Mukadder Gemici

Mukadder Gemici

Yazar
7.6/10
19 Kişi
·
47
Okunma
·
6
Beğeni
·
759
Gösterim
Siz yalnızlıktan dert yanıyordunuz ya dün akşam, kızmayın bana olur mu, insanlar kimsesizliği bilmediği için dedim kendi kendime yalnızlıktan süslü kelimelerle bahsetmek kolay geliyor. Yalnızlık zordur muhakkak ama ya kimsesizlik?
Mukadder Gemici
Sayfa 24 - 5. Baskı, Ekim 2018
"Önceden anlamıyormuşum demek ki..." diye düşündü. "Belki de yaşla alakalı."
Anlıyor artık kimin samimi olup olmadığını.
Mukadder Gemici
Sayfa 82 - 5. Baskı, Ekim 2018
Bazı kadınlar vardır, her insanın içinde bulunan iyi olma hali onlarda biraz daha fazladır. İyilik sürekli yanan bir ateştir onların içinde; sönmez, köze, küle dönüşmez, bitmek tükenmek bilmeyen bir hazineden alırcasına hep iyidir onlar, hep kıyımsızdırlar, hep acırlar, hep merhamet ederler, hep fedakârlık yaparlar. Elbette böyle erkekler de vardır ama bu kadınlar, kadınlığa mahsus yaradılıştan verilen o kadife yumuşaklığını görünmez bir taç
gibi taşıdıkları için kendileri gibi olan erkeklerden hep bir adım öndedir.
Mukadder Gemici
Sayfa 114 - 5. Baskı, Ekim 2018
Hani ağacın dalında kendi halinde duran bir serçe kuşuna, şefkatsiz bir çocuğun sapanından fırlayan bir taş isabet eder ya... Kuş, o minicik kuş, çarpan taşla birlikte yere yuvarlanır kan revan içinde. İşte öyle oldum ben de. Savruldum...
"Öyle... Siz yalnızlıktan dert yanıyordunuz ya dün akşam, kızmayın bana olur mu, insanlar kimsesizliği bilmediği için dedim kendi kendime yalnızlıktan süslü kelimelerle bahsetmek kolay geliyor. Yalnızlık zordur muhakkak ama ya kimsesizlik?"
Mukadder Gemici
Sayfa 23 - Dergah
Hayat onlardan aklı alıp böyle konuşma özgürlüğü veriyor, bize de aklı verip istediğimizi söyleme özgürlüğümüzü elimizden alıyor.
Mukadder Gemici
Sayfa 10 - Dergah
Siz yalnızlıktan dert yanıyordunuz ya dün akşam, kızmayın bana olur mu, insanlar kimsesizliği bilmedikleri için dedim kendi kendime yalnızlıktan süslü kelimelerle bahsetmek kolay geliyor. Yalnızlık zordur muhakkak ama ya kimsesizlik?
164 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Kutlu'nun öğrencilerinden; Mukadder Gemici'nin "Asla Pes Etme" kitabı birbirinden sıcak ve bizden hikâyelerden oluşuyor. İsmine baktığımızda kişisel gelişim kitabı mı acaba diyebiliyoruz ama değil, birbirinden güzel kısa hikâyeleri barındıran bir hikâye kitabı. Hikâyeler hep zirve noktasında bitiyor, "falling action" yani duraksama ve düşüş safası pek görmedim. Bu da her hikâyede ayrı bir heyecan ve tad veriyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
123 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Maddenin, bedensel hazların kutsandığı, egoistliğin alıp başını gittiği çağımızda, fedakarlık, sevgi, cömertlik, ahlak hikayeleri anlatıp bize huzurun nerede olduğunu hatırlatan hikayeler yazan insanlar olduğu için Rabbime şükrediyorum...
Okunmaya değer bi kitaptı.
123 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Size bir tabak dut veren kız, Tac Mahal'e gtmek üzere sözleştiğiniz sevdanız, kalp krizi geçirdiğiniz esnada yanınızda duran adını bile bilmediğiniz o delikanlı, oğul ve babanın rol değiştiği o uzun Ankara tren yolculuğu... Mukadder Gemici bir kitabı özel kılan inandırıcılık ve özel kılma niteliklerini bu eserinde toplamış. Okurken yaşam gözlerinizin önünde belirgin bir şekilde akmaya devam ediyor. Hikayelerin sonlarına şaşırmamak elde değil. Keyifli okumalar...
117 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Tavsiye üzerine aldığım bir kitap, ilk başlarda kitabın isim hikayesine kadar yani 'Kar Makamı' na kadar gayet sıradan bir kitaptı. Sonra ne olduysa çok akıcı bir kitaba dönüştü. Özellikle, Kar Makamı, Müsait Bir Yerde ve Alaba favori hikayelerim. Hikayede çok rastlamadığım ani geçişler bana Selma Fındıklı'yı andırdı. Son olarak okuduğum en iyi hikaye kitaplarından biri diyebilirim, Mustafa Kutlu' nun öğrencisi olduğunu duyunca kalite asla tesadüf değildir sözünü aklıma getirmeden incelemeyi bitirmek istemiyorum...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Hz. Nuh ve gemisine hangi açıdan baktınız daha önce? Bir dişi ve bir erkek olmak üzere her hayvandan alınan birer çift. Başka... Aşure. Başka.. Tufan... Başka.. Belki oğlu... Dur orada! Oğlu mu? Evet oğul ve belki pişmanlık. İşte şimdi yakaladın o açıyı. Pişmanlık. Geri dönüşü olmayan pişmanlık, el tutturmayan kibir. O da öyle yapmıştı. O işte. Adaya gelen o kız. Pişmanlıkları yazmak için gelmişti. Nuh Kaptan' ın ve oğlunun pişmanlıklarını. Sonunda pişmanlık onu başka şekilde buldu.

Peki kardeşle kardeşi karşı karşıya getiren o geceye ne demeli? Aynı evden çıkan iki kardeşe. Aynı aşı yiyen, aynı yerde sigara tellendiren, alt alta üst üste boğuşan kardeşlere? Orda da bir pişmanlık var değil mi? Bu seferki pişmanlığın "keşke!" cinsinden.

Bir babayı iki kez nasıl gömersin? Hiç düşündün mü bunu? Bir babayı aynı anda kaç kişinin içinde bulabilirsin?

Bombalar altında bir hastanede ne kadar dayanılabilir? Bir sabah veda edecekken savaşa kim ikna edebilir bir doktoru da gitmek yerine kalmayı tercih edebilir? Bunca ölüm arasında doğan bir miniğe söylenebilecek en iyi şey nedir? " Dayan ve Yaşa! " Ne güzel bir temenni.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mukadder Gemici
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 47 okur okudu.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.