem anılarımızı paylaştık. İsmi geçen sanatçıların şarkılarını hemen açıp dinledik.Hatta bazen arkadaşlarıma, burada da paylaştığım alıntıları mesaj olarak yolladım. Cevap olarak "Evet ya ne güzel günlerdi", "Süpersin nasıl hatırladın?" gibi mesajlar aldım. Allahtan benim gibi bir arkadaşları var da onları çok yormadan(!) bir kaç alıntıdan sonra kitabın adını verdim:) Her ne kadar kitabı okudukça yaşlanıyorum duygusunu yaşasam da tebessümle ve hatta bazen kahkahalarla okudum.
Bu kitabı 80 kuşağı gençliği, kendi günlüklerini okur gibi, daha küçük arkadaşlar da abi ve ablalarının o güzel yıllarını kesinlikle eğlenerek okuyacaklardır.
136 syf.
İstanbul'u bir de kedinin gözünden okumak istiyorsanız, bu eseri okumanızda fayda var.
İstanbul hakkında çok güzel bilgiler veriyor. Tarihi yerler, çarşılar ve ibadethaneler.
İyi okumalar.
126 syf.
·8/10
Aslında bir çocuk kitabı ve ben yine de zevk alarak okudum. Masal içinde masal... Çirkin ördek yavrusu, papatyanın bahar hikayesi ve Bremen Mızıkacıları'na kitabın içinde dinleyici olarak konuk oluyoruz. Bu da kitaba ayrıca bir güzellik katmış
.
Muharrem Kaşítoğlu bu kitabında biz okurlarına Eyüp Sultan'i tanıtıyor. Bilge serçe İncesôz ve minik serçelerin üç gün süren gezintilerine bizleri de konuk ediyor. Serçe İncesôz'ūn anlatımı ile bilgi sahibi olurken, rehberliği ile de geziyoruz. EyüpSultan' ın hem tarihî, hem dini değerleri hem de doğası hakkında bilgi sahibi oluyoruz. .
Ben okurken not aldım. Bakalım nereleri gezmişiz serçecanlar ile ve neler öğrenmişiz:
Eyüp Sultan kimdir ismi buraya nasıl verilmiştir. ,
Pierre Loti kimdir, Pierre Loti Tepesi adı niye verilmiştir,
Haliç' in adı nereden gelmektedir ve tarihi,
Eyüp Sultan Camii ve Osmanlı tarihindeki yeri, önemi,
Eyüp Oyuncaklar Çarşısı,
Sokullu Mehmet Paşa kimdir ve Sokullu Mehmet Paşa Türbesi,
Adile Sultan Türbesi- Mehmet Ali Paşa Türbesi ve kim oldukları,
Sultan Reşat kimdir ve türbesi,
Ebu Derda kimdir ve türbesi,
Feshane,
8 Mayıs Parkı,
Cafer Paşa Medresesi Kültür Merkezi,
Zal Mahmutpaşa Camii, Külliyesi,
Aziz Paşa Mesire Alanı.
.
Ben okurken keyif aldım çocuklarımıza, öğrencilerimize rahatlıkla okutabileceğimiz ve bizlerin de okuyabileceği bir kitap ve seri. Tavsiye ederim.
144 syf.
·8/10
Sizlere hem çocukların hem de yetişkinlerin severek okuyabileceği, serinin ikinci kitabı olan ÜSKÜDAR MASALI kitabının paylaşımı ile geldim. .
Anlatılanları büyük bir sessizlik içinde dinleyenlerden biri olan Karakanat "Biz bu kadar büyük bir yerde mi yaşıyoruz babacığım?" diye sordu. "Fiziki olarak büyük olmasa da tarihi olarak çok büyük bir yerde yaşıyoruz oğlum" diye cevap verdi Kabakanat. .
Bu alıntı kitabın da özeti oluyor aslında. Hem doğal güzellikleri hem tarihsel yapısı ile ayrı bir zenginlik olan Üsküdar tanıyor, geziyoruz bu kitapta.
.
Karakanat ve Akkanat iki yavru güvercin ve onlar birbirlerinin ilk ve en iyi arkadaşı. Uçmayı öğreniyorlar, Karakanat meraklı ve biraz da hiperaktif. Çok gezen çok araştıran bir yapısı var. Bir gün babasından yaşadıkları yer hakkında bilgiler öğreniyor ve bu öğrendiklerini hemen arkadaşı ile paylaşıyor. Babasının bu bilgileri Bilgekanat isimli bilge güvercinden öğrendiğini ve onun kısa süre önce vefat ettiğini öğreniyor. Bilgekanat'ın mirası olan Üsküdar 'ı anlatan deftere ulaşıyorlar ve iki güvercin ailesi bir taraftan bu miras defteri okurken diğer taraftan da Üsküdar'ı gezerek incelemelerde bulunup keşif yapıyorlar. Neler neler öğrenip nereleri görüyorlar. Korular, camiler, külliyeler, türbeler, saraylar, yalılar, Kız Kulesi, Çamlıca Tepesi.... .
