Murat Yıldırım

Murat Yıldırım

Yazar
8.5/10
11 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.217
Gösterim
Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın oğlu olan Murat Yıldırım'ın yazdığı güzel bir araştırma eseri. Babasının hayat hikayesini anlatan yazar, babası ile ilgili olarak pek çok bilinmeyen noktayı açıklıyor ve basında çıkan haberlerin pek çoğunun yalan olduğunu iddia ediyor. Güneydoğu'da yaptıkları, Korkut Eken, Abdullah Çatlı ve Cem Ersever ile arasının bozuk oluşu, Mehmet Eymür'e duyduğu saygı, Mercedes operasyonundaki rolü, ülkücü geçmişi, oğullarını yetiştirme şekli, mal varlığı, sonradan adının geçtiği olaylar gibi pek çok şeyin anlatıldığı kitap son dönem siyasi tarihi ve PKK ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka okuması gerekenlerden.
Yeşil (Mahmut Yıldırım) seri katil, vatan haini ve tetikçi olarak bildim. Devletin pis işleriyle uğraşan bir adam olarak tanıdım. Bu kitap oğlu Murat Yıldırım tarafından yazılsada belki yanlı olabilir ama bütün konuşulanlara cevap niteliğindedir.

-SPOİLER- Yeşil'in ülkücü, savaşçı ve milleti için her şey yapabilecek, dağlarda dolaşmadığı yer, yatmadığı mağara kalmamış. Abdullah Öcalan'ı öldürmeye az kalmış öldürememiş. Grubunda şehit verdiği askerin intikamını almadan geri dönmezmiş. Terörle alakalı bir çok bilgi ve tecrübe kendisinde haddinden fazlaymış. Bu kitap dolu dolu Yeşil'i anlatıyor.

Dili sade ve sizi hiç yormuyor. Sohbet havasında geçen bir anlatım tarzı var.
Efsane bir kişilik olan Mahmut Yıldırım ( Yeşil )'ı anlatıyor.Oğlu Yeşil ile ilgili doğru bilinen yanlışlara cevap veriyor.Yeşilin hayatı merak ediliyorsa bu kitap okunmalıdır.
Bu kitap dahil, Türkiye'nin istihbarat, derin devlet yapılanmalarını ve bu yapılanmalardaki belli başlı aktörlerin ilişkilerini anlatan tüm kitaplarda en çok düştüğümüz hata objektif bakış açısıyla başlayamamak. Bir biyografi gibi görünse de aslında hatalı bakış açımızı kırmak için yazılmış gibi adeta. Körü körüne "Derinse kesin kötüdür" sabit fikrine takılmadan, tek bir kötü ve tek bir iyi olmadığını bilerek okursak tat alacağımız bir kitap.
Oğlu murat yıldırım"ın kimi zaman emniyet müdürlüğü önündeki minibüste kimi zaman başka mekanlarda babasını günlerce beklemesi gibi küçük yaşta babasının sorumluluğuna ortak olmasını içeren bir kitap. Sürükleyiciliğinin sebebi dönemin olaylarına mahmut yıldırımın oğlu yani mahmut yıldırımın bakış açısıyla değerlendirilmesi , aile hayatı , toplumdaki efsaneler ve bilinen yanlışların açıklanması gibi sebeplere bağlanabilir. Kitapta bunlara uzunca yer verilmiş , Yakın döneme ait en " sır " şahsiyetlerinden birinin hane hayatından mali durumuna kadar anlatılan kitap ilginizi çekecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Yıldırım
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.