Covit-19 nedeniyle evde kaldığımız su günlerde benim için hem güzel bir gezinti, hem de keyifli bir okuma deneyimi oldu. Kitapta yer alan resimler o kadar güzel ki elime kalem alıp boyayasım geldi ki ben kitaplara çizik atmaya bile kıyamayan biriyim. .
@muharremkasitoglu #muharremkaşıtoğlu #üsküdarmasalı @ozyurekyayinevi
196 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
80'li yılların çocuğu ya da genciyseniz bu kitaptan oldukça zevk alacaksınız. Ahh pardon hangi kitap mı? Tabiki @pozitifyayinlari nın "60'LAR HİKÂYE, 70'LER TERANE, 80'LER ŞAHANE" kitabını. O yılların popüler müzikleri, sanatçıları, dizi filmleri, çizgi filmleri, reklamları, futbolcuları, çocuk oyunları, çizgi romanları, atıştırmalıkları v.s. bir çok anınız gözünüzde canlanıyor. Fazla açıklama yapmayayım, ben bu nostaljiye bayıldım. Daha çok alıntı paylaşmadım. Çünkü kendiniz okuyup görün isterim.
120 syf.
·8/10
Bu akşam sizlere çok beğenerek okuduğum bir çocuk kitabının paylaşımı ile geldim. Ne ara başladım ne ara bitirdim bilemedim. Bu arada yazarımızın daha önce bir kitabını okumuştum, orada 80 li yıllarda çocuk olmanın şahane olduğunu söylüyordu ama ben şimdiki çocukları özellikle de okuyabilecekleri böyle güzel kitaplar olması açısından kıskanıyorum. Bizim çocukluğumuzda böylesi kitaplar pek yoktu. Hem bilgi verip eğiten, hem de eğlendiren. Kitabı daha önce kızım okumuştu. Bugün de ben okudum. Okurken de kısa kısa notlar aldım. Çünkü bu çocuk kitabı gezi türünde yazılmış; boğazın incisi Beykoz ilcesini anlatıyor ; tarihi ve doğal güzellikleri ile. Üstelik edebiyata bile yer veriyor. Orhan Veli'nin şiirini görmek beni çok mutlu etti.. Tabiki bu anlatımda tarihî ve edebiyatla ilgili bilgileri çocukların anlayabileceği bir şekilde veriyor. Küçük yaşta çocukların tarihe ve edebiyata olan ilgilerini geliştirmede katkı sağlayacağını düşünüyorum. .
.
Afacan martı tam bir martı olma yolunda ilerleyebilmesi için uçmayı öğrenmelidir. Kardeşleri ile birlikte uçmayı öğrendiği gün kartalların saldırısında uğrarlar. Ve bizim afacan martı ailesinden ayrı düşer. O günün gecesinde kargaların misafiri olur. Uçmayı iyicene kavrayan martı artık kanatlanır ve ailesini bulmak için uçmaya başlar. Bu uçuşunda Beykoz'u gezer ve Bilge Martı ile tanışıp Beykoz'u gezer tanır. Bilge Martı ona mihmendarlık, rehberlik yapar. Aldığım notlara bakıyorum, bizim Afacan Martı sırasıyla Anadolu Feneri, Anadolu Feneri Köyü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Yoros Kalesi, Anadolukavağı, Midillili Ali Reis Camisi, Hz Yuşa Tepesi, Beykoz Kundura Fabrikası, Hünkar Kasrı, Ahmet Mithat Efendi Yalısı, Onçeşmeler, Beykoz Korusu, Paşabahçe, Hidiv Kasrı, Kanlıca, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Anadolu Hisarı, Polonezköy' û gezmiş ve biz okurlara anlatmışlardır. Bilge Martı insanların okuyarak öğrendiklerini ve kendisine anlattıkları ile bilge olduğunu, bu hususta özellikle Zülal öğretmenin katkısının büyük olduğunu söylüyor. Okuyup öğrenen nesiller için güzel kitaplar hep olsun.
136 syf.
·9/10
Yine hem çocukların hem bizlerin keyifle okuyabileceği, serinin üçüncü kitabı olan FATİH MASALI ile sizlerleyım. .
Gece yarısı İstanbul Fatih'te eski ahşap metruk bir binada çıkan yangın için giden itfaiye ekibinden güzel yürekli bir itfaiyeci yavru bir kedi bulur. Bir iki gün Duman adını verdiği bu yavru kedinin bakımı ile ilgilenir. Sonrasında onu hayvan barınağına teslim etmek zorunda kalır. Duman bir gece Mestan isimli aslında sahipli olan bir kedi ile barınaktan kaçar ve Mestan'in Fatih'te yer alan evine doğru yola koyulurlar. İşte bu yolculuk sürecinde Mestan sahibi Yusuf Bey'den öğrendikleri ile Duman bilgi, kültür ve tarih bombardımanına tutar. Meraklı kedi yavrusu Duman yol boyunca görüp büyülendigği yerler hakkında Mestan'dan öğrendiklerinden memnundur. Nereleri mi anlattı Duman'a. Ben not aldım. Sizlerle de paylaşayım: Topkapı Sarayı,
Aya İrini Kilisesi,
3. Ahmet Çeşmesi,
Ayasofya,
Sultanahmet Camii,
Hürrem Sultan Hamamı,
Türk ve İslam Eserleri Müzesi,
Ay Meydanı-Hipodrom,
Yerebatan Sarnıcı,
Binbirdirek Sarnıcı,
Alman Çeşmesi,
Dikilitaş,
Yılanlı Sütun,
Örme Dikilitaş,
Köprülü Mehmet Paşa Külliyesi,
Çemberlitaş,
Nuruosmaniye,
Beyazıt Meydanı-Beyazıt Camii,
Laleli Camii, Şehzade Camii,
Fatih Camii,
Yavuz Sultan Selim Camii Külliyesi,
Yeni Camii Külliyesi,
Kapalı Çarşı,
İstanbul Ūniversitesi,
Sahaflar Çarşısı,
Beyazıt Yangın Kulesi,
Süleymaniye Camii Külliyesi hakkında bilgiler verdi.
Fatih Sultan Mehmet Han'ın hayatını anlattı ve ayrıca iki çok özel mimar olan Mimar Sinan, Sedefkar Mehmet Han hakkında da bilgiler verdi.
Kitabın sonunda Yusuf Bey Mestan ile birlikte Duman'ı da evine kabul etti. Bu masal da burada bitti.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
️ Merhabalar sevgili kitap dostlarım İstanbul ilçelerindeki gezimize bugün Üsküdar ile devam edeceğiz. Bilgekanatın emanetini bulan Karakanat ve Akkanatla Üsküdar turuna hazır mıyız?
.
Karakanat uçmayı henüz öğrenmeden uçmak için heyecanlı , yerinde duramayan, meraklı mı meraklı bir güvercin yavrusu.. Üsküdar 'ın Fethipaşa korusundaki yuvasında ilk uçuş çalışmalarını yaptığı akkanatla birlikte gözlerini açtığı dünyayı tanımaya çalışıyor. Babasın Kabakanat ile birlikte, ölümü üzerine, yuvasına hiçbir kuşun konmadığı Bilgekanatın yuvasını ziyaret ediyorlar. Tabii bizim Karakanat durur mu ? Yeniden gittiği yuvada Bilgekanatın günlüğünü bulur ve Üsküdar masalı başlar..
.
️Bilgekanatın doğduğu Ayazma camiindeki kuş evinden, Kız kulesi'ne, Üsküdar' ın sembollerinden biri olan Mihrimah Sultan Camii 'ne kadar Üsküdar' ın tüm güzelliklerini gezip tanıyacağımız bir maceranın kapılarını aralarız.
.
️ Çamlıca tepesinde, eşsiz İstanbul manzarası ile dinlenip, saraylar semti olan Üsküdarı, yalılar ile incilenmiş haliyle gezeriz.Bu güzel tura sizler de çocuklarınızla katılmak isterseniz bu güzel kitap tavsiyemdir der hepinize şimdiden keyifli okumalar dilerim Kitapla Kalın
136 syf.
·Beğendi·8/10
@muharremkasitoglu artık benim sayfamda yabancısı olduğunuz bir isim değil 29 ( asla 30 değil ) yaşındaki CÜCÜ yü alıp çocukluğuna götüren keyifli saatler yaşatan bir isim her kitabını ayrı keyifle okudum. Hem çocuk yanıma hem de hayvan sevgime hitap ediyor. Eminim ki sizler de aynı tadı alacaksınız bu eserlerden. Çocuğu olanlar özellikle de sizler kaçırmayın yazarımız bu kitabında bizi Istanbul'un Fatih semtine götürüyor. Bu semtteki tarihi yapılar hakkındaki bilgileri bizi iki tane şeker mi şeker kedi dostumuz arasındaki diyaloglarla iletiyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Muharrem Kaşıtoğlu
Unvan:
Türk Siyasetçi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 109 okur okudu.
  • 36 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